معاون وزیر كار:

برنامه ارتقاء سلامت كارگران وارد مرحله سوم شد

برنامه ارتقاء سلامت كارگران وارد مرحله سوم شد کاروخدمت: معاون اجتماعی و فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از شروع مرحله سوم برنامه ملی کاج (ارتقاء سلامت کارگران جامعه) آگاهی داد.به گزارش کاروخدمت به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، ابراهیم صادقی فر در نشست هم اندیشی دست اندرکاران ستادی و اجرائی و اعضای گروه پروژه ملی کاج که بصورت ویدئو کنفرانس برگزار شد، هدف از این جلسه را آماده سازی و تبیین ابعاد مختلف طرح، تعیین اولویت ها و انتظارات و شروع مرحله سوم آن در سال ۱۴۰۰ عنوان و بر ضرورت و اهمیت تدوام اجرای برنامه های مداخلاتی برای کنترل و کاهش لطمه های اجتماعی در محیط های کارگری تاکید نمود.
معاون اجتماعی و فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با ابراز امیدواری از افزایش جمعیت تحت پوشش طرح به تمام بنگاه های اقتصادی دارای ۵۰ تا ۵۰۰ کارکن، و همین طور راه اندازی خانه های بهداشت کارگری در این دسته از بنگاه ها، گسترش قلمرو طرح به بنگاه های زیر ۵۰ نفر کارکن را حیاتی و مهم توصیف کرد.
صادقی فر گفت: در تفاهمی که با سازمان نظام روانشناسی و مشاوره انجام شده است، توانمندسازی بهبان ها برای ارائه سطحی از خدمات روانشناختی و مشاوره ای به کارگران بصورت رایگان در سطح بنگاه ها در نظر گرفته شده است.
معاون اجتماعی و فرهنگی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: برای اجرای برنامه ارتقای سلامت کارگران، تقویت تیم پروژه کاج و همین طور پایدارسازی منابع اعتباری و راه اندازی سامانه خانه های بهداشت کارگری در اولویت قرار دارد.
صادقی فر اعلام نمود: معاونت امور اجتماعی و فرهنگی موضوع تبادل اطلاعات و اشتراک گذاری یافته های طرح ملی کاج را با سازمان بین المللی کار در دستور کار خود دارد.
وی اشاره کرد: مشارکت طلبی محققین و کارشناسان جهت راه اندازی نهضت فراگیر ارتقا مولفه های فرهنگی اجتماعی، برای لحاظ کردن موضوع سلامت کارگران در برنامه هفتم توسعه ضروری می باشد.
پوشش یک هزار و ۸۰۰ محیط کار از سال ۹۶ تا ۹۹ در طرح ملی کاج
در این جلسه محمد صادقیان مدیرکل امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی نیز با اشاره به رویکرد اصلی طرح ملی کاج که دانش افزایی، آگاهی بخشی و اصلاح و بهبود نگرش ها و ذهنیات است، خاصیت های طرح ملی کاج را برشمرد.
وی با اعلان اینکه طرح کاج امروز تبدیل به یک برنامه اجرائی و نتیجه مند شده است اضافه کرد: طی سال های ۹۶ تا ۹۹ نزدیک به ۱۸۰۰ محل کار، تحت پوشش برنامه های آموزش سبک زندگی سالم قرار گرفته است.
وی اظهار داشت: با ارزیابی سبک زندگی کارگر، کارت سبک زندگی و موضوع مشاوره و ارجاع مورد نظر قرار گرفته است و همین طور مطابق بسته های سوم موضوع آموزش کارفرمایان برای سیاستگذاری انجام مداخلات در محیط های کاری توسط آنان (در ابعادی مثل؛ توسعه امور ورزشی، رفع تبعیض در حقوق، کاهش خشونت در محیط کار و …) و بسته های چهارم، شناسایی افراد مصرف کننده مواد و درمان آنها در دستور کار قرار گرفته است.
صادقیان اظهار داشت: بااینکه شیوه نامه رویارویی کارفرمایان با افراد مصرف کننده به تصویب ستاد مبارزه با مواد مخدر رسید اما بنا بر عللی همچون شرایط کرونائی کشور و نیز عدم تخصیص و ابلاغ اعتبارات مربوطه توسط ستاد، پیشبرد طرح با اختلال روبرو شده است.
مدیرکل امور اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: بنیان این طرح ملی بر اقدامات شناختی و شواهد معتبر علمی مبتنی است، جامعیت خدمات و نگاه همه جانبه، روشمندی، بهره گیری از ظرفیت جامعه علمی و نخبگان علمی کشور، توجه به مشارکت ذینفعان به ویژه کارفرمایان و کارگران، پوشش محیط کار بعنوان محیطی قانونمند، بهره گیری از تجارب انباشته موجود خصوصاً اقدامات پیشگیرانه در سایر محیط ها قسمتی از خاصیت های آنست.
مدیر کل امور اجتماعی گفت: در سال قبل در زمینه سلامت کارگران، دستاوردهای خوبی داشتیم همچون این که با گسترش زیرساخت های بهداشتی و ایجاد خانه های بهداشت کارگری در بنگاه ها توانستیم از کارگران در مقابل کرونا محافظت نماییم و همین طور برای نخستین بار رتبه بندی کارفرمایان سلامت محور و تقدیر از آنان و نیز شناسایی و تشویق کارفرمایان حوزه مسئولیت پذیری اجتماعی در مقابله با کرونا را در حضور وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی و مقامات کشوری اجرائی کردیم.
گفتنی است، طبق برنامه ریزی انجام شده، به زودی، تفاهم نامه همکاری بین پژوهشگاه علوم اعصاب دانشگاه علوم پزشکی تهران و معاونت فرهنگی اجتماعی در امتداد حفظ و ارتقا سلامتی نیروی کار منعقد خواهد شد.


منبع:

1400/04/30
23:18:11
5.0 / 5
204
تگهای خبر: اقتصاد , پزشك , توسعه , خدمات
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید