برنامه هفتم توسعه پیشنهاد داد؛

کارفرما مجاز به پرداخت نصف مزد و لغو یک طرفه قرارداد تازه کاران!

کارفرما مجاز به پرداخت نصف مزد و لغو یک طرفه قرارداد تازه کاران! کاروخدمت: کاروخدمت: در پیش نویس برنامه هفتم توسعه پیشنهاد داده شده که کارفرما می تواند در سه سال اول به کارگیری افراد، یک دوم حداقل دستمزد مصوب را بپردازد. همین طور کارفرما مجاز به لغو یک طرفه قرارداد نیز است.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، بررسی متن پیش نویس لایحه برنامه هفتم توسعه نشان میدهد که در ماده ۱۵ این لایحه، در مورد به کارگیری کارگران تصمیمات جدیدی گرفتن شده است.
بر اساس ماده ۱۵ پیش نویس برنامه هفتم توسعه آمده است: بمنظور رفع موانع مؤثر بر به کارگیری نیروی کار جدید توسط کارفرمایان و توسعه کسب وکارها و همین طور جذب تازه واردین به بازار کار و احیای نظام استاد – شاگردی و ترویج آموزش های عملی حین کار، در سه سال اول ابتدای اشتغال افراد، مقررات زیر، حاکم است.
الف- حداقل دستمزد و مزایا برای این افراد معادل یک دوم حداقل دستمزد و مزایای مصوب شورای عالی کار است و به همین دلیل کسورات بیمه پرداخت می شود در این حالت سنوات شاغل برمبنای یک دوم محاسبه می شود.
ب- کارفرما در طول این، دوره اختیار لغو قرارداد را بصورت یک طرفه دارد.
تبصره اجرای بندهای فوق الذکر برای هر فرد فقط برای یک دوره سه ساله در ابتدای اشتغال یا تغییر حرفه فرد، قابل انجام است.
همچنین در ماده ۱۶ نیز آمده است که بمنظور تقویت انگیزه بنگاه ها برای به کارگیری افراد متقاضی کار با توانمندی ها یا (ره) شرایط خاص که تحت پوشش کمیته امداد امام خمینی و سازمان بهزیستی کشور بوده یا از جانب سازمان زندان ها و اقدامات تأمینی و تربیتی معرفی می گردند و بمنظور توان افزایی این افراد و تسهیل ورود آنان به بازار کار در صورت درخواست افراد مذکور، انعقاد قرارداد با آنها با پرداخت های کمتر از حداقل دستمزد و مزایای مصوب سالیانه مجاز است.منبع:

1402/03/06
14:35:46
5.0 / 5
382
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید