مرتضوی در دیدار با وزیر صنعت بوركینافاسو:

توسعه همکاری با کشورهای آفریقایی

توسعه همکاری با کشورهای آفریقایی به گزارش کاروخدمت، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: با ارتباطات و تعامل میان جمهوری اسلامی ایران و بورکینافاسو، همکاریهای اقتصادی با کشورهای آفریقایی توسعه می یابد.به گزارش کاروخدمت به نقل از وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، سید صولت مرتضوی امروز دوشنبه در دیدار با «سرژ پودا» وزیر تجاری و توسعه صنعتی، صنایع دستی و شرکت های کوچک و متوسط جمهوری مردمی بورکینافاسو نسبت به توسعه همکاریهای اقتصادی و اجتماعی با این کشور ابراز امیدواری کرد.
وی اظهار داشت: ایران برای گسترش روابط دیپلماتیک در عرصه های سیاسی و اقتصادی با کشورهای آفریقایی در تلاش است و بدین جهت تعامل با بورکینافاسو از ابعاد مختلف برای ما دارای اهمیت است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اضافه کرد: بورکینافاسو با جمعیتی بالای ۶۰ درصد مسلمان کشوری مهم به حساب می آید. همین طور روحیه استقلال طلبی و عدم وابستگی از دیگر خصوصیات این کشور است.
مرتضوی با بیان اینکه همکاری در مجامع بین المللی برای کشورمان اهمیت دارد، اظهار داشت: جمهوری اسلامی ایران به لحاظ قدرت و استقلال مورد کینه برخی کشورهاست و فضاسازی بیگانگان ناشی از ضعف آنها در مقابل ایران است.
وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: ۲ بانک و ۱۰ هلدینگ در عرصه های پتروشیمی، فولاد، دارو، مس و سایر صنایع همچون شیر و لبنیات زیر نظر این وزارتخانه است. همین طور در بخش آموزش فنی وحرفه ای و کمک به نیازمندان و خدمات رسانی به مددجویان و افراد دارای معلولیت توسط سازمان بهزیستی فعال هستیم.
مرتضوی تاکید کرد: آماده تهیه پیش نویس همکاری ها بین دو کشور بصورت حضوری و سمیناری هستیم تا در آینده نزدیک شاهد گسترش همکاری ها و تعاملات مشترک بین ایران و بورکینافاسو باشیم.
علاقمند به همکاری و گسترش روابط با ایران هستیم
در ادامه این جلسه، سرژ پودا، وزیر تجاری و توسعه صنعتی، صنایع دستی و شرکت های کوچک و متوسط جمهوری مردمی بورکینافاسو با بیان اینکه آرزوی دیرینه ما ارتباط با ایران است، اظهار داشت: در این برنامه دوستی و استقلال دو کشور مشهود است.
وی اضافه کرد: مشتاق همکاری و گسترش روابط در عرصه های مختلف هستیم.
پودا با اشاره به این که وزارت تجاری بورکینافاسو، وزارتخانه بزرگی است، اظهار داشت: در حقیقت این وزارتخانه در حوزه های مختلف همچون نفت فعال است، هر چند نفت خام تولید نمی نماییم ولی برای ما مهم می باشد. بدین جهت یک شرکت دولتی در حوزه نفت با ما فعالیت می کند اما علاقمند هستیم تا مستقیم از تولید نفت ایران بهره مند شویم.
وزیر تجاری و توسعه صنعتی بورکینافاسو اظهار داشت: ما شرکت تولید ملّی پنبه داریم و صنایع دستی و شرکت های کوچک و متوسط نیز در عرصه ماست. همین طور در عرصه کشاورزی و معادن فعال هستیم که امیدوار هستم این حوزه ها منجر به تحکیم همکاری ها شود.
وی همین طور بر همکاری در حوزه آموزشی و مهارتی تاکید کرد.
گفتنی است تبادل تجربیات در عرصه های آموزش فنی وحرفه ای و تبادل اساتید، همکاریهای دوجانبه در عرصه های نفت، گاز و پتروشیمی، مصالح ساختمانی، معادن، حمل و نقل هوایی، ریلی و کشتیرانی، تبادل تجربیات و همکاریهای دوجانبه در عرصه آموزش فنی وحرفه ای، سازمان تامین اجتماعی و سازمان بهزیستی همچون موضوع های مورد بحث در این جلسه بود.


منبع:

1402/03/03
14:04:36
5.0 / 5
229
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید