سازمان پسماند به دنبال گرفتن برق از گاز متان

سازمان پسماند به دنبال گرفتن برق از گاز متان به گزارش کاروخدمت، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند شهرداری تهران از تلاش این سازمان برای گرفتن برق از گاز متان با کمک شرکتهای داخلی در مجموعه آرادکوه اطلاع داد.


به گزارش کاروخدمت به نقل از ایسنا، چندی پیش بود که ناسا از وجود ابر پنج کیلومتری متان در چند نقطه از دنیا و بر فراز جنوب شهر تهران اطلاع داد. آدرسی در عکس انتشار یافته ناسا بود که به مجتمع دفن زباله آرادکوه می رسید. در همین راستا هم رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت محیط زیست گفت بخش قابل توجهی از زباله ها در آرادکوه دفن می شود که تولید متان دارند.
بعد از دی اکسید کربن، متان دومین گاز گلخانه ای مهم می باشد و آنطور که انجمن جهانی هواشناسی اعلام نموده، میزان این گاز به بالاترین حد در ۴۰ سال قبل رسیده است؛ گازی که ۸۰ برابر قویتر از دی اکسید کربن است. از آنجائیکه متان گاز بدون بو و بدون رنگ است، امکان ردیابی آن چندان کار راحتی نیست، اما ماهواره ها امکان شناسایی این آلاینده را دارند.
بعد از اعلام این خبر توسط ناسا مسئولین شهرداری تهران با کمی عجله ابتدا وجود گاز متان در مجموعه آرادکوه را تکذیب کردند و با زیر سوال بردن گزارش های ناسا تلاش در انکار مبحث داشتند، به طوریکه علیرضا زاکانی، شهردار تهران در جمع خبرنگاران در رابطه با مبحث وجود ابر متان در بالای آرادکوه می گوید: هنوز از جانب دستگاههای بالادستی چیزی به ما اعلام نشده است و البته ناسا همه چیزش دروغ است و این هم دروغ است؛ این در حالیست که پس از این اظهاراتش از تشکیل گروهی از نخبگان دانشگاهی جهت بررسی این مورد هم اطلاع داد.
در واکنش دیگری عزیزی، مدیرعامل سازمان مدیریت پسماند تهران هم در ابتدا در رابطه با وجود ابر متان بر فراز مجموعه آرادکوه اظهار داشته بود: این مورد صرفاً در حد یک گزارش خبری انتشار یافته و پرسش ما از دانشکده محیط زیست دانشگاه تهران و محیط زیست تهران با این پاسخ مواجه گردید که هنوز به صورت مکتوب از دستگاههای بالادستی در این خصوص چیزی منتشر نشده و این مساله تنها در حد یک خبر است که احتیاج به بررسی دارد.
وی با تکیه بر این که ما اقدامی که در کهریزک باعث تولید گاز متان شود انجام نداده ایم اضافه کرده بود: البته بحث پسماند تر در مجموعه آرادکوه وجود دارد که هوادهی برای آن انجام می شود؛ اما اقدامی که گاز متان در این مجموعه تولید نماید ما نداشته ایم. محل های مختلفی در کهریزک وجود دارد که می تواند در این مساله عامل باشد. البته اگر اصل مبحث تایید گردد ولی هنوز گزارشی در این خصوص به صورت مکتوب نداشته ایم.
به گزارش کاروخدمت به نقل از ایسنا، این اظهارات در حالی عنوان شد که آرش میلانی رئیس کمیته محیط زیست شورای شهر پنجم با تأیید وجود گاز متان در آرادکوه اعلام می کند که در دوره پنجم مدیریت شهری پیگیری های زیادی برای جذب سرمایه گذار انجام شد و حتی یک شرکت متعلق به کره جنوبی اعلام آمادگی کرد که در این حوزه سرمایه گذاری کند.
وی اظهار کرده بود: به علت تحریم هایی که در دوره ترامپ ضد ایران وضع شد سرمایه گذار کره ای گرفتار مشکل شد و نتوانست نسبت به مدیریت گاز متان در تهران به ما کمک نماید. گاز متان یکی از گازهای آلاینده است که در بحث تغییر اقلیم بسیار مورد توجه قرار گرفته، چون که چند برابر دی اکسید کربن اثر منفی در گرمایش زمین دارد.
بنابراین گزارش، عزیزی در اظهار نظری جدید در گفتگو با ایسنا، ضمن تأیید وجود گاز متان در مجموعه آرادکوه و بررسی این مورد در گذشته می گوید: در رابطه با استحصال گاز متان در مجموعه آرادکوه ۳ سال قبل یعنی در سال ۱۳۹۸ قرارداد اولیه ای با شرکت کره ای منعقد گردید و مطالعات اولیه ۶ ماه انجام شد و مقرر شد هم از CVM اعتبار کربن آن استفاده نماییم و هم از فروش برق آن. بنابراین قراردادی منعقد گردید و دوستان ۶ ماه کارهای مطالعاتی انجام دادند و رفتند که برای آغاز کار بیایند که مبحث برجام پیش آمد.
وی ادامه داد: متاسفانه پرسنل این شرکت رفتند و هرچه پیغام دادیم اعلام نمودند که صبر کرده ایم که ببینیم چه اتفاقی می افتد، اما ما صبر نکردیم و تمامی تلاش خویش را می نماییم با شرکتهای دانش بنیان داخلی این فرآیند را پیش ببریم و به هیچ عنوان این فرآیند متوقف نشده است.
وی تاکید می کند: در کشورهای دیگر هم فراخوان بین المللی مجدد زدیم و هم با شرکتهای داخلی خودمان با چند مجموعه درحال مذاکره هستیم این اقدامات پیش از این که ناسا گزارش عرضه کند درحال انجام بود، چون که منبع انرژی خوبی است و ما خودمان می خواهیم گاز آنرا به برق تبدیل نماییم و این کار در مجموعه آرادکوه درحال رقم خوردن است و ان شاالله خروجی آن هم مشخص شود.
منبع:

1401/09/11
13:20:50
5.0 / 5
293
تگهای خبر: پرسنل , تولید , دستگاه , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۶ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید