یافته جدید درباره عامل آلزایمر

یافته جدید درباره عامل آلزایمر به گزارش کاروخدمت پزشکان در یک مطالعه جدید دریافتند پروتئین مضری که باعث بروز بیماری آلزایمر می شود امکان دارد در کبد تولید شود.


به گزارش کاروخدمت به نقل از ایسنا، بررسی روی موش های آزمایشگاهی نشان می دهد: پروتئین چربی که در کبد ایجاد می شود سبب تجزیه و صدمه سلول های مغزی شده و می تواند به بروز بیماری آلزایمر و سایر انواع زوال عقل منجر شود.
به قول متخصصان، پروتئینی معروف به آمیلوئید پیش از این هم با خطر مبتلا شدن به بیماری آلزایمر که شایع ترین نوع زوال عقل است، مرتبط دانسته شده است. رسوب نوعی از همین پروتئین معروف به "آمیلوئید بتا"، سبب اختلال در عملکرد سلول های مغزی در افراد مبتلا به بیماری آلزایمر می شود.
با این وجود، حداقل تابحال مشخص نشده این پروتئین که توسط چندین اندام بدن تولید می شود در مغز شکل می گیرد یا در سایر اندام های بدن؟
متخصصان علوم پزشکی در استرالیا اظهار داشتند: یافته های جدید نشان داده است که کبد امکان دارد نقش مهمی در شروع یا پیشرفت آلزایمر ایفا کند. برای پیشگیری و درمان آلزایمر باید متوجه شد که در واقع چه عاملی سبب بروز این بیماری می شود.
این مطالعه نشان داد که مقدار زیاد پروتئین چربی سمی در خون می تواند به عروق خونی مغزی به نام مویرگ صدمه برساند، به مغز نفوذ کرده و سبب التهاب و مرگ سلول های مغزی شود.
به قول محققان، شناسایی رسوبات آمیلوئید بتا در مغز افراد مبتلا به آلزایمر با استفاده از MRI می تواند به تشخیص آسانتر این بیماری کمک کرده و به صورت بالقوه امکان درمان زودتر را فراهم آورد.
درک چگونگی تشکیل این رسوبات آمیلوئیدی در مغز می تواند به محققان در شناسایی داروهایی که از انباشت آنها جلوگیری می کند، کمک نماید.
به گزارش کاروخدمت به نقل از خبرگزاری یونایتدپرس، محققان تاکید کردند: اصلاح رژیم غذایی مانند کاهش مصرف غذاهای پرچرب می تواند به صورت بالقوه تولید این پروتئین در کبد را کند سازد، ازاین رو میزان آن در سطح خون کاسته شده و از تجمع آن در مغز جلوگیری می شود.1400/06/24
15:10:58
5.0 / 5
224
تگهای خبر: پزشك , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید