شریعتمداری در صحن مجلس؛

درآمد حاصل از فروش شستا به حساب تامین اجتماعی واریز شده است

درآمد حاصل از فروش شستا به حساب تامین اجتماعی واریز شده است وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: درآمد حاصل از فروش شستا به حساب تامین اجتماعی واریز شده است.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، در ادامه جلسه علنی روز چهارشنبه مجلس شورای اسلامی بررسی پرسش حسین میرزایی نماینده اصفهان در مورد محل هزینه کرد منابع حاصل از فروش شرکت سرمایه تامین اجتماعی (شستا)، در دستور کار صحن علنی مجلس قرار گرفت.
محمد شریعتمداری در پاسخ به این پرسش اظهار داشت: مدارک روشن و متقن درباره نحوه هزینه کرد درآمد حاصل از فروش شستا در سازمان تامین اجتماعی و سازمان بورس و اوراق بهادار ثبت و ضبط شده است.
وی بیان کرد: این مدارک نشان میدهد که ۱۲ هزار و ۴۰۰ میلیارد تومان از درآمد حاصل از عرضه اولیه شستا عیناً به حساب های سازمان تامین اجتماعی واریز شده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: طبیعتاً قسمتی از درآمد حاصل از فروش شستا در قالب مصوبات هیئت امنای سازمان تامین اجتماعی و برای تامین بودجه بخش های مختلف این سازمان صرف شده است.
وی اضافه کرد: بر طبق مدارک ۵ هزار میلیارد تومان از سهام سازمان تامین اجتماعی جهت افزایش سرمایه بانک رفاه هزینه شده است. همین طور هزار میلیارد تومان صرف خرید مجدد سهام شستا از بازار بورس شده است تا به کاهش عرضه سهام در بورس کمک نماید. علاوه بر این سازمان تامین اجتماعی از این محل توانست منابع لازم برای متناسب سازی حقوق بازنشستگان را تامین کند.
شریعتمداری تاکید کرد: هر مجموعه ای که مسئولیت نگهداری دارایی ها را برعهده دارد باید بتواند سرمایه ها را بصورت روزمره اصلاح نماید و سازمان تامین اجتماعی در جهت صیانت از منافع افرادی که سرمایه های خودرا در اینجا قرار دادند و برای افزایش بازدهی، سهامش را در بازار بورس عرضه نموده است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: این وزارتخانه برای اداره امور اقتصادی سازمان تامین اجتماعی تلاش بسیار زیادی انجام داد و در این راستا کتابچه ای را تدوین کرد که در آن روند عرضه سهام شستا بصورت شفاف آمده است.
وی اضافه کرد: بر طبق تحقیقات و مدارکی که به دست آورده ایم، خیلی از شرکت های داخلی همچون گسترش نفت و گاز ایران، صندوق بازنشستگی نفت، صندوق بازنشستگی نیروهای مسلح، ستاد اجرائی فرمان امام، ستاد دارویی برکت و خیلی از شرکتها سهام خودرا در بورس عرضه نموده اند.
وی افزود: حاصل این اقدامات در وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی موجب صیانت از دارایی های شرکت شستا و سازمان تامین اجتماعی شده است و از زمانی که بنده وارد این وزارتخانه شدم سود حاصل از آخرین مجمع عمومی شستا هزار و ۲۰۰ میلیارد تومان بود اما امروز سود آن در آخرین مجمع ۳۴ هزار میلیارد تومان تعیین شده است.
شریعتمداری اشاره کرد: هم اکنون و در سایت شرکت شستا بیش از ۱۲ هزار صفحه از اقدامات این شرکت بصورت شفاف بارگذاری شده و همه می توانند به این اطلاعات دسترسی پیدا کنند و منافع حاصل از بورسی شدن شرکت شستا ما را به جلو هدایت کرده است.
در ادامه جلسه حجت الاسلام حسین میرزایی در تشریح سوال خود از محمد شریعتمداری درباره نحوه هزینه کرد منابع حاصل از فروش شستا اظهار داشت: قسمتی از سهام شرکت شستا در بورس عرضه شده و متأسفانه شاهد بودیم که دولت به این مسئله ورود پیدا کرد و بازی های بورسی دولت موجب شد که ارزش این مال فروخته شده به نازل ترین سطح ممکن برسد و سرمایه مردم نابود شود.
وی بیان کرد: متأسفانه صحبت های ضد و نقیضی درباره نحوه واگذاری شستا در بورس مطرح می شود و بنده می خواهم بدانم که بطور دقیق منابع حاصل از عرضه شستا چقدر بوده و در چه محلی هزینه شده است.
نماینده مردم اصفهان در مجلس اشاره کرد: سازمان تامین اجتماعی یکی از سازمان های بیمه گر در کشور شمرده می شود و یکی از مؤلفه های اصلی سازمان های بیمه گر، سرمایه گذاری است و بر این اساس سازمان تامین اجتماعی در شهریور سال ۶۵ شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی یا شستا را ایجاد کرد.
وی افزود: شستا وظیفه سرمایه گذاری از محل حق بیمه ای را دارد که ماهانه از میلیونها بیمه شده تامین اجتماعی برداشت می شود و بدین سبب شستا متعلق به کارگران، بازنشستگان و تمامی بیمه گذاران تامین اجتماعی است اما عملا توسط دولت اداره می شود و دولت درباره آن تصمیم گیری می کند.
میرزایی متذکر شد: سال قبل دولت تصمیم گرفت که قسمتی از سهام شستا را در بورس عرضه نماید که این تصمیم دولت با اعتراض و مخالفت مالکان شستا روبرو شد که البته رییس جمهور هیچ توجهی به این مخالفت ها نکرد.
میرزایی: هدف دولت از واگذاری شستا برداشت از خزانه مخفی برای تامین کسری بودجه بود
وی اضافه کرد: مالکان شستا معتقد بودند که دولت در واگذاری سهام شستا نیت خیر ندارد، بلکه هدفش برداشت از این خزانه مخفی برای تامین قسمتی از بودجه است و دولت با این اقدام خود جیب کارگران و بازنشستگان را خالی و جیب خودرا پر کرد.
نماینده مردم اصفهان در مجلس تاکید کرد: باید مسئولان ذیربط توضیح دهند که با اجازه چه کسی سهام شستا به فروش رسید و هیچ توجهی به درخواست کارگران، بازنشستگان، بیمه گذاران و مالکان شستا که مخالف فروش سهام شستا بودند نشد؟ از طرف دیگر باید پاسخ داده شود که چه درآمدی از محل فروش شستا به دست آمده و صرف چه اموری شده است.
وی تصریح کرد: شریعتمداری سال قبل در کمیسیون اجتماعی مجلس حاضر شد و درآمد حاصل از واگذاری شستا را ۷ هزار میلیارد تومان عنوان نمود این در حالیست که امروز می گوید درآمد حاصل از واگذاری شستا بیش از ۱۲ هزار میلیارد تومان است و این حرف های ضد و نقیض برای ما قابل پذیرش نمی باشد و حاکی از عدم شفافیت در این وزارتخانه است.
میرزایی خطاب به رییس جمهور اظهار داشت: آقای روحانی! این چه اتاق شیشه ای و شفافی است که شستا در آن قرار گرفته در صورتیکه وزیر شما نمی داند منابع حاصل از عرضه شستا در بورس چقدر است؟ حتما باید دراین زمینه شفاف سازی شود.
میرزایی: قسمتی از غرامت ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار یورویی ویلموتس را شستا پرداخت
نماینده مردم اصفهان در مجلس شورای اسلامی در واکنش به بخش دیگری از صحبت های شریعتمداری اظهار داشت: وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی می گوید که ۶ هزار میلیارد تومان از منابع حاصل از واگذاری شستا صرف همسان سازی حقوق بازنشستگان در سال قبل شده در صورتیکه تعداد بازنشستگان سه میلیون و ۳۰۰ هزار نفر است! اگر سال قبل به حقوق هر یک از این افراد ۵۰۰ هزار تومان هم اضافه شده باشد این ۶ هزار میلیارد تومان فقط کفاف متناسب سازی سه ماه از حقوق بازنشستگان را می دهد.
وی بیان کرد: هیچ یک از ما ماجرای ویلموتس سرمربی سابق تیم ملی را از یاد نمی بریم که فقط سه جلسه در ایران حضور داشت اما به سبب ضعف حقوقی در انعقاد قرارداد ویلموتس فدراسیون فوتبال مجبور شد که ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار یورو به وی پرداخت کند و قسمتی از این مبلغ توسط شستا به وزارت ورزش و جوانان داده شد در صورتیکه سوال ما این است آیا مالکان شستا راضی بودند که هزینه ندانم کاری فدراسیون فوتبال را آنان بپردازند؟

1400/04/16
23:25:24
5.0 / 5
162
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید