هشدار درباره اعتیاد اینترنتی کودکان

هشدار درباره اعتیاد اینترنتی کودکان کاروخدمت: رییس مرکز تشخیص و پیش گیری از جرایم سایبری پلیس فتا هشدارهایی را درباره اعتیاد اینترنتی کودکان و راهکارهای پیشگیری و مقابله با آن ارائه نمود.


سرهنگ علی محمد رجبی در گفت و گو با ایسنا، با اشاره به اجرای پویش پلیس فتا برای ارتقاء امنیت کودکان در فضای مجازی تحت عنوان «کودکان سایبری» اظهار داشت: امروز پنجمین روز از این پویش یک هفته ای است. محور فعالیتهای آموزشی در این روز به «اعتیاد اینترنتی» اختصاص دارد.
رجبی با اشاره به اینکه انتشار کرونا و افزایش استفاده از فضای مجازی و همین طور برگزاری کلاس های درس در این محیط سبب استفاده و انس بیشتر کودکان با فضای مجازی شد، اظهار داشت: یکی از آفت های این امر عادت کودکان به حضور در فضای مجازی و گردش و گشت زنی بی هدف کودکان در محیط اینترنت است. گردش بی هدف کودکان در اینترنت موجب می شود تا زمان آنها بیهوده تلف شده و به مرور منجر به اعتیاد اینترنتی در کودکان شود.
رییس مرکز تشخیص و پیش گیری از جرایم سایبری پلیس فتا افزود: باتوجه به آنلاین شدن آموزش های مدارس و لزوم استفاده کودکان و نوجوانان از گوشیهای هوشمند و اتصال به اینترنت برای دریافت آموزش های آنلاین شاهد استفاده بی رویه دانش آموزان از فضای مجازی هستیم. عدم حضور در اجتماع دانش آموزی و حتی خانوادگی در کنار جذابیت های فضای مجازی سبب شده تا بیشتر وقت کودکان و نوجوانان در این فضا سپری شده که زمینه بروز لطمه های مختلفی را به همراه خواهد داشت.
وی با اشاره به اینکه لازم است والدین اعتیاد فرزندان خود به حضور در فضای مجازی را جدی بگیرند، اظهار داشت: علاقه شدید به هر چیزی و صرف زمان و هزینه بسیار زیاد برای آن چیز، اعتیاد به آنرا برای فرد به بار می آورد. اینترنت دنیای تو در تو و بی نهایتی است که هر کس گرفتار آن شد و به آن علاقمندی بیش از اندازه نشان داد، در دام آن گرفتار خواهد شد. باید این واقعیت را بپذیریم که هرچه کودکان زمان بیشتری را با اینترنت سر کنند، در مقابل از میزان زمانی که صرف محیط اجتماعی واقعی شان خواهند کرد، کاسته خواهد شد و این مساله آثار سوء فراوانی دارد.
رییس مرکز تشخیص و پیش گیری از جرایم سایبری پلیس فتا با اشاره به اینکه برخی مطالعات نشان می دهد که کودکان هنگام کار با وسایل الکترونیکی هیچ مهارتی نمی آموزند، اظهار داشت: آنها کم کم توان ارتباط اجتماعی خودرا از دست می دهند و حتی در آنها خطر مبتلاشدن به اتیسم یا تشدید آن نیز وجود دارد.
رجبی اضافه کرد: برای جلوگیری از این مساله لازم است که والدین جهت استفاده کودکانشان از اینترنت زمان و موضوع مشخصی را تعیین کرده و از گردش بدون هدف آنان جلوگیری نمایند. البته این جلوگیری نباید با برخورد و رفتار قهری همراه باشد و بلکه لازم است کودکان از هدف والدین خود باخبر و قانع شوند.
بگفته رییس مرکز تشخیص و پیش گیری از جرایم سایبری پلیس فتا، اعتیاد اینترنتی گونه ای از مشکلات روانی به حساب می آید که کاربر به عناصر ارتباطی و اینترنتی مانند شبکه های اجتماعی، بازی های کامپیوتری، خرید اینترنتی و... معتاد می شود و زمان زیادی را بدون هدف در اینترنت سپری می کند؛ پس استفاده افراطی و نادرست از اینترنت و فضای مجازی توسط کودکان و نوجوانان و حتی افراد بزرگسال که به همه جوانب و تهدیدهای موجود آگاه نیستند صدمات جبران ناپذیری به آنها وارد می نماید.
وی درباره راهکارهایی که لازم است والدین برای پیش گیری از وقوع لطمه های فضای مجازی و اعتیاد اینترنتی فرزندانشان انجام دهند نیز اظهار داشت: همانطور که گفته شد لازم است زمان مشخصی جهت استفاده فرزندان از اینترنت و فضای مجازی در نظر گرفته شود. همین طور باید فعالیتهای فیزیکی و سرگرمی های خارج از فضای مجازی را جایگزین فعالیت کودک در اینترنت کنند تا هم فرزندان از حالت ساکن ماندن در خانه بیرون بروند و هم این که تحرک کودکان موجب ایجاد نشاط و شادابی در روحیه و اعمال آنها شود.
رجبی با اشاره به اینکه والدین تعاملات اجتماعی و خانوادگی کودکان در محیط پیرامون را افزایش داده تا آنها بیشتر در اجتماع قرار گیرند و آداب معاشرت اجتماعی را بیاموزند، اظهار داشت: مدیریت زمان در استفاده از فضای مجازی نیز مهم می باشد. در همین راستا با عنایت به این که همیشه وضع قوانین در تمامی حوزه ها مفید و کارساز بوده است. یکی از مواردی که در صورت استفاده اصولی و قانونی می تواند زمینه آسودگی خاطر هموطنان و به خصوص والدین را به همراه داشته باشد. استفاده قانونمند از فضای مجازی و ابزارهای دیجیتال است. بدین سبب والدین باید با در نظر گرفتن قوانین خانگی زمینه امنیت فرزندان و آسودگی خاطر خودرا فراهم آورند.
رییس مرکز تشخیص و پیش گیری از جرایم سایبری پلیس فتا اضافه کرد: همچون این قوانین می توان به همراهی والدین و فرزندان در بستر فضای مجازی، تعیین زمان استفاده از ابزارهای دیجیتال و اینترنت برای خود و فرزندان، ایجاد جوی صمیمانه و دوستانه در فضای منزل، در نظر گرفتن تفریحات سالم و فیزیکی برای فرزندان و... اشاره نمود.
منبع:

1400/10/30
10:49:22
5.0 / 5
328
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید