وزش باد و خیزش گرد و خاک در نیمه شرقی کشور

وزش باد و خیزش گرد و خاک در نیمه شرقی کشور سازمان هواشناسی با صدور یک اخطار نارنجی و دو اخطار زرد رنگ از وزش باد شدید در شرق و جنوب شرق کشور و فعالیت سامانه بارشی در استانهای شمالی کشور اطلاع داد.به گزارش کاروخدمت به نقل از ایسنا سازمان هواشناسی با صدور اخطار نارنجی از افزایش گرادیان فشاری از روز پنج شنبه( ۵ خرداد ماه) تا ظهر یک شنبه( ۸ خرداد ماه) با مخاطره ای نظیر افزایش سرعت بادهای شمالی ۱۲۰ روزه اطلاع داد. منطقه اثر این سامانه شمال سیستان و بلوچستان و نیمه شرقی خراسان جنوبی خواهد بود.

اثر این مخاطره وزش باد شدید و خیزش گردوخاک، افزایش شاخص آلودگی و کاهش کیفیت هوا، کاهش شعاع دید، احتمال شکستن درختان فرسوده، احتمال صدمه به سازه های موقت، اختلال در تردد و تاخیر و احتمال لغو پرواز خواهد بود.

توصیه می شود اجتناب از قرار گرفتن در فضای باز برای تمام گروه ها، بخصوص افراد صدمه پذیر، استقامت سازه های موقت مانند تابلوهای تبلیغاتی و عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره مد نظر قرار گیرد.

سازمان هواشناسی در ادامه با صدور اخطار زرد رنگ از افزایش سرعت وزش باد (شمال غربی) طی روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه( ۷، ۸ و ۹ خرداد ماه) اطلاع داد. نوع مخاطره حاصل از این سامانه افزایش ارتفاع موج در نواحی ساحلی از ۱ تا ۱.۵ متر و در نواحی فر اساحلی ۱.۵ تا ۲ متر خواهد بود.

شنبه تنگه هرمز، نواحی شرقی و مرکزی خلیج فارس و شرق دریای عمان، در نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان مناطق اثر این سامانه هستند.

یکشنبه و دوشنبه هم نواحی شرقی و مرکزی خلیج فارس و شرق دریای عمان، در نواحی ساحلی و دور از ساحل بوشهر، هرمزگان و سیستان و بلوچستان درگیر این پدیده خواهند بود.

اثر این مخاطره سبب بالا رفتن احتمال غرق شدن شناگران، احتمال پاره شدن تورهای صیادی و صدمه به قفس ها، احتمال خسارت به تاسیسات دریایی و احتمال خسارت به قایق های صیادی و شناورهای کوچک می شود.

توصیه سازمان هواشناسی در این شرایط پرهیز از شنا بخصوص در فراساحل، محدودیت در تردد با قایق های سبک و تفریحی و فعالیتهای شیلاتی، احتیاط در ورود و خروج کشتی ها به بندر و محدود کردن فعالیتهای پشتیبانی صنایع بخصوص در فراساحل است.

سازمان هواشناسی در ادامه با صدور هشداری زرد از فعالیت سامانه بارشی طی روزهای پنج شنبه و جمعه ( ۵ و ۶ خردادماه) با مخاطراتی نظیر بارش باران، گاهی رعدوبرق، وزش باد شدید موقت و احتمال ریزش تگرگ در مناطق مستعد اطلاع داد.

پنجشنبه شمال خراسان رضوی، خراسان شمالی و ارتفاعات و دامنه در گیلان، مازندران، گلستان و شمال شرق سمنان و جمعه خراسان شمالی و شمال خراسان رضوی تحت تأثیر این سامانه قرار خواهند گرفت.

اثر این مخاطره سبب لغزندگی جاده، بالارفتن احتمال برخورد صاعقه، ریزش تگرگ در مناطق مستعد، بالارفتن احتمال آب گرفتگی معابر به طور محلی، کاهش دید، احتمال صدمه به سازه های موقت، احتمال شکستن درختان فرسوده و اختلال در پرواز با هواپیماهای سبک و بالگرد می شود.

توصیه می شود عدم اتراق در کنار رودخانه ها، احتیاط در تردد از حاشیه مسیل ها، احتیاط در فعالیتهای کوهنوردی و جابجایی عشایر کوچ رو، احتیاط در چرای دام و استقامت سازه های موقت مانند تابلوهای تبلیغاتی و غیره در دستور کار قرار گیرد.

سازمان هواشناسی در انتها از وزش باد و گردوخاک از روز پنج شنبه( ۵ خردادماه) تا یک شنبه( ۸ خردادماه) اطلاع داد.

وزش باد شدید موقت و گردوخاک، کاهش کیفیت هوا و کاهش شعاع دید از مخاطرات این پدیده است.

منطقه اثر این سامانه پنجشنبه استانهای خوزستان، هرمزگان، بوشهر، فارس، کرمان، یزد، سیستان و بلوچستان، سمنان، خراسان رضوی، خراسان جنوبی، خراسان شمالی و اصفهان و جمعه استانهای خوزستان، بوشهر، هرمزگان، سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، یزد، سمنان، خراسان رضوی، کرمان و اصفهان خواهد بود.

شنبه استانهای سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، اصفهان، یزد و نوار شرقی کرمان و یک شنبه هم استانهای خراسان جنوبی، نوار شرقی کرمان، سیستان و بلوچستان و جنوب خراسان رضوی تحت تأثیر این پدیده خواهند بود.

اثر این مخاطره سبب کاهش کیفیت هوا، کاهش دید افقی، احتمال شکستن درختان فرسوده، احتمال صدمه به سازه های موقت، اختلال در ترددهای جاده ای و پرواز بالگرد و احتمال تاخیر در پروازها می شود.

توصیه سازمان هواشناسی اجتناب از قرار گرفتن در فضای باز، بخصوص گروههای حساس، استقامت سازه های موقت و عدم پارک خودرو در کنار درختان فرسوده و ساختمان های نیمه کاره است.

به گزارش کاروخدمت به نقل از ایسنا، در اخطار نارنجی رنگ سازمان هواشناسی پیشبینی می شود که پدیده ای جوی اثرات منفی به دنبال داشته باشد و خسارت های احتمالی را سبب شود. اخطار نارنجی برای آماده باش دستگاههای مسئول برای مقابله با یک پدیده خسارت زا صادر می شود. اخطار زرد رنگ به معنای این است که پدیده ای جوی رخ خواهد داد که امکان دارد در سفرها و انجام کارهای روزمره اختلالاتی را ایجاد نماید. این اخطار برای آگاهی مردم صادر می شود تا بتوانند آمادگی لازم را برای مواجهه با پدیده ای جوی داشته باشند که از حالت معمول کمی شدت بیشتری دارد. از طرفی مسؤلان هم در جریان این هشدارها قرار می گیرند تا اگر لازم باشد تمهیداتی را بیندیشند.

منبع:

1401/03/05
16:14:16
5.0 / 5
169
تگهای خبر: دستگاه , سازمان , كیفیت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید