مركز آمار ایران؛

نرخ بیکاری ۲ درصد کاهش یافت

نرخ بیکاری ۲ درصد کاهش یافت کاروخدمت: بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آنست که این شاخص، نسبت به سال قبل (۱۴۰۰)، ۰.۲ واحد درصد کم شده است.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، نتایج طرح آمارگیری نیروی کار در سال ۱۴۰۱ منتشر گردید. بررسی نرخ بیکاری افراد ۱۵ ساله و بیش تر نشان میدهد که ۹.۰ درصد از جمعیت فعال (شاغل و بیکار)، بیکار بوده اند. بررسی روند تغییرات نرخ بیکاری حاکی از آنست که این شاخص، نسبت به سال قبل (۱۴۰۰)، ۰.۲ واحد درصد کم شده است.
در سال ۱۴۰۱، به میزان ۴۰.۹ درصد جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر از نظر اقتصادی فعال بوده اند، یعنی در گروه شاغلان یا بیکاران قرار گرفته اند. بررسی تغییرات نرخ مشارکت اقتصادی حاکی از آنست که این نرخ نسبت به سال قبل (۱۴۰۰) تغییری نداشته است.
جمعیت شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر در سال ۱۴۰۱، برابر با ۲۳ میلیون و ۷۱۶ هزار نفر بوده که نسبت به سال قبل بیش از ۲۶۸ هزار نفر بالا رفته است. بررسی اشتغال در بخش های عمده فعالیت اقتصادی نشان میدهد که در سال ۱۴۰۱، بخش خدمات با ۵۱.۶ درصد بیش ترین سهم اشتغال را به خود مختص کرده است. در مراتب بعدی بخش های صنعت با ۳۳.۶ درصد و کشاورزی با ۱۴.۸ درصد قرار دارند.
نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله حاکی از آنست که ۲۲.۶ درصد از فعالان این گروه سنی در سال ۱۴۰۱ بیکار بوده اند. بررسی تغییرات سالانه نرخ بیکاری این افراد نشان می دهد، این نرخ نسبت به سال قبل (۱۴۰۰) ۱.۱ درصد کم شده است.
بررسی نرخ بیکاری گروه سنی ۱۸ تا ۳۵ ساله در سال ۱۴۰۱ نشان میدهد که ۱۶.۳ درصد از جمعیت فعال این گروه سنی بیکار بوده اند. این در حالیست که تغییرات نرخ بیکاری این افراد نشان میدهد این نرخ نسبت به سال ۱۴۰۰، به میزان ۰.۲ درصد کم شده است.
بررسی سهم جمعیت ۱۵ ساله و بیش تر دارای اشتغال ناقص در سال۱۴۰۱ نشان میدهد که ۹.۵ درصد جمعیت شاغل، به دلیلهای اقتصادی (فصل غیر کاری، رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت بیش تر و…) کم تر از ۴۴ ساعت در هفته کار کرده و آماده برای انجام کار اضافی بوده اند. این در حالیست که ۳۸.۰ درصد از شاغلین ۱۵ ساله و بیشتر، ۴۹ ساعت و بیش تر در هفته کار کرده اند.
همچنین این نتایج گویای آنست که در سال ۱۴۰۱جمعیت شاغل کشور بطور متوسط ۴۲.۹ ساعت در هفته کار کرده اند.
برای مشاهده چکیده نتایج اینجا کلیک کنید.


منبع:

1402/03/11
12:52:17
5.0 / 5
237
تگهای خبر: آمار , اشتغال , اقتصاد , بیكاری
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۸ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید