تشكل های كارگری در دیدار با وزیر كار؛

حداقل مزد، 33 درصد از هزینه ها را پوشش می دهد

حداقل مزد، 33 درصد از هزینه ها را پوشش می دهد کاروخدمت: نمایندگان تشکل های کارگری در دیداری با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشکلات اصلی کارگران را تشریح کردند که همچون مهم ترین آنها باید به امنیت شغلی، معیشت کارگران و تشکل یابی اشاره نمود.به گزارش کاروخدمت به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، نمایندگان تشکل های کارگری در دیداری با وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی مشکلات اصلی کارگران را تشریح کردند.
علی خدایی، نایب رییس کانون عالی شوراهای اسلامی کار کشور در این جلسه بعنوان نماینده کارگران در شورایعالی کار سه دسته از مشکلات اصلی کارگران را امنیت شغلی، معیشت کارگران و تشکل یابی عنوان نمود.
خدایی همینطور اظهار داشت: امروز دستمزد دریافتی کارگران حداکثر ۳۶ درصد از هزینه یک خانوار معمولی کارگران را پوشش می دهد.
به گفته نماینده کارگران در شورایعالی کار، درخواست کارگران این است هرچه سریع تر نشست شورایعالی کار در مورد رسیدگی به وضع معیشت کارگران و بررسی راهکار ترمیم قدرت خرید کارگران تشکیل گردد.
وی همینطور خواهان پیشگیری از نفوذ جریان های سیاسی در حوزه تخصصی تشکل های کارگری شد.
امنیت شغلی، خواسته اصلی کارگران
سید محمد یاراحمدی، نماینده مجمع نمایندگان کارگری اظهار داشت: ما خوشحال هستیم که آقای رئیس جمهور با کارکنان بهشت زهرا و کارگران معدن زغال سنگ طبس دیدار کردند و این نشان داده است دولت به کارگران توجه ویژه دارد.
به گفته وی، خواسته کارگران امنیت شغلی است و در کارگاه های یک تا ۱۰ نفره باید نماینده کارگران حضور داشته باشند تا صدای کارگران در تشکل ها شنیده شود. نهاد نمایندگی کارگری هیچ گونه محدودیتی در کارگاه های کوچک و متوسط ندارد و اتفاقاً در کارگاه های بزرگ بیشتر از این نهاد استقبال شده است. ما در سرتاسر کشور بیشتر از ۸ هزار کارگاه را زیر پوشش نمایندگی کارگری داریم.
به گفته این نماینده کارگران در شورایعالی کار، هر سال واژه های اقتصادی مطرح می شود اما قراردادهای کارگری به سه ماه و کمتر رسیده در حالیکه قراردادهای اجاره منزل حداقل یک ساله است که با این شرایط کارگر امنیت فکری ندارد.
وی خواهان سه جانبه گرایی در اداره سازمان تأمین اجتماعی، تهیه اقلام سبد معیشت، حل مشکل مسکن کارگران و حذف شرکتهای پیمانکاری در مورد کارگران شد.
لزوم برقراری عدالت در حوزه اشتغال و حقوق بانوان و تأمین مسکن کارگران
ابوالفضل اشرف منصوری، نماینده کانون عالی انجمن های صنفی کارگران کشور در مورد مطالبات کارگران به اختصار اظهار داشت: تحقق اهداف کار شایسته و پیگیری و اجرای مصوبه دولت در زمینه کار شایسته، عدالت آموزشی در کارهای هم ارزش و اجرای مقاوله نامه بین المللی کار شماره ۱۰۰، برقراری عدالت در حوزه اشتغال و حقوق بانوان و اجرای همسان سازی معیشت بازنشستگان مسکن کارگران، تضمین حقوق کارگران از راه الحاق به مقاوله نامه های ۸۷ و ۹۸ سازمان بین المللی کار، اصلاح شورایعالی کار به منظور تقویت سه جانبه گرایی، ایجاد نظام فراگیر بیمه های اجتماعی و رفع موانع بیمه کارگران ساختمانی، ایجاد خدمات بیمه ای در کارگران، ارتقا جایگاه مسؤلان ایمنی، اصلاح آیین نامه در ارتباط با حضور مسؤلان ایمنی و بهداشت، اصلاح قانون بیمه بیکاری، پیشگیری از قراردادهای موقت و مردمی کردن اقتصاد از راه تعاونی های کارگری، مهم ترین مطالبات جامعه کارگری از دولت بخصوص وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.
درخواست حضور نماینده بازنشستگان در شورایعالی کار و هیأت امنای تأمین اجتماعی
محمد اسدی، نماینده کانون عالی کارگران بازنشسته کشور اظهار داشت: باید به خواسته تشکل های کارگری جامه عمل بپوشانید و همسان سازی حقوق بازنشستگان اجرا شود.
وی اضافه کرد: مبحث دیگر قانون اجبار سازمان تأمین اجتماعی به تأمین هزینه درمان کارگران بازنشسته است اما چون این قانون رعایت نمی گردد بازنشستگان مجبورند از بیمه های تکمیلی استفاده کنند.
به گفته اسدی، سالهای قبل برای بیمه تکمیلی سه هزار تومان پرداخت می شود در دوره قبل این رقم به ۲۱ هزار تومان افزوده شد که انتظار داریم ۵۰ درصد از حق بیمه تکمیلی را تأمین اجتماعی تقبل کند.
نماینده کانون عالی بازنشستگان کشور بیان داشت: با عنایت به این که حداقل حقوق بازنشستگان تأمین اجتماعی به مصوبات شورایعالی کار گره خورده است، درخواست می نماییم نماینده تشکل های ما در جلسات شورایعالی کار حضور داشته باشد. همینطور درخواست حضور نماینده بازنشستگان را در هیأت امنای تأمین اجتماعی داریم.
ضرورت حضور جامعه کارگری و کارفرمایی در ساختار حاکمیتی شستا
ستار حاتم نژاد، مسئول جامعه اسلامی کارگران اظهار داشت: جامعه کارگری و کارفرمایی باید در ساختار حاکمیتی شستا حضور داشته باشند چون اموال شستا و تأمین اجتماعی متعلق به جامعه کارگری و کارفرمایی است، در حالیکه هیچ یک از نمایندگان تشکل های کارگری و کارفرمایی در سازمان تأمین اجتماعی و شستا دخالتی ندارند.
وی بیان داشت: ما در کشور یک میلیون کارگاه داریم، ۱۳ هزار تشکل کارگری وجود دارد و یکی از علل عدم توسعه تشکل های کارگری بی انگیزه بودن آنها است، باید برای کارگران دوره های آموزشی در نظر گرفته شود.
نماینده جامعه اسلامی کارگران افزود: تشکل های کارگری نباید خانه خلوت احزاب باشند.
وی اضافه کرد: بعضی از نمایندگان کارگران در شورای حل اختلاف ۲۰ سال در رأس تشکیلات حضور دارند که این حضور بیش از اندازه سبب فساد می شود، باید بخشنامه ای تدوین شود که هر نماینده کارگری یا کارفرما حداکثر دو دوره یا به صورت متناوب سه دوره در شورای حل اختلاف باشد، همینطور در شورایعالی کار مدت زمان از دو به سه سال افزایش یابد. برای توسعه کمی و کیفی تشکل ها هم لازم است که اقدامات لازم صورت گیرد که دوره های آموزشی هم در این حوزه ضروری می باشد.
حداقل مزد کارگران، ۳۳ درصد از هزینه زندگی معمولی کارگر را پوشش دهد
حسن صادقی، معاون دبیر کل خانه کارگر عنوان کرد: ۲.۳ میلیون عضو غیر الزامی در خانه کارگر حضور دارند.
وی افزود: باید سیاست دولت تثبیت نرخ ارز و کنترل نرخ تورم باشد چون آتش نرخ تورم از پول پرقدرت به وجود می آید.
معاون دبیرکل خانه کارگر اظهار داشت: باید روی ترمیم دستمزد کارگر تمرکز شود، هم اکنون حداقل مزد کارگران می تواند ۳۳ درصد از هزینه زندگی معمولی کارگر را پوشش دهد، یعنی کارگر ۶۷ درصد کسری بودجه دارد که مجبور است شغل دیگری بگیرد، نیاز داریم از مردم برای بخش مولد اقتصاد دعوت نماییم.
اساسنامه صنفی انجمن رانندگان تغییر کند
هاشم مظاهری، دبیر انجمن صنفی رانندگان اظهار داشت: برخی تشکل های صوری در انتخابات انجمن رانندگان شرکت کردند، ازاین رو خواستار این هستیم اساسنامه صنفی انجمن رانندگان را تغییر دهید.
وی اضافه کرد: با وزارت خانه های صمت و راه و شهرسازی در مورد عدم اجرای قوانین، عدم نظارت و کنترل بر بازار لوازم جانبی مورد نیاز رانندگی مشکل داریم.
دبیر انجمن صنفی رانندگان اظهار داشت: ما از مسؤلان بهداشت کار و حفاظت و ایمنی فنی می خواهیم بحث سخت و زیان آوری رانندگی جاده ها را مطرح کنند.
مظاهری عنوان کرد: در گذشته، در قانون بودجه، یارانه ای برای حق بیمه رانندگان در نظر گرفته شده بود که در بودجه ۱۴۰۰ لغو شد، از سال ۱۳۹۷ بحث بیمه رانندگان گرفتار مشکل شده است.
۵۶ درصد از حق التدریسان به خارج مهاجرت می کنند
علی قزل سفلو، نماینده انجمن صنفی استادان حق التدریس دانشگاه اظهار داشت: جامعه استادان حق التدریس کشور مظلوم ترین هستند ۳۰ هزار استاد حق التدریس در کشور داریم که ۷۰ درصد آنها حتی شرایط ازدواج پیدا نمی کنند چون ما اصلاً بیمه و امنیت شغلی نداریم و هم اکنون ۵۶ درصد از حق التدریسان به خارج مهاجرت می کنند.
وی اظهار داشت: ۳۱۳ مؤسسه آموزش عالی در کشور داریم که ۵۰ درصد آنها فاقد هیأت علمی هستند از ۵۰ درصد بقیه هم برخی افراد بازنشسته را به کار گرفته اند تا بیمه ندهند.
قزل سفلو تصریح کرد: باید در تعامل بین وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی و وزارت علوم مشکلات استادان حق التدریس حل شود.
۷۱۲ تشکل صنفی عضو خانه حمل و نقل کشور هستند
غلامرضا خادمی زاده، نماینده مجمع کارگران اظهار داشت: در خانه حمل و نقل ۱۵ تشکل صنفی و ۳۴۰ انجمن صنفی حضور دارند که در مجموع ۷۱۲ تشکل صنفی عضو خانه حمل و نقل کشور هستند که در زمان آقای رحمتی وزیر اسبق راه و ترابری بوجود آمده است.
خادمی زاده اظهار داشت: آنچه باعث فساد می شود انجمن های صوری هستند که تشکل های صوری درست کرده اند.
بسیاری از زنان کارگر بیمه نیستند
سمیه گلپور، رئیس کمیته بانوان کانون عالی انجمن صنفی کارگران عنوان کرد: ما تشکل های زیادی در حوزه زنان کارگری نداریم، خیلی از زنان کارگر بیمه نیستند، در حالیکه مانند مردان و یا حتی بیشتر از آنها کار می کنند.
وی اظهار داشت: بعضی از زنان با حقوق ماهیانه ۵۰۰ هزار تا یک میلیون تومان هم کار می کنند و مشکلات بنیادی در قرارداد کارگری زنان وجود دارد. در بعضی از قراردادهای کارگری برای زنان کمتر از ۳۰ روز قرارداد می بندند یا چک سفید امضا و سفته می گیرند.
گلپور اظهار داشت: مجلس شورای اسلامی باآنکه تصویب کرده مادری برای دوره زایمان ۹ ماه به مرخصی برود اما باید امنیت شغلی او رعایت شود.
وی تصریح کرد: هنوز کارگروهی برای پیگیری مشکلات زنان کارگر نداریم، در حالیکه میلیونها زن در کشور مشغول کار هستند.
کمبود منابع انسانی در بخش حمل و نقل دریایی
سامان رضایی، دبیر انجمن دریانوردان تجاری ایران اظهار داشت: دریانوردان در جهت تأمین کالاهای اساسی اقدام می کنند در سال ۲۰۰۸ تعداد ۱۰۸ کشتی نفتکش تحریم شدند، انجمن صنفی دریانوردان برای حل مشکلات ناوگان حمل و نقل و حتی مشکل کشتی غرق شده سانچی اقدام نمود.
رضایی اظهار داشت: در مورد توقیف کشتی انگلیسی و کشتی کره جنوبی هم انجمن دریانوردان در تعامل با سازمان بین المللی کار و آی تی اف نسبت به حل این مسائل اقدام نمود.
وی اظهار داشت: ما در بخش منابع انسانی حمل و نقل دریایی گرفتار کمبود هستیم.
کمیته های تخصصی برای مسکن کارگران و مشکلات آنان تشکیل شود
علی بابایی، نماینده مجلس شورای اسلامی اظهار داشت: باید عدالت مزدی در میان کارگران برقرار و قانون کار اصلاح گردد هم اکنون کارگران و کارفرمایان در مدیریت تأمین اجتماعی دخالتی ندارند، در حالیکه باید بحث سه جانبه گرایی رعایت شود که اوج سه جانبه گرایی در شورایعالی کار است.
بابایی اظهار داشت: باید نشست های شورایعالی کار حداقل هر سه ماه یا ماهی یک مرتبه برگزار گردد.
عضو فراکسیون تعاون مجلس شورای اسلامی خطاب به وزیرتعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: باید کمیته های تخصصی برای مسکن کارگران و مشکلات آنان تشکیل گردد.
طولانی بودن فرآیند شکایت کارگری
یکی دیگر از نمایندگان کارگران هم از سامانه جامع روابط کار انتقاد نمود و اظهار داشت: در گذشته کارگران شکایت خویش را به شورای حل ا ختلاف می بردند هم اکنون باید در سامانه جامع روابط کار ثبت نام کنند و برای یک شکایت کارگری ۲-۳ روز معطل می شوند.
این نماینده کارگری اضافه کرد: کارگران کوره پزخانه ها، دستمزد اندکی می گیرند ما حدود ۳۰ هزار کارگر داریم که از حداقل دستمزد شورایعالی کار هم محروم هستند، هم اکنون پنج هزار کارگر در نیروگاه دماوند هستند که از دو سال قبل تشکل کارگری ندارند.
بیمه کارگران ساختمانی در مجلس معطل مانده است
اسعد صالحی، دیگر نماینده کارگران اظهار داشت: بیمه کارگران ساختمانی هنوز در مجلس معطل مانده و ۲۰۰ هزار کارگر ساختمانی منتظر تعیین تکلیف بیمه تأمین اجتماعی هستند.
صالحی اظهار داشت: باید با اصلاح ماده ۵ سهمیه کارگران ساختمانی را آزاد نماییم.
با حل مشکلات کارگران معدن، اقتصاد معدن رونق می گیرد
شوکت، دیگر نماینده صنفی کارگران در این جلسه بیان داشت: اگر کارگران ساختمانی بیمه شوند ماهانه بین ۷ تا ۱۰ هزار میلیارد تومان حق بیمه به صندوق تأمین ا جتماعی واریز می شود در حالیکه صندوق تأمین اجتماعی هم اکنون، ماهانه چهار هزار میلیارد تومان کسری دارد و کارفرمایان که در کار ساخت و ساز هستند به سادگی می توانند به جبران کسری صندوق تأمین اجتماعی اقدام نمایند.
وی اضافه کرد: خوشبختانه رئیس جمهور در اولین اقدام بین کارگران بهشت زهرا و کارگران معدن رفت و از آنها دلجویی کرد که این نشان داده است دولت می خواهد مشکلات کارگران معدن را حل کند.
این نماینده کارگری عنوان داشت: کشور ما با دارا بودن یک درصد جمعیت جهان ۷ درصد معادن جهان را در خود دارد و ما باید مشکلات کارگران معدن را حل نماییم تا اقتصاد معدن رونق بگیرد.
۱۵۰۰ انجمن کارگران داروخانه ها و ۲۱ کانون سراسری وجود دارد
یکی دیگر از نمایندگان کارگری در این جلسه اظهار داشت: کارگران داروخانه ها همانند کارگران معدن مظلوم هستند، ۱۵۰۰ انجمن کارگران داروخانه ها و ۲۱ کانون سراسری وجود دارد، متأسفانه تشکل های صنعتی به جای حل و فصل مشکلات صنفی کارگران به فکر مسائل سیاسی هستند.
اصلاح قانون بیمه بیکاری در دستور کار قرار گیرد
ابوالفضل عنابستانی، عضو فراکسیون تعاون و اشتغال مجلس به اصلاح قانون بیمه بیکاری اشاره نمود و اظهار داشت: در شرایط کرونا، کارگرانی که حتی در سازمان تأمین اجتماعی ثبت نام نشده بودند، بیکار شده و شغل خویش را از دست داده اند.
وی با اشاره به اینکه لایحه اصلاح بیمه بیکاری ۱۰ سال است که در مجلس معطل مانده است، اظهار داشت: هر موقع آنرا بررسی می نماییم با اصل ۷۵ روبرو می شود که مجلس نمی تواند طرحی که دارای بار مالی است مصوب کند، ازاین رو از وزیر جدید تعاون، کار و رفاه اجتماعی می خواهیم اصلاح قانون بیمه بیکاری را در دستور کار قرار دهد.
نماینده سبزوار در مجلس شورای اسلامی همینطور در مورد طرح بیمه کارگران ساختمانی اظهار داشت: حدود ۴۰۰ هزار کارگر ساختمانی در کشور داریم که بیمه نیستند و سازمان تأمین اجتماعی هم زیر بار بیمه آنها نمی رود که باید فکری برای کارگران ساختمانی داشته باشیم.
عضو فراکسیون تعاون مجلس اظهار داشت: باید صندوق تأمین اجتماعی و هیأت امنای تأمین اجتماعی احیا شود و کار آنرا به خود کارگران و کارفرمایان واگذار نماییم. کارگران قیم نمی خواهند و ما در مجلس آمادگی داریم قانون را اصلاح نماییم و در فراکسیون تعاون و صحن مجلس برای اصلاح قانون کار تلاش می نماییم.
رحمت الله نوروزی دیگر نماینده مجلس در این جلسه عنوان کرد: هم اکنون ۱۱ هزار و ۳۰۰ عنوان قانونی در کشور داریم که باید خیلی از این قوانین تنقیح شوند که بحث امنیت شغلی کارگران، ساماندهی قراردادهای موقت کار همچون این موارد است.
وی بر اجرای سه جانبه گرایی با حضور نمایندگان کارگری، کارفرمایی و دولت در مورد قوانین کار و کارگری تاکید نمود.


منبع:

1400/06/25
14:38:09
5.0 / 5
216
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , بیكاری , بیمه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید