تنفس 26 روز هوای آلوده در تهران طی مردادماه

تنفس 26 روز هوای آلوده در تهران طی مردادماه به گزارش کاروخدمت، بر مبنای اطلاعات ثبت شده در ایستگاه های سنجش کیفیت هوای تهران، تعداد روزهای آلوده طی مردادماه سالجاری ۲۶ روز بود که دو روز در شرایط ناسالم برای همه قرار گرفت و پنج روز هوای قابل قبول را هم تجربه نمود.به گزارش کاروخدمت به نقل از ایسنا، آمار شرکت کنترل کیفیت هوای تهران نشان داده است مردادماه سال جاری شهروندان تهرانی روزهای آلوده بیشتری را نسبت به مردادماه سال قبل تجربه کرده اند.

وضعیت هوای تهران در دومین ماه تابستان ۱۴۰۱ و مقایسه آن با سال قبل نشان داده است که در مردادماه سال قبل ۲۶ روز هوای قابل قبول به ثبت رسید که این عدد سال جاری به پنج روز کاهش پیدا کرد. در مرداد سال ۱۴۰۰ تنها پنج روز هوای تهران در شرایط ناسالم برای گروههای حساس قرار داشت که این وضعیت سال جاری به ۲۴ روز رسید. در سال ۱۴۰۰ تهران هیچ روز هوای ناسالم را تجربه نکرده بود این در حالیست که سال جاری دو روز این شرایط را تجربه نمود.

نکته ی قابل توجه در مقایسه کیفیت هوای مردادماه سال جدید و سال قبل به چشم می خورد، ثبت شرایط هوای ناسالم در روز ۶ و ۱۲ مرداد ۱۴۰۱ است. شاخص آلودگی هوا در ۶ مردادماه با آلاینده شاخص ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون به عدد ۱۵۱ رسید اما در ۱۲ مردادماه آلاینده شاخص ازن بود و عدد ۱۶۷ برای این آلاینده به ثبت رسید.

آلاینده شاخص هوای مردادماه سال ۱۴۰۱ هم مانند مردادماه سال قبل ازن بود و هوای تهران ۲۴ روز با این آلاینده شاخص آلودگی هوا را تجربه نمود. تنها در ۳ مردادماه ذرات معلق کمتر از ۱۰ میکرون با رسیدن به عدد ۱۴۳ تبدیل به آلاینده شاخص هوای تهران شد و شش روز از مردادماه سال جاری هم آلاینده شاخص به ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون تبدیل شد.

کمینه شاخص ثبت شده برای آلاینده ازن عدد ۷۷ و بیشینه آن عدد ۱۶۷ را نشان داده است. کمینه و بیشینه شاخص برای آلاینده ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون هم ۹۰ و ۱۵۱ بود.
وضعیت آلودگی هوای تهران طی سال ۹۵ تا ۱۴۰۰
آمار شرکت کنترل کیفیت هوا تهران نشان داده است کیفیت هوای تهران طی مرداد ماه سال ۱۴۰۰ نسبت به مدت مشابه سال ۹۹ تعداد روزهای آلوده کمتری را داشت چونکه کیفیت هوای تهران طی مرداد سال قبل ۲۰ روز قابل قبول، ۱۰ روز ناسالم برای گروههای حساس و یک روز هم در شرایط ناسالم برای همه افراد قرار داشت. آلاینده ازن علت آلودگی هوا طی تمام روزهای آلوده مرداد ماه این سال بود.

مرداد ماه سال ۹۸ هم غلظت آلاینده ازن در هوای تهران طی پنج روز از حد استاندارد فراتر رفت. طی این بازه زمانی آلاینده ناکس و ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون هم هر کدام طی یک روز هوای تهران را آلوده کردند و به صورت کلی هوا در مرداد ماه سال قبل ۲۶ روز در شرایط قابل قبول و پنج روز در شرایط ناسالم برای گروههای حساس بود. در تولید آلاینده ناکس وسایل نقلیه ۳۵ درصد و نیروگاه ها ۳۲ درصد نقش دارند. این آلاینده هوا می تواند سبب ایجاد مشکلات جدی تنفسی و التهاب چشم در انسان شود. اختلال در بویایی، خستگی، تحریک گلو، ناراحتی های اعصاب و افزایش برونشیت حاد از دیگر اثرات قرارگیری در معرض گاز نیتروژن دی اکسید است.

طی دومین ماه تابستان سال ۹۷ تهرانی ها ۲۷ روز هوای قابل قبول و چهار روز هوای ناسالم برای گروههای حساس داشتند. علت آلودگی هوا در این بازه زمانی افزایش غلظت ازن و ذرات معلق بود.

کیفیت هوای تهران در مرداد ماه سال ۹۶ هم پنج روز در شرایط ناسالم برای گروههای حساس قرار داشت که از این بین سهم آلاینده ازن سه روز و سهم ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون دو روز بود. بقیه روزهای ماه در این بازه زمانی، هوا در شرایط قابل قبول بود.

بر اساس اطلاعات شرکت کنترل کیفیت هوای تهران، در مرداد ماه سال ۹۵ هوای تهران طی سه روز به علت افزایش غلظت ذرات معلق کمتر از ۲.۵ میکرون آلوده شد و در شرایط ناسالم برای گروههای حساس قرار گرفت. مواجهه کوتاه مدت با این آلاینده می تواند منجر به تشدید علایم بیماری های قلبی و ریوی شود. مواجه طولانی مدت با ذرات معلق عامل مرگ و میر زودرس و تشدید بیماری های قلبی و ریوی است.
اما و اگرهای ذرات معلق
به گزارش کاروخدمت به نقل از ایسنا ذرات معلق کوچکتر از ۱۰ میکرون درشت ترند و نسبت به ذرات معلق کوچکتر از ۲.۵ میکرون کمتر وارد بخش های تحتانی سیستم تنفسی می شوند و به صورت جزئی خطر کمتری دارند ولی در غلظت های بالا و در قیاس با حد مجاز می توانند مشکلات زیادی به لحاظ بهداشتی و زیست محیطی به دنبال داشته باشند.

به طور کلی عمده ترین منابع انتشار ذرات معلق هم احتراق سوخت (مانند سوزاندن زغال سنگ و چوب)، خودرو های دیزلی فاقد فیلتر دوده، فرایندهای صنعتی و کشاورزی و انتشار از خودرو ها است. ذرات معلق عمدتا در ماه های سرد سال کیفیت هوا را تحت تأثیر قرار می دهند. مطالعات علمی مختلف در رابطه با ذرات معلق نشان داده است که قرار گرفتن در معرض این آلاینده سبب بروز مشکلات زبادی می شود. مرگ زودرس در مبتلایان به بیماری های قلبی و ریوی، بروز حملات قلبی غیرکشنده، ضربات قلب نامنظم، مبتلا شدن به سرطان ریه، تشدید آسم، کاهش عملکرد ریه و افزایش علایم تنفسی مشکلاتی است که آلودگی هوا برای سلامت انسان بوجود می آورد.
آلاینده ازن چیست؟
ازن هم آلاینده ثانویه ای است که در صورت افزایش شدت تابش و نور مستقیم خورشید و بالا رفتن دما و البته وجود برخی آلاینده های دیگر نظیر اکسیدهای نیتروژن و ترکیبات آلی فرار، تولید و در هوا منتشر می شود و به همین علت در ایام گرم سال شاهد افزایش غلظت این گاز هستیم. هر چه از شدت گرمای هوا کاسته شود، غلظت این گاز هم کمتر می شود. پیش سازهای آن VOC ها یا همان ترکیبات آلی فرار و ناکس هستند. خودرو های دیزلی، موتورسیکلت های فرسوده و بخارات بنزین پیش سازهای ازن هستند همینطور استفاده از سوخت های غیر استاندارد در نیروگاه ها و پالایشگاه ها می تواند در افزایش غلظت ازن نقش داشته باشد. علاوه بر این آلاینده ازن سبب کاهش عملکرد ریه و افزایش علایم تنفسی مانند سرفه، تنگی نفس، تشدید آسم و سایر بیماری های ریوی می شود. ازن در مرگ ومیر زودرس هم اثرگذار است.
اطلاعاتی در رابطه با شاخص کیفیت هوا
شاخص کیفیت هوا (AQI) به پنج دسته اصلی تقسیم بندی می شود. بر طبق این تقسیم بندی از عدد صفر تا ۵۰ هوا پاک، از ۵۱ تا ۱۰۰ هوا سالم یا متوسط، از ۱۰۱ تا ۱۵۰ هوا ناسالم برای گروههای حساس، از ۱۵۱ تا ۲۰۰ هوا ناسالم برای همه گروه ها، از ۲۰۱ تا ۳۰۰ هوا بسیار ناسالم و از ۳۰۱ تا ۵۰۰ شرایط کیفی هوا خطرآفرین است.

گفتنی است در هوای پاک که با رنگ سبز نشان داده می شود، شرایط کیفیت هوا مناسب می باشد و خطری برای سلامت انسان ندارد. در هوای سالم که به رنگ زرد شناخته می شود، کیفیت هوا قابل قبول و غلظت آلاینده ها کمتر از حدی است که بر سلامت انسان تأثیر منفی داشته باشد اما در هوای ناسالم برای گروههای حساس که به رنگ نارنجی نشانه گذاری می شود، مقدار AQI بین ۱۰۱ تا ۱۵۰ قرار می گیرد که در نتیجه آن گروههای حساس اثرپذیری بیشتری از آلودگی هوا خواهند داشت.

در هوای ناسالم که به رنگ قرمز است، کلیه افراد جامعه در معرض مخاطرات ناشی از آلودگی هوا قرار می گیرند و حتی امکان دارد گروههای حساس گرفتار عوارض شدیدتری شوند. افزون بر این در هوای بسیار ناسالم که به رنگ بنفش نشان داده می شود و عدد AQI بین ۲۰۱ تا ۳۰۰ قرار می گیرد، احتمال بروز عوارض جدی برای سلامت افراد جامعه افزایش خواهد یافت.

منبع:

1401/06/01
10:32:03
5.0 / 5
288
تگهای خبر: آمار , استاندارد , تولید , شركت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید