وزیر كار:

ظرفیت های اشتغال کشور را با کمک همه دستگاهها ساماندهی می نماییم

ظرفیت های اشتغال کشور را با کمک همه دستگاهها ساماندهی می نماییم وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: باید با همکاری همه دستگاهها یک زمین بازی برای اشتغال کشور در سطح کلان ایجاد نماییم.به گزارش کاروخدمت به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، حجت الله عبدالملکی در نشست کارگروه اشتغال قرارگاه رفاه مردم، با اعلان اینکه ۱۶ ستاد اجرائی و ذینعان آن در این کارگروه فعالیت دارند، اظهار داشت: بخش های مختلف کارگروه به مرور درحال فعال شدن هستند و امیدواریم شاهد اتفاقات و تصمیماتی باشیم که مردم از آن منتفع شوند.
وزیر تعاون کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد: عوامل لازم برای ایجاد اشتغال بین دستگاه های مختلف توزیع شده است که هر کدام دسترسی به قسمتی از آنرا دارند، وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی به سبب قانون، دبیری شورای عالی اشتغال کشور و وظیفه سیاستگذاری، هماهنگی، تسهیلگری، پشتیبانی و هماهنگی را بر عهده دارد و به نیابت از رییس جمهور امور را پیگیری می کند.
وی هدف اصلی کارگروه اشتغال قرارگاه رفاه را ایجاد هماهنگی بین دستگاه های اجرائی دانست و اظهار داشت: باید با همکاری هم یک زمین بازی برای اشتغال کشور در سطح کلان ایجاد نماییم، در این قرارگاه نگاه بخشی و دستگاهی حاکم نیست بلکه کاملاً ملی به موضوع اشتغال پرداخته می شود و بر همین مبنا تقسیم کار انجام می شود.
عبدالملکی اضافه کرد: همه دست به دست هم بدهیم که وعده اشتغال رییس جمهور محقق شود و ثمره آن به مردم برسد.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اشاره کرد: در نشست های قرارگاه اشتغال، هماهنگی، بحث و تبادل نظر انجام می شود و نتایج و مصوبات آن به نیابت از اعضا در دولت، شورای عالی اشتغال یا شورای پول و اعتبار مطرح و پیگیری می شود.
وی با اشاره به این که در اشتغال حلقه های مختلفی دخیل هستند توضیح داد: حلقه اول و اصلی نیروی انسانی است آموزش، تامین مالی، تهیه ملزومات فیزیکی مانند مجوزها، بازار و … حلقه های دیگری هستند که وقتی کنار هم قرار می گیرند نشان می دهند کشور ما در خیلی از جنبه ها غنی است بر همین اساس، اگر گروه های دست اندرکار حوزه اشتغال درست کار کنند، مهم ترین معضل در کشور یعنی بیکاری حل خواهد شد.
وی اشاره کرد: ظرفیت های اقتصاد ایران بطور قطع از منابع انسانی که اسماً و رسماً در آن بیکار هستند بالاتر است.
عبدالملکی اضافه کرد: از طرفی ما نهادهایی داریم که هر کدام قسمتی از عوامل و حلقه های ذکر شده را کنترل می کنند مثل نهادهای بانکی و یا بورس که منابع مالی را کنترل می کنند یا نهادهای آموزشی که آموزش نیروهای انسانی را برعهده دارند.
کارگروه اشتغال پلت فرم مشترک برای تعامل و نقش آفرینی دستگاه ها
عیسی منصوری، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال نیز در این جلسه اظهار داشت: نقش قرارگاه را هدایت و نظارت در نظر گرفته ایم و به جهت اینکه این پلتفورم بتواند به درستی کار کند، کارگروه اشتغال می تواند یک پلت فرم مشترک برای تعامل و نقش آفرینی دستگاه های ذیربط باشد.
وی با اشاره به این که همه نهادها، الگوی مشخص و تجربه شده خودرا دارند که بخش زیادی از آنها موفق بوده است، اضافه کرد: ما به الگوی تجربه شده نهادها ورود نخواهیم کرد، اما یک چارچوب هدایت و نظارت را در قرارگاه خواهیم داشت که برمبنای گروه هدف، رسته فعالیت اقتصادی و جغرافیایی تنظیم شده است.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال ضمن تاکید بر ضرورت تسریع کارها و پرهیز از هرگونه موازی کاری پیشنهاد داد؛ یک نهاد بعنوان محور در نظر گرفته شود و سایرین بعنوان نهاد پشتیبان، هماهنگ با آن باشند تا بتوان تعداد اشتغال به وجود آمده را احصا کرد.
وی خطاب به اعضای نشست اظهار داشت: در قالب سامانه ملی اشتغال، کارهای هر دستگاه در این عرصه ارزیابی و سنجش و نتایج آن به نهادهای اجرائی اعلام می شود.
منصوری درباب تسهیل فضای کسب وکار اظهار داشت: در این خصوص با زیر ساخت نرم افزاری که فراهم گشته است، می توانیم شبکه خوبی را ایجاد نماییم. اورژانس کسب وکار و نظام فراگیر مقررات زدایی را داریم و اگر بتوانیم این دو را به سامانه ملی اشتغال متصل نماییم و یک داشبورد مشترک داشته باشیم، بهتر می توان کار را هدایت کرد.
در این جلسه نمایندگان دستگاه و وزارتخانه های مختلف همچون اقتصادی و دارایی، میراث فرهنگی و گردشگری، فرهنگ و ارشاد اسلامی، صنعت، معدن و تجارت، سازمان بهزیستی کشور، سازمان فناوری اطلاعات، کمیته امداد امام خمینی (ره)، بنیاد مسکن، بنیاد برکت، بسیج سازندگی و اندیشکده پویا دانشکده امام حسین (ع) به بیان پیشنهادات و نقطه نظرات خود پرداختند.
همچنین قرار شد این جلسه ها هر دو هفته یکبار تشکیل و مصوبات پیگیری شود.

1400/06/22
10:50:09
5.0 / 5
88
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید