وزیر كار خبر داد؛

ایجاد پلت فرم ملی اشتغال

ایجاد پلت فرم ملی اشتغال به گزارش کاروخدمت وزیر کار اظهار داشت: در پلت فرم ملی اشتغال مشخص می شود بانک ها، اصناف، تعاونی ها، بخش خصوصی، متولیان بازار، دیپلماسی اقتصاد خارجی چگونه باید در حوزه اشتغال آفرینی کار کنند.به گزارش کاروخدمت به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حجت الله عبدالملکی در دومین نشست ستاد اشتغال قرارگاه رفاه مردم، الحاق ایران به سازمان شانگهای را اتفاق مهمی در سطح بین المللی دانست و اظهار داشت: این عضویت که بعد از سال ها اتفاق افتاد، گشایش های خوبی را برای کشور بوجود می آورد.
عبدالملکی عنوان کرد: علت حضور من در تاجیکستان امضای دو تفاهمنامه با وزارت تندرستی این کشور در مورد همکاری در زمینه صدمه های اجتماعی، افراد دارای معلولیت و حمایت های اجتماعی و با وزارت محنت، مهاجرت و شغل در زمینه تبادل تجربیات در حوزه های سیاست های اشتغال، مهارت آموزی، آموزش های فنی و حرفه ای، بازرسی و بهداشت کار بود.
وی تصریح کرد: رئیس جمهور تاکید دارند که حوزه اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی بعنوان موتور محرکه اشتغال کشور کار را پیش ببرد تا نتایج آن حاصل شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: هدف ما در ستاد اشتغال قرارگاه رفاه مردم این است که در مورد ایجاد پلت فرم ملی اشتغال به تفاهم و جمع بندی برسیم.
وی با بیان این که منظور از پلتفرم، ایجاد یک الگو و نظام ایجاد اشتغال است، بیان داشت: در این پلت فرم مشخص می شود بانک ها، اصناف، تعاونی ها، بخش خصوصی، متولیان بازار، دیپلماسی اقتصاد خارجی چگونه باید در زمینه اشتغال آفرینی کار کنند.
وی اظهار داشت: این پلت فرم باید یک نظریه مبنا و اصلی داشته باشد و به نحوی تنظیم شود که همه بازیگران آن بر مبنای ضوابط خود، ایفای نقش کنند.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خاطرنشان کرد: پلت فرم ملی اشتغال باید حداکثر انطباق را با شرایط، محدودیت ها و سیاست های دستگاه ها داشته باشد و یک نوع هماهنگی ایجاد نماید.
عبدالملکی اظهار داشت: این مورد می تواند با همکاری خود دستگاه ها برای مشخص کردن یا حتی تغییر نقش آنها صورت گیرد، به عبارت دیگر، مقرر است یک هم افزایی و انسجام اتفاق بیفتد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینکه ستون فقرات این پلتفرم، جامعه مخاطب ما هستند، توضیح داد: اولویت اول، بیکاران و اولویت دوم، صاحبان مشاغل غیر رسمی با درآمد پایین است.
وی تصریح کرد: پلت فرم ملی اشتغال باید به نحوی طراحی شود که هر نهادی به برخی از این کدهای ملی که یا بیکار هستند یا کارشایسته ندارند، خدماتی در جهت ایجاد اشتغال ارائه نماید.
عبدالملکی اضافه کرد: در اینباره، بانکها می توانند در زمینه تأمین مالی، وزارت خانه ها در حوزه های در ارتباط با بوروکراسی و قوانین، اصناف در مورد بازاریابی و بازار رسانی کمک کنند.
وی با اشاره به اینکه نرم افزار اولیه این کار بعنوان سامانه ملی اشتغال توسط معاونت توسعه کارآفرینی و اشتغال تهیه شده است، اظهار داشت: این نرم افزار باید توسط شما تکمیل و سپس اتصال نهادها و سازمان ها صورت گیرد.
عبدالملکی با تکیه بر این که هدف پلت فرم اشتغال ملی، تبادل اطلاعات و جمع بندی عملکردهاست، اظهار داشت: در این پلتفرم، برنامه های متعارف دستگاه ها برای ایجاد اشتغال هم دیده می شود.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی عنوان کرد: در این وبسایت ملی، خدمات دستگاههای مختلف در مورد جامعه هدف هم قابل دسترسی خواهد بود و در این سامانه ثبت می شود و ما می توانیم گزارش نقش دستگاه ها در ایجاد اشتغال را ارزیابی نماییم.
عبد الملکی تصریح کرد: اگر بتوانیم به درستی این پلت فرم را طراحی و نقش ها را تعیین نماییم در لایحه بودجه ۱۴۰۱ بودجه مناسبی برای ایفای این نقش ها در نظر خواهیم گرفت.
وی اظهار داشت: در بودجه ۱۴۰۰، ۳۲ هزار میلیارد تومان برای اشتغال و تولید، تخصیص داده شده بود ولی نظام تخصیصی آن به درستی مشخص نبود.
وی خطاب به اعضای ستاد اشتغال قرارگاه رفاه مردم اظهار داشت: اساسا با کمک شما یک جریان جدیدی از برنامه اشتغال زایی ایجاد خواهیم کرد و با این پلت فرم ملی، یک الگوی قابل عرضه به دنیا خواهیم داشت که می توانیم به کشورهای همسایه و دوست عرضه نماییم.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی پیشنهاد کرد: نهادهایی که خارج از دولت، برنامه های اشتغال دارند مانند کمیته امداد امام خمینی (ره)، بسیج سازندگی، بنیاد علوی، بنیاد برکت، آستان قدس رضوی، برای تکمیل اطلاعات سامانه ملی اشتغال کمک کنند و برنامه های اشتغال خویش را با کد ملی افراد در سامانه ثبت و بارگزاری کنند تا اشتراک گذاری اطلاعات به درستی اتفاق بیفتد.
عبدالملکی ابراز امیدواری کرد: مردم در سال ۱۴۰۱، فضای اشتغال خوبی را تجربه کنند.
فقط اشتغال قطعی در سامانه ملی اشتغال ثبت می شود
عیسی منصوری معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال در این جلسه با عرضه توضیحاتی در مورد سامانه ملی اشتغال و نحوه ارتباط نهادهای عضو قرارگاه به آن اظهار داشت: شغلی که به صورت قطعی ایجاد شود برای ما ملاک است.
وی اضافه کرد: شغلی که در نهادهای بیمه گر مثل تأمین اجتماعی یا صندوق بیمه اجتماعی کشاورزان و روستاییان و عشایر یا صندوق های دیگر ثبت گردد و با شغلی که اداره مالیات، فرد شاغل را بعنوان مودی مالیاتی بشناسد.
منصوری اظهار داشت: سامانه ملی اشتغال کمک می نماید داده ها را در بخش عرضه و تقاضا تدقیق نماییم و دسترسی بهتری به آن داشته باشیم.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: در دو هفته آینده کار اطلاعات گیری از نهادهای عضو انجام و سپس کار راستی آزمایی داده ها صورت خواهد گرفت.
در این نشست نمایندگان دستگاه و وزارت خانه های مختلف همچون اقتصادی و دارایی، میراث فرهنگی و گردشگری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، صنعت، معدن و تجارت، سازمان بهزیستی کشور، سازمان فناوری اطلاعات، صندوق کارآفرینی امید، اتاق تعاون، اتاق اصناف، صندوق توسعه ملی، کمیته امداد امام خمینی (ره)، بنیاد برکت و … برنامه های اشتغال خود برای ۶ ماه دوم سال ۱۴۰۰ و همینطور منابع موجود خویش را برای تحقق این برنامه ها عنوان کردند.


منبع:

1400/07/03
10:13:32
5.0 / 5
194
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید