گزارش كاروخدمت؛

نرخ مشارکت اقتصادی در تابستان هم کاهش پیدا کرد

نرخ مشارکت اقتصادی در تابستان هم کاهش پیدا کرد به گزارش کاروخدمت نرخ بیکاری زیر ۱۰ درصد بهار سال جاری در تابستان هم حفظ شد چون که روند کاهش نرخ مشارکت اقتصادی در تابستان ادامه پیدا کرده است.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، بررسی تازه ترین آمار در ارتباط با وضعیت نیروی کار در ارتباط با تابستان سال ۱۴۰۰ که از جانب مرکز آمار ایران عرضه شده نشان میدهد که نرخ مشارکت در تابستان سال جاری نسبت به تابستان سال ۹۹ کاهش داشته است. نرخ مشارکت در بهار سال جاری هم نسبت به بهار سال قبل با کاهش همراه بود و همین مسئله یکی از علل مهم کاهش نرخ بیکاری طی ماههای گذشته تلقی می شود.
نتایج طرح آمارگیری نیروی کار تابستان ۱۴۰۰ و بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیش تر نشان میدهد که ۹.۶ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آنست که این شاخص، نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ۱۳۹۹)، ۰.۱ درصد بالا رفته است.
در تابستان ۱۴۰۰، به میزان ۴۱.۱ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر از نظر اقتصادی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آنست که این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان۱۳۹۹) ۰.۷ درصد کم شده است.
جمعیت شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر در این فصل ۲۳ میلیون و ۴۰۵ هزار نفر بوده که نسبت به فصل مشابه سال قبل ۱۳۷ هزار نفر کاهش داشته است.
بررسی اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان میدهد که در تابستان سال جاری، بخش خدمات با ۴۸.۸ درصد بیش ترین سهم اشتغال را به خود مختص کرده است. در مراتب بعدی بخش های صنعت با ۳۳.۸ درصد و کشاورزی با ۱۷.۴ درصد قرار دارند.
نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲ ساله حاکی از آنست که ۲۵.۷ درصد از فعالان این گروه سنی در تابستان ۱۴۰۰ بیکار بوده اند. بررسی تغییرات فصلی نرخ بیکاری این افراد نشان می دهد، این نرخ نسبت به فصل مشابه در سال قبل (تابستان ۱۳۹۹) ۲.۶ درصد بالا رفته است.
وضعیت اشتغال فارغ التحصیلان دانشگاهی
نگاهی به آمار بازار کار در ارتباط با تابستان سال جاری نشان میدهد که یک میلیون و ۱۲ هزار و ۲۲۷ نفر از جمعیت فارغ التحصیلان کشور، بیکار هستند؛ یعنی در تابستان سال جاری ۱۴.۴ درصد از کل جمعیت فعال فارغ التحصیل آموزش عالی، بیکار بوده اند.
این نرخ همینطور در میان زنان بیشتر از مردان است بطوریکه ۴۷۴ هزار و ۱۳۰ نفر از این جمعیت را مردان و ۵۳۸ هزار و ۹۷ نفر را زنان به خود اختصاص می دهند؛ از نظر درصدی هم نرخ بیکاری فارغ التحصیلان دانشگاهی مرد ۱۴.۶ درصد و زن ۳۱ درصد است.
نرخ بیکاری فارغ التحصیلان در گروه مردان در تابستان سالجاری نسبت به تابستان سال ۹۹، ۰.۹ درصد کاهش و در گروه زنان ۲.۲ درصد افزایش داشته است.
۴۰.۶ درصد از بیکاران کشور، فارغ التحصیل دانشگاهی هستند
همچنین هم اکنون ۲ میلیون و ۴۹۶ هزار و ۸۶ نفر بیکار در کشور داریم که بررسی سهم «جمعیت بیکار تحصیل کرده از مجموع جمعیت بیکار کشور» حاکی از آنست که ۴۰.۶ درصد بیکاران کشور، در گروه فارغ التحصیلان آموزش عالی قرار دارند که این سهم در تابستان سال ۹۹، ۴۰.۷ درصد بود.
البته سهم «جمعیت شاغل فارغ التحصیل از کل شاغلان» با رشد مواجه بوده بطوریکه این سهم ۱.۲ درصد افزایش داشته است. تعداد کل بیکاران کشور (۱۵ ساله و بیشتر) ۲ میلیون و ۴۹۶ هزار و ۸۶ نفر تعداد فارغ التحصیلان بیکار یک میلیون و ۱۲ هزار و ۲۲۷ نفر تعداد فارغ التحصیلان بیکار زن ۵۳۸ هزار و ۹۷ نفر تعداد فارغ التحصیلان بیکار مرد ۴۷۴ هزار و ۱۳۰ نفر


منبع:

1400/07/21
10:39:43
5.0 / 5
214
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید