اضطراب پاییزی چیست؟

اضطراب پاییزی چیست؟ به گزارش کاروخدمت، همزمان با رسیدن فصل پاییز و کوتاه تر شدن روزها و زودتر غروب کردن خورشید، بعضی از افراد اضطراب بیشتری را تجربه می کنند.


به گزارش کاروخدمت به نقل از ایسنا، رواشناسان در اینباره می گویند: "اضطراب پاییزی" وضعیتی است که در آن افراد در طول ماه های پاییز از اضطراب و افت خلق بیشتری رنج می برند.
به گفته متخصصان، برخلاف سایر اضطراب ها، در این نوع اضطراب اغلب یک محرک خارجی آشکار وجود ندارد و علایم آن به شکل سالانه و در این فصل عود می کند.
در طول روز با صرف زمان بیشتری در خارج از منزل از نور خورشید حداکثر استفاده را ببریدبسیاری از مردم نمی دانند که اضطراب در پاییز چقدر رایج است و امکان دارد آنرا تشخیص ندهند. با این وجود، اگر هر سال این نوع اضطراب را تجربه کنند، این الگو آشکار می شود و میتوان برای پیشگیری از آن اقداماتی انجام داد.
به گفته متخصصان، علایم اضطراب پاییزی به شرح زیر است:
* خلق پایین و افسردگی
* اضطراب و نگرانی بیشتر از حد
* تحریک پذیری
* بی حالی
* خواب آلودگی و خستگی
* از دست دادن علاقه به فعالیتهای روزمره
یکی از علل بروز این نوع اضطراب کاهش نور خورشید است که منجر به کاهش ترشح سروتونین در مغز می شود.
این هورمون مهم بر خلق و خو، اشتها و الگوهای خواب تاثیر می گذارد. متخصصان توضیح می دهد که هورمون ملاتونین هم افزایش خواهد یافت که به نوبه خود سبب ایجاد احساس خواب آلودگی و افسردگی می شود.
بسیاری از مردم نمی دانند که اضطراب در پاییز چقدر رایج است و امکان دارد آنرا تشخیص ندهندکاهش سطح ویتامین D در بدن یکی دیگر از اثرات کمتر قرار گرفتن در معرض نور خورشید است.
فقدان این ویتامین با افسردگی هم مرتبط می باشد. عوامل دیگر هم شامل تغییرات رفتاری است، چونکه با تاریک شدن زودهنگام هوا و در شرایط نامساعد جوی، زمان کمتری را در خارج از منزل سپری می نماییم و کمتر تحرک بدنی داریم و کمتر ورزش می نماییم.
در ادامه به نقل از "هلث لاین" به چند سفارش به منظور کاهش علایم اضطراب پاییزی خواهیم پرداخت.
نور بیشتری دریافت کنید
در طول روز با صرف زمان بیشتری در خارج از منزل از نور خورشید حداکثر استفاده را ببرید. متخصصان پیشنهاد می کنند که بامداد زود بیدار شوید تا از آفتاب صبحگاهی استفاده کنید. در صورت ضرورت شب ها زودتر به رختخواب بروید تا به کاهش خستگی و خواب آلودگی خود در طول روز کمک کنید.
هر روز ورزش کنید
روزانه حداقل ۳۰ دقیقه ورزش کنید. هنگامی که هوای گرم تابستان به پایان رسید، پاییز زمان بسیار خوبی برای لذت بردن از فضای باز است، ازاین رو میتوان با پیاده روی طولانی یا دوچرخه سواری از آن نهایت استفاده را برد. ورزش برای اختلالات سلامت روان کلیدی است. مطالعات نشان می دهند که خلق و خو بعد از ورزش کردن بهبود می یابد.
رژیم غذایی خویش را تغییر دهید
به گفته متخصصان، فصل پاییز زمان بسیار خوبی برای درست کردن سوپ های فصلی مورد علاقه تان و غذاهای گرمی است که در تابستان نمی توانید بخورید.
فعالیت جدیدی را شروع کنید
می توان در خانه به فعالیتهایی مثل نظم و سازماندهی وسایل، باغبانی و... پرداخت. همینطور افراد می توانند در کلاس های آموزشی که مورد علاقه آنهاست، شرکت نمایند.
نگرش خویش را تغییر دهید
به جای تداعی پاییز با تجربیات منفی، تلاش کنید با قاب بندی مجدد، به آن نگاهی متفاوت داشته باشید. انسانها معمولاً روی از دست دادن ها خیلی بیشتر متمرکز هستند. در این مورد هم از دست دادن برخی فرصت ها مانند نور خورشید و فرصت بیرون بودن از خانه برای آنها برجسته تر می شود. پس تلاش کنید به این فکر کنید که با حضور در خانه می توانید چه فعالیتهای مفید و روحیه بخشی را انجام دهید.
به دنبال کمک تخصصی باشید
زمانی که با فرارسیدن فصل پاییز علایم ذکرشده از این اختلال را به صورت طولانی مدت دارید، حتما به یک روانشناس یا روانپزشک رجوع کنید. درمان شناختی رفتاری (CBT) به صورت ویژه برای درمان اضطراب و اختلال عاطفی فصلی موثر است.
منبع:

1401/08/22
23:29:03
5.0 / 5
155
تگهای خبر: پزشك , تخصص , سازمان , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید