تاثیر سامانه تصمیم بر جلوگیری از طلاق های توافقی و یكطرفه اعلام شد

بازگشت به زندگی مشترک 16 درصد زوجین خواهان طلاق

بازگشت به زندگی مشترک 16 درصد زوجین خواهان طلاق کاروخدمت: مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور با اشاره به تاثیر «سامانه تصمیم» در کاهش میزان طلاق ها، از سازش و بازگشت به زندگی مشترک 16.65 درصد زوجین بعد از گرفتن خدمات روان شناسی و مشاوره از سامانه مذکور، طی سال جاری آگاهی داد.


بهزاد وحیدنیا در گفت و گو با ایسنا، درخصوص کارکرد سامانه تصمیم اظهار داشت: سازمان بهزیستی از سال ۱۳۷۸ با هدف کنترل و کاهش لطمه های اجتماعی، کاهش طلاق و تحکیم خانواده بوسیله اجرای طرح مداخله در خانواده و با همکاری دادگستری استانها به خانواده های دارای اختلافات حاد خانوادگی یا زوجین متقاضی طلاق، خدمات مشاوره ای و مددکاری اجتماعی را در مراکز مداخله در بحران های فردی، خانوادگی و اجتماعی، مراکز مداخله در خانواده توسط کارشناسان بهزیستی مستقر در دادگستری ها ارائه می کرد.
وی ادامه داد: بعد از تصویب قانون پشتیبانی از خانواده مصوب اسفند سال ۱۳۹۱ و در قالب توافقات به عمل آمده بین سازمان بهزیستی، معاونت اجتماعی و پیش گیری از وقوع جرم قوه قضائیه، وزارت کشور و شورای عالی انقلاب فرهنگی، سازمان بهزیستی مبادرت به راه اندازی سامانه تصمیم طی سالهای ۱۳۹۵ تا ۱۳۹۹ در مراکز استانهای کشور کرد و در نیمه دوم سال ۱۳۹۹ نیز این سامانه در شهرستان هایی با جمعیت بالاتر از ۵۰ هزار نفر افتتاح شد.
مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور افزود: طبق توافقات سه جانبه ای که بین سازمان بهزیستی، قوه قضائیه و شورای اجتماعی وزارت کشور صورت گرفته بود، قرار بود سازمان بهزیستی طلاق های توافقی را در قالب سامانه تصمیم پوشش دهد. پس از مدتی، سازمان بهزیستی اعلام نمود که روش صحیح تر برای موفقیت بیشتر در این مباحث این است که پیش از این که دعاوی به درخواست های طلاق تبدیل شوند می توان برای آنها چاره ای اندیشید و در این راستا به طلاق های یک طرفه یا سایر انواع دعاوی ورود و مداخلات بیشتر صورت گیرد و بتوان سایر انواع دعاوی را در اولویت قرار دهیم، پس بیشتر رویکرد سازمان بهزیستی ورود و مداخله برای سایر انواع دعاوی بود.
وحیدنیا اظهار نمود: در این راستا کار برای پنج استان شروع شد اما منابع اعتباری کافی وجود ندارد و برای توسعه، این طرح به شورای اجتماعی کشور ارسال شده است و در صورت تامین اعتبار می توان آنرا برای سایر انواع دعاوی در کل کشور و برای شهرستان های زیر ۵۰ هزار نفر اجرا کرد.
وی با اشاره به این که بر طبق توافقات ملی با قوه قضائیه، همه طلاق های توافقی در قالب سامانه تصمیم قرار دارند، اظهار داشت: اما برخی استانها ارجاعاتی خارج از سامانه و به مراکزی که موردتایید قوه است انجام می دهند که تعداد آنها خیلی کم است.
مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور در ادامه درباب روند فعالیت سامانه تصمیم و نحوه ارجاع متقاضیان طلاق توافقی به این سامانه اظهار نمود: زوجین برای دریافت مشاوره ابتدا به سایت زمان مراجعه نموده و پس از انتخاب زمان مشاوره، واحد ارزیابی روانی و اجتماعی برایشان مشخص می شود. در نهایت یک جلسه روانی و اجتماعی با حضور تیمی متشکل از روانشناس، مددکار، مشاوره حقوقی و مذهبی برگزار و ارزیابی انجام می شود. بعد از آن به مرکز مشاوره ارجاع می شوند. بعد ارزیابی روانی و اجتماعی زوجین تصمیم می گیرند که ادامه پروسه تخصصی مشاوره را در کجا انجام دهند.
به گفته وی، چهار جلسه مشاوره ای (هر جلسه ۴۵ دقیقه) برای آنها در نظر گرفته شده است و درنهایت نتایج ثبت و به دفاتر پیشخوان ارسال می شود تا به قاضی پرونده ارائه شود.
وحیدنیا با اشاره به این که هم اکنون ۲۰۰۳ کاربر در مراکز غربالگری مشغول فعالیت هستند، اشاره کرد: ۸۷۶ مرکز پیشخوان قضایی، ۷۱۲ مرکز غربالگری روانی اجتماعی، ۹۵ مرکز مددکاری اجتماعی، ۹۴۵ مرکز مشاوره خصوصی و ۶۰ مرکز مشاوره دولتی مشغول فعالیت هستند.
وی با اشاره به وضعیت نظرات خدمت گیرندگان از سامانه تصمیم، به ارائه توضیحاتی پرداخت و اظهار نمود: باتوجه به نظرسنجی و بررسی صورت گرفته در سال ۱۳۹۹، ۸۵.۳ درصد خدمت گیرندگان از خدمات سامانه تصمیم و ۷۹.۷ درصد خدمت گیرندگان از خدمات کارشناسان سامانه تصمیم اعلام رضایت کرده اند.
مدیرکل مشاوره و امور روانشناختی سازمان بهزیستی کشور همین طور درباب سازش و اثربخشی فعالیت نیز اشاره کرد: در سال ۱۳۹۸، ۱۴.۶۶ درصد سازش، در سال ۹۹، ۱۴.۳۵ درصد و در سال ۱۴۰۰، ۱۶.۶۵ درصد سازش در سامانه اتفاق افتاده است.
منبع:

1400/11/07
23:06:12
5.0 / 5
278
تگهای خبر: تخصص , توسعه , خدمات , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید