جزئیات عیدی کارگران در ۱۴۰۱

جزئیات عیدی کارگران در ۱۴۰۱ کاروخدمت: به گزارش کاروخدمت، مبنای پرداخت عیدی کارگران در صورتیکه یک سال کامل در محل کار خود سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، حداکثر ۱۲ میلیون و ۵۳۹ هزار و ۲۵۰ تومان و حداقل ۸ میلیون و ۳۵۹ هزار و ۵۰۰ تومان است.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، تمام کارکنان مشمول قانون کار که طبق تعریف این قانون «کارگر» شناخته می شوند، مشمول عیدی و پاداش پایان سال هستند. عیدی این گروه، متفاوت با میزان عیدی کارکنان دستگاههای اجرایی و دولتی است و به تناسب میزان «حقوق پایه» متفاوت می باشد.
مبنای پرداخت عیدی کارگران در صورتیکه یک سال کامل در محل کار خود سابقه پرداخت حق بیمه داشته باشند، حداکثر (سقف عیدی کارگران) ۱۲ میلیون و ۵۳۹ هزار و ۲۵۰ تومان و حداقل (کف عیدی کارگران) هم ۸ میلیون و ۳۵۹ هزار و ۵۰۰ تومان است.
کارگرانی هم که کمتر از یک سال یعنی از یک تا ۱۱ ماه سابقه پرداخت حق بیمه دارند، مشمول عیدی پایان سال هستند. این دسته از کارگران به میزان «دو برابر حقوق پایه مندرج در فیش حقوقی، تقسیم بر ۱۲، ضربدر تعداد ماه کارکرد» عیدی دریافت می کنند.
به عنوان مثال کارگری که در سال ۱۴۰۱ حداقل حقوق مصوب وزارت کار یعنی ۴ میلیون و ۱۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان را دریافت می کند و یک ماه سابقه کار دارد، بر مبنای فرمول محاسبه عیدی باید ۶۹۶ هزار و ۶۲۵ تومان و کارگری که با همین میزان پایه حقوق، ۱۱ ماه سابقه کار دارد، باید ۷ میلیون و ۶۶۲ هزار و ۸۷۵ تومان عیدی دریافت کند. تاکید می شود، میزان عیدی محاسبه شده، صرفا برای کارگرانی است که «حداقل حقوق سال ۱۴۰۱» را دریافت می کنند و به عبارتی در سال نخست ورود به بازار کار قرار دارند.
عیدی سایر کارکنان دارای بیشتر از یک سال سابقه که اساسا حقوق پایه آنها بیشتر از «حداقل حقوق مصوب» است، هم طبق فرمول یاد شده خواهد بود، با این تفاوت که حقوق پایه مندرج در فیش حقوقی، مبنای محاسبه عیدی آنها خواهد بود. به این معنا که اگر پایه حقوق کارگری ۵ میلیون تومان است باید این عدد را در فرمول قرار داده و عیدی را محاسبه کند.
عیدی و پاداش کارگران معمولا همراه با حقوق بهمن ماه توسط کارفرمایان واریز می شود، اما واریز آن با حقوق اسفند ماه هم منع قانونی ندارد.
همچنین برای محاسبه سنوات سال ۱۴۰۱، باید حقوق پایه کارگر را در تعداد روزهای کارکرد وی در طول یک سال ضرب نماییم. عددی که به دست می آید را تقسیم بر ۳۶۵ روز سال می نماییم و عدد نهایی، میزان سنوات پایان خدمت فرد در سال ۱۴۰۱ است.
در جدول زیر میزان عیدی کارگران حداقلی بگیر (کسانی که پایه حقوق شان ۴ میلیون و ۱۷۹ هزار و ۷۵۰ تومان است) به تناسب تعداد ماه کارکرد محاسبه شده است.

به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، همینطور با عنایت به اهمیت مبحث باید اشاره شود که تمام کارکنان مشمول قانون کار که طبق تعریف این قانون «کارگر» شناخته می شوند، مشمول عیدی و پاداش پایان سال هستند که در ادامه به جزئیات آن می پردازیم.
کارگران خارج شده از شغل، به مدت ماه های کارکرد عیدی می گیرند
بر این اساس، در این بین کارگرانی هستند که خواسته یا ناخواسته و به علل مختلف همچون بحران اقتصادی کارفرما، عدم نیاز و … شغل خویش را از دست داده اند و همینطور بعضی از کارگران بازنشسته شده اند که با عنایت به تاکید قانون کار این دسته از افراد هم مستحق دریافت عیدی پایان سال هستند.
مطابق با آنچه که در قانون کار آمده، این دسته از افراد به نسبت مدت کارکردشان، عیدی و پاداش سالانه را دریافت می کنند؛ بعنوان مثال کارگری که بعد از ۴ ماه کار کردن، بیکار شده باید به تناسب همان ۴ ماه کارکرد، عیدی دریافت کند و کارفرما مکلف به پرداخت این مبلغ است.
پرداخت عیدی به کارگران نیمه وقت، فصلی و ساعتی
همچنین بر مبنای ماده ۳۹ قانون کار، مزد و مزایای کارگرانی که به صورت نیمه وقت و یا کمتر از ساعات قانونی تعیین شده به کار اشتغال دارند، به نسبت ساعات کار انجام یافته محاسبه و پرداخت می شود.
در مورد کارگران ساعتی که حقوق ماهانه ثابت نداشته و دستمزد آنان در ماه متغیر است، برای محاسبه عیدی و پاداش، میانگین حقوق سه ماه آخر خدمت آنها مبنای محاسبه قرار می گیرد.
مبلغ پرداختی بابت عیدی و پاداش به کارگران کارگاه های فصلی مشمول قانون کار و همینطور کارگران سایر کارگاه های مشمول که کمتر از یک سال در کارگاه کار کردند، باید بر مأخذ ۶۰ روز و به نسبت ایام کارکردشان در سال محاسبه شود.
کارگران آزمایشی هم عیدی می گیرند
از سویی دیگر هم بعضی از کارگران به صورت آزمایشی به کار گرفته می شوند که بر مبنای ماده ۱۱ قانون کار و تبصره آن، مدت دوره آزمایشی باید در قرارداد کار مشخص شود؛ درصورتیکه رابطه کاری از طرف کارفرما قطع شود وی ملزم به پرداخت کلیه حقوق دوره آزمایشی خواهد بود و درصورتیکه قطع رابطه کاری از جانب کارگر باشد، کارگر مستحق دریافت تمام حقوق و مزایا به میزان مدت انجام کار است.
بنابراین مطابق با قانون کار، این دسته از افراد هم مشمول دریافت کلیه حقوق و مزایای قانونی همچون عیدی و پاداش پایان سال می شوند.
مرخصی استعلاجی مشمول عیدی است
همچنین بر مبنای ماده ۷۴ قانون کار مدت مرخصی استعلاجی که به تأیید سازمان تأمین اجتماعی رسیده باشد جزو سوابق کار کارگران به حساب می آید، ازاین رو روزهای مذکور مشمول پرداخت مزایایی از قبیل حق اولاد، حق بن، سنوات خدمت، مرخصی استحقاقی و عیدی و پاداش سالانه خواهد بود که باید توسط کارفرما پرداخت گردد.
خبرگزاری مهر را در شبکه های اجتماعی دنبال کنید


منبع:

1401/11/23
14:10:41
5.0 / 5
438
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید