مجید رضاییان ـ استاد ارتباطات:

رسانه بدون نقد و پرسش، رسانه نیست

رسانه بدون نقد و پرسش، رسانه نیست به گزارش کاروخدمت، مجید رضائیان، استاد علوم ارتباطات معتقد است: رسانه تابع نیاز مخاطب است. در سرتاسر دنیا هم رسانه تابع حاکمیت و خواسته مخاطب نیست. امکان دارد زمانی مخاطب «خواسته ای» داشته باشد اما این آموزش است که باید پاسخگوی «نیاز مخاطب» باشد.


رضاییان در گفت وگویی با ایسنا اظهار نمود: ارتباطات میان رشته علوم دیگر به حساب می آید. ارتباطات رشته ای است که امروزه در دنیا تبدیل به میان رشته شده است؛ به این معنا که ارتباطات با اقتصاد، سیاست و فرهنگ آمیخته شده است. امروزه همه عرصه های چهارگانه ارسطویی یا اصطلاحا شش گانه فارابی به ارتباطات نیاز دارند.
او رسانه را یکی از زیرمجموعه های تخصصی ارتباطات دانست و اظهار داشت: امروزه رسانه تخصصی شده است؛ در نتیجه «نگاه حکمرانی ها» در سرتاسر دنیا به رسانه یک «نگاه تخصصی» است. ما در کشورهای توسعه یافته می بینیم که همه قطعات این پازل با هم و هماهنگ عمل می کند؛ یعنی اگر مقرر است ما رسانه ای تحت عنوان رسانه اقتصادی داشته باشیم، کنشگران عرصه اقتصادی به همراه تصمیم سازان، تصمیم گیرندگان و کنشگران باید با عرصه رسانه هماهنگ باشند.
رضاییان، متخصص رشته روزنامه نگاری با اشاره به اینکه رسانه به هیچ عرصه ای وابستگی ندارد، اظهار داشت: رسانه کار تخصصی خودش را انجام می دهد. کار تخصصی رسانه هم اطلاع رسانی، آموزش و نقد است. رسانه بدون نقد و پرسش، رسانه محسوب نمی گردد. طبیعتا رسانه در عرصه امنیت، سیاست، فرهنگ و اقتصاد از حکمرانی پرسش می کند.
او به وظیفه رسانه اشاره نمود و اضافه کرد: رسانه وظیفه دارد صدمه های موجود را از عینیت، میدان بیرونی و حوزه خبری دریافت کند و علاوه بر نقد سیاست ها و عملکردها، به مخاطبان و عموم مردم آموزش دهد. ازاین رو انتظار ما از رسانه باید در حد قطعه ای از این پازل باشد؛ آن هم در چهارچوبی که بپذیریم رسانه رکن پنجم، ناظر و انتقادی است و در عین حال رکن آموزشی و اطلاع رسانی هم است. وظیفه رسانه نقد کردن است تا جایی که بتواند مقابل سیاست غلط بایستد.
او رسانه را ناظر تصمیم گیران و کنشگران دانست و اظهار داشت: در واقع رسانه پلی بین تصمیم سازان و تصمیم گیران با عموم مردم و مخاطبان است؛ ازاین رو ما نمی توانیم عملکرد رسانه را به صورت جداگانه در نظر بگیریم. میتوان گفت اگر حاکمیت ها پذیرای نقد باشند، این قطعه از پازل هم هماهنگ خواهد شد. در واقع رسانه و حاکمیت موازی یکدیگر هستند.
منبع:

1401/09/15
10:50:02
5.0 / 5
275
تگهای خبر: ارگان , اقتصاد , تخصص , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید