تمهیدات بیمه ای تامین اجتماعی در پی اصلاح نظام ارزی

تمهیدات بیمه ای تامین اجتماعی در پی اصلاح نظام ارزی مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی تمهیدات سازمان تامین اجتماعی برای جبران افزایش قیمت دارو بعد از اصلاح نظام ارزی دارو را اعلام نمود.


میرهاشم موسوی در گفت و گو با ایسنا، در این زمینه اظهار نمود: در حقیقت اصلاح روش پرداخت مابه التفاوت یارانه ارزی دارو، اتفاق خواهد افتاد و مقرر است مردم چیزی را از جیب برای این افزایش پرداخت نکنند. دو روش را برای این منظور پیش بینی کردند که هر کدام عملیاتی شود، زیرساخت هایش در تامین اجتماعی آماده است.
وی ادامه داد: جلسات مختلفی از شروع طرح با سازمان غذاو دارو، وزارت بهداشت و بیمه ها و همین طور چندین جلسه با معاون اول رییس جمهور برگزار شده است. زمینه های فنی که باید فهرست داروها به سازمان های بیمه گر ارائه و بارگذاری شود، برقرار است. در چند روز گذشته نیز جلساتی دراین زمینه برگزار شده و با ارسال این فهرست، این اقدام در تامین اجتماعی هم محقق خواهد افتاد.

بسترهای فنی برای اجرای طرح ساماندهی ارز دارو مهیاست
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با اشاره به نسخه نویسی الکترونیک طی دو سال اخیر که اجرای این طرح های تحولی را آسانتر خواهدنمود اظهار داشت: مسیرهایی را دارند پیش بینی می کنند که فکر می کنم با وجود زمینه های فنی که مهیاست مشکل خاصی نداشته باشیم. تمهیدات لازم در وزارت بهداشت دیده می شود و ما به عنوان سازمان بیمه گر هم بستر فنی این قضیه را آماده و در دست داریم و هم از ابتدا در هر طرحی که منجر به کاهش پرداخت از جیب مردم در زمینه سلامت شده همراهی کرده و آمادگی ۱۰۰ درصدی داشته ایم. دراین زمینه نیز مشکلی وجود نخواهد داشت.
موسوی افزود: بارمالی برآورد شده برای اجرای کل این طرح حدود ۹۰ هزار میلیارد تومان است که حدود ۷۰ هزار میلیارد تومان مربوط به دارو و مابقی مربوط به تجهیزات است. البته چون مقرر است طی چند مرحله اتفاق بیفتد، باید جزییات مشخص شود که در فاز اول مقرر است چه تعداد از داروها مشمول شوند و بار مالی فاز اول چقدر خواهد بود.
وی با اعلان اینکه مرحله اول طرح ساماندهی ارزی دارو، برای داروهای تولید داخل اجرا می شود اظهار نمود: در بحث تامین مالی آمادگی از سمت ما وجود دارد و در بیمه سلامت هم مشکل خاصی وجود ندارد. برای شرکتها و کارخانه های تولید دارو نیز جهت افزایش سرمایه در گردش تمهیداتی در کارگروه ها انجام شده است که با تامین منابع، مشکلی پیرامون افزایش مواد اولیه و غیره نداشته باشند.
مدیرعامل سازمان تامین اجتماعی با تاکید براینکه با اهمیت ترین قسمت این طرح، این است که مابه التفاوت ناشی از اصلاح قیمت ها از جیب مردم پرداخت نشود اظهار داشت: این تراکنش مالی مابه التفاوت ها را بوسیله ساز مان های بیمه گر و یا روش های الکترونیک دیگر که ممکنست در بستر هدفمندی یارانه ها اتفاق بیفتد دنبال خواهند کرد. به هر صورت پیش بینی خوبی انجام شده که مردم دارویشان را با قیمت قبلی دریافت نمایند و مابه التفاوت بوسیله بیمه ها و بستر هدفمندی یارانه ها به شکل مستقیم به داروخانه پرداخت گردد.

پوشش بیمه ای داروهای OTC
موسوی همین طور اعلام نمود که قسمتی از داروهای OTC یا بدون نسخه که در سنوات گذشته مصرف عمومی داشته اند نیز مقرر است وارد این طرح شوند. بیش از ۱۵۰۰ میلیارد تومان برآورد هزینه شده است و بیمه ها پوشش این داروها را نیز با پرداختی که از منابع عمومی دولت برای این داروها اتفاق می افتد، پذیرفتند.
وی افزود: در کنار این طرح، رویکرد خوبی نیز شروع شده و ما در شورای عالی بیمه روی توسعه تعهدات بیمه ای کار می نماییم. بتازگی ۴۷ قلم داروی بیماران خاص را تحت پوشش بردیم. برخی خدمات بیماران اوتیسم نیز تحت پوشش رفت. همه آنها به مراکز دولتی برای کاردرمانی و غیره دسترسی ندارند و این خدمات در مراکز غیردولتی تحت پوشش قرار گرفت. برخی خدمات بیماران پروانه ای نیز تحت پوشش قرار گرفته است. رویکرد توسعه خدمات جزو اولویت های تامین اجتماعی است و این دولت هم به خوبی پشتیبانی می کند.1401/04/20
09:13:35
5.0 / 5
394
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید