در مرداد نسبت به تیر رقم خورد؛

کاهش چشم گیر کارهای ساختمانی

کاهش چشم گیر کارهای ساختمانی کاروخدمت: طبق اعلام اتاق تعاون ایران، شامخ کل مردادماه با قرارگیری در نقطه 38.57 نسبت به تیرماه نزولی شد که نشان از کاهش قابل توجه کارهای ساختمانی نسبت به ماه قبل دارد.به گزارش کاروخدمت به نقل از اتاق تعاون ایران، با استناد به مجموع اظهارات فعالان ساختمانی ۱۵۰ شرکت بزرگ در گروه های ساخت بنا، مهندسی عمران و کارهای ساخت و ساز تخصصی ساختمان شامخ کل در مردادماه در نقطه ۳۸.۵۷ ثبت گردید. این عدد در تیرماه ۵۴.۸۷ بود.
بررسی های آماری نشان میدهد مؤلفه های میزان سفارشات جدید، سرعت انجام و تحویل سفارش، مواد اولیه خریداری شده، میزان استخدام، میزان فروش کالا نیز نسبت به ماه قبل کم شد.
شاخص میزان قیمت مواد اولیه که با ثبت عدد ۸۳.۹۳ کاهش نسبی در قیمت مواد اولیه نسبت به ماه قبل به ثبت رسید ولی همچنان نشان دهنده تورم قیمت ها در بخش صنعت ساختمان است. بدین سبب تداوم نوسانات در قیمت ها در ماه های آتی نیز این صنعت را با رکود تورمی روبرو خواهدنمود.
قیمت محصولات تولید شده (خدمات ارائه شده) با افزایش نسبی نسبت به ماه قبل به عدد شاخص ۶۸.۹ رسید.
عدد شاخص انتظار بهبود کارهای کسب وکار در میان فعالان بخش ساختمان کاهش قابل توجهی نسبت به ماه قبل ارزیابی شده است. بدین سبب پیش بینی کاهش شدت فعالیت ها در شهریورماه نسبت به ماه قبل دور از انتظار نخواهد بود.
گفتنی است، از میان فاکتورهای مختلف اقتصادی که توسط کشورها و سازمان های بین المللی انتشار می یابند، شاخص (Purchasing Manager’s Index) PMI که در فارسی به اختصار شامخ نامگذاری شده است، یکی از مهم ترین فاکتورهای اقتصادیست که مورد پذیرش بیشتر کشورهای توسعه یافته قرار دارد. هم اکنون شاخص شامخ برای حدود ۲۹۰۰۰ بنگاه بخش خصوصی در بیش از ۴۰ کشور دنیا محاسبه و منتشر می شود. در ایران نیز اجرای این طرح توسط اتاق تجاری ایران در بخش صنعت از مهرماه سال ۹۷ شروع شد. نتایج این شاخص که برمبنای پایش پرسشنامه ای به دست می آید، بینش آنی و تصویر سریعی از شرایط اقتصاد کلان خصوصاً وضعیت رونق و رکود در بخش های ساختمان، صنعت و خدمات ارائه می دهد.منبع:

1400/06/21
09:31:10
5.0 / 5
199
تگهای خبر: آمار , استخدام , اقتصاد , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید