اصلاح دستمزد کارگران با افزایش نرخ تورم پیشبینی شده است

اصلاح دستمزد کارگران با افزایش نرخ تورم پیشبینی شده است به گزارش کاروخدمت، عضوشورای عالی کارگفت: برپایه مذاکرات در شورا اگر تورم از پیشبینی ها فراتر رود یا دولت قصد ترمیم حقوق کارکنان داشته باشدجلسه شورایعالی کار باردیگر تشکیل ونسبت به اصلاح این مزداقدام خواهد شد.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، علی خدایی، عضو شورایعالی کار در گفت و گویی رادیویی در رابطه با تطابق تورم و دستمزد تعیین شده برای کارگران اظهار داشت: شورایعالی کار یک شورای سه جانبه است که اعضای آن نمایندگان دولت، نمایندگان کارفرمایان و نمایندگان کارگران هستند. این شورا طبق ماده ۴۱ قانون کار موظف است که با عنایت به نرخ تورم و تأمین هزینه های یک خانوار، حداقل دستمزد و حقوق کارگران را تعیین کند.
عضو شورایعالی کار ضمن اشاره به این که «کمیته مزد» ذیل این شورا و به صورت سه جانبه تشکیل شد و هزینه های خانوار را بررسی کرد، اضافه کرد: سال جاری بر سر تعیین سبد معیشت و تعیین دستمزد چالش های گوناگونی داشتیم؛ گروه کارفرمایی معتقد بود که عدد سبد معیشت ۱۱ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است، گروه دولتی روی عدد ۱۲ میلیون و ۵۰۰ هزار تومان به نتیجه رسید و کمترین عددی هم که گروه کارگری عرضه کرده بود ۱۴ میلیون تومان بود؛ اما نهایتا هر سه گروه روی ۱۳ میلیون و ۹۰ هزار تومان تاکید کردند.
خدایی خاطرنشان کرد: وقتی هزینه های یک خانوار توسط خود کارگروه مزد شورایعالی کار ۱۳ میلیون و ۹۰ هزار تومان تعیین می شود؛ اما نهایتا حداقل دستمزد ۸ میلیون تومانی با حق بیمه تعیین می شود مشخص است که پاسخگوی نیاز خانوارها نخواهد بود.
وی با اشاره به اینکه شکاف بین حداقل دستمزد کارگران و هزینه های زندگی در ارتباط با سال جاری نبوده و در طول سالهای گذشته به وجود آمده است، اظهار داشت: در این سال ها تلاش شد که این شکاف پر شود؛ برای مثال ضریب پوشش سبد معیشت پارسال به ۷۱ درصد رسید؛ یعنی حداقل مزد تعیین شده ۷۱ درصد از هزینه های یک خانوار را پوشش می داد؛ اما هم اکنون با همان معیارها در شروع سال به زیر ۶۰ درصد رسیدیم.
خدایی، اعتراض کارگران به میزان دستمزد را اعتراض به جایی دانست و اظهار نمود: میزان دستمزدی که تصویب گردید موردنظر گروه کارگری نبود و گروه کارگری به آن اعتراض داشت؛ اما مطابق قانون، گروه کارگری هم نهایتا به این مصوبه تن داد و ازاین رو مصوبه قانونی می باشد.
عضو شورایعالی کار خاطرنشان کرد: بر مبنای مذاکراتی که در شورا شده اگر تورم از پیشبینی ها فراتر رود و یا دولت قصد ترمیم حقوق برای کارکنان خودش را داشته باشد جلسه شورایعالی کار باردیگر تشکیل و نسبت به اصلاح این مزد اقدام خواهد شد.


منبع:

1402/01/29
11:24:38
5.0 / 5
423
تگهای خبر: بیمه , كارفرما , كارگر , معیشت
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید