مركز آمار گزارش داد؛

خانوارها در سال چقدر هزینه می کنند؟

خانوارها در سال چقدر هزینه می کنند؟ به گزارش کاروخدمت، طبق اعلام مرکز آمار ایران، در سال ۱۴۰۰ متوسط هزینه سالانه یک خانوار شهری و یک خانوار روستایی به ترتیب ۹۳ و ۵۲ میلیون تومان بوده است.به گزارش کاروخدمت به نقل از مرکز آمار ایران، طرح آمارگیری هزینه و درآمد خانوار با قدمتی ۵۰ ساله از مهم ترین طرح های آماری مرکز آمار ایران است. هدف کلی این طرح، برآورد متوسط هزینه ها و درآمد یک خانوار شهری و یک خانوار روستایی در سطح کشور و استان هاست. در سال ۱۴۰۰ تعداد خانوارهای آمارگیری شده در این طرح ۱۹۶۱۸ خانوار نمونه در نقاط شهری و ۱۸۳۷۰ خانوار نمونه در نقاط روستایی کشور بوده است.
نگاهی به اهم نتایج طرح در سال ۱۴۰۰ در مناطق شهری و روستایی نشان میدهد که:
- متوسط هزینه کل خالص سالانه ی یک خانوار شهری ۹۲۵۰۱۷ هزار ریال بوده است که نسبت به رقم مشابه در سال قبل ۴۹ درصد افزایش نشان میدهد. از هزینه کل سالانه خانوار شهری ۲۴۶۵۳۷ هزار ریال با سهم ۲۷ درصد مربوط به هزینه های خوراکی و دخانی و ۶۷۸۴۸۰ هزار ریال با سهم ۷۳ درصد مربوط به هزینه های غیرخوراکی بوده است. در میان هزینه های خوراکی و دخانی، بیشترین سهم مربوط به هزینه گوشت با سهم ۲۱ درصد و در میان هزینه های غیرخوراکی بیشترین سهم با ۴۹ درصد مربوط به هزینه مسکن، سوخت و روشنایی بوده است.
- متوسط درآمد اظهار شده سالانه یک خانوار شهری ۱۱۲۴۲۱۷ هزار ریال بوده است که نسبت به سال قبل، ۵۱ درصد افزایش داشته است. بر این اساس در سال ۱۴۰۰ رشد متوسط درآمد سالانه خانوارهای شهری بیش از رشد متوسط هزینه کل سالانه است. منابع تامین درآمد خانوارهای شهری نشان میدهد که۳۲، ۶ درصد درآمد از مشاغل مزد و حقوق بگیری، ۱۶.۵درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیر کشاورزی و ۵۰.۹ درصد از محل درآمدهای متفرقه خانوار تامین شده است.
- مقایسه درصد خانوارهای شهری استفاده کننده از لوازم عمده زندگی در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۴۰۰ نشان میدهد که خانوارهای استفاده کننده از اجاق گاز از ۹۸.۹ به ۹۸.۸، تلویزیون رنگی از ۹۸.۱ به ۹۷.۶، جاروبرقی از ۹۱.۵ به ۹۲.۱، ماشین لباسشویی از۸۷.۳ به ۸۸.۱، یخچال فریزر از ۷۱.۹ به ۷۰.۸، اتومبیل شخصی از ۵۳.۱ به ۵۳.۹، ماکروویو و فرهای هالوژن دار از ۱۲.۴ به ۱۱.۹ و ماشین ظرف شویی از ۷.۶ به ۸.۳ درصد تغییر یافته است.
- در سال ۱۴۰۰، عمده ترین نوع سوخت مصرفی ۹۵.۲ درصد از خانوارهای شهری برای گرما، گاز طبیعی (شبکه عمومی) بوده است.
- متوسط هزینه کل خالص سالانه یک خانوار روستایی ۵۱۹۱۱۹ هزار ریال بوده است که نسبت به سال قبل ۵۲.۴ درصد افزایش نشان میدهد. از هزینه کل سالانه خانوار روستای ۲۰۷۰۳۴ هزار ریال با سهم ۴۰ درصد مربوط به هزینه های خوراکی و دخانی ۳۱۲۰۸۵ هزار ریال با سهم ۶۰ درصد مربوط به هزینه های غیرخوراکی بوده است. در میان هزینه های خوراکی و دخانی، بیشترین سهم مربوط به هزینه آرد، رشته، غلات، نان و فرآورده ای آن با ۲۲.۰ درصد و در میان هزینه های غیرخوراکی، بیشترین سهم با ۳۱.۰ درصد مربوط به مسکن، سوخت و روشنایی بوده است.
- متوسط درآمد اظهار شده سالانه یک خانوار روستایی ۶۳۷۱۳۲ هزار ریال بوده است که نسبت به سال قبل ۵۱.۵ درصد افزایش داشته است. منابع تامین درآمد خانوارهای روستایی نشان میدهد که ۳۳.۹ درصد از مشاغل مزد و حقوق بگیری، ۳۱.۲ درصد از مشاغل آزاد کشاورزی و غیر کشاورزی و ۳۵.۰ درصد از محل درآمدهای متفرقه خانوار تامین شده است.
- مقایسه درصد خانوارهای روستایی استفاده کننده از لوازم عمده زندگی در سال ۱۳۹۹ نسبت به سال ۱۴۰۰ نشان میدهد که خانوارهای استفاده کننده از اجاق گاز از ۹۸.۳ به ۹۸.۵، تلویزیون رنگی از ۹۵.۶ به ۹۵.۱، جاروبرقی از ۶۷.۵ به ۶۸.۹، ماشین لباسشویی از ۵۸.۱ به ۵۹.۸، یخچال فریزر از ۵۲.۷ به ۵۵.۲، اتومبیل شخصی از ۳۴.۱ به ۳۵.۹، ماکروویو و فرهای هالوژن دار از ۱.۶ به ۲.۱ و ماشین ظرف شویی از ۰.۴ به ۰.۵ درصد تغییر یافته است.
- در سال ۱۴۰۰ عمده ترین نوع سوخت مصرفی ۷۸.۱ درصد از خانوارهای روستایی برای گرما، گاز طبیعی (شبکه عمومی) و ۱۱.۱ درصد نفت سفید بوده است.

1401/05/29
12:00:20
5.0 / 5
267
تگهای خبر: آمار , مسكن , مشاغل
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید