جزییات اشتغال ناقص

جزییات اشتغال ناقص کاروخدمت: پارینه 2.2 نفر اشتغال ناقص داشتند؛ به این معنا که در هفته کمتر از 44 ساعت کار کرده اند که همین مساله باعث شده این افراد تقریباً از مزایای قانون کار محروم بمانند.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، طبق تعریف آماری، افراد دارای «اشتغال ناقص» شامل تمام شاغلانی است که به دلیلهای اقتصادی نظیر رکود کاری، پیدا نکردن کار با ساعت کار بیشتر، قرار داشتن در فصل غیرکاری و به هر علت دیگری، کمتر از ۴۴ ساعت در هفته کار می کنند و خواهان و آماده برای انجام کار اضافی در هفته هستند؛ به عبارتی این افراد به دلیلهای مختلف مجبور هستند کمتر از نٌرم استاندارد در هفته کار کنند. نوع فعالیت این افراد تحت عنوان اشتغال ناقص شناخته می شوند.
طبق گزارش مرکز آمار ایران، ۹.۵ درصد از جمعیت شاغل در کشور یعنی ۲ میلیون و ۲۴۲ هزار و ۴۷۵ نفر طی سال ۱۴۰۱ دارای اشتغال ناقص بودند که این سهم در سال ۱۴۰۰، ۱۰.۲ درصد معادل ۲ میلیون و ۳۸۰ هزار و ۱۳ نفر بوده است. بدین سبب میزان اشتغال ناقص در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ معادل ۰.۷ درصد کاسته شده است.
از مجموع جمعیت دارای اشتغال ناقص، سهم مردان ۱۰.۴ درصد و سهم زنان ۱۱.۲ درصد است. بدین سان ۲ میلیون و ۷۶ هزار و ۹۸۲ نفر از جمعیت اشتغال ناقص را مردان و ۱۶۵ هزار و ۴۹۳ نفر را زنان به خود اختصاص دادند.
لازم به ذکر است، با عنایت به این که در ماده ۵۱ قانون کار، صراحتاً عنوان شده مجموع ساعات کار مشمول این قانون در هر هفته نباید از ۴۴ ساعت تجاوز کند، بدین سبب غالب کارفرمایانِ شاغلان ناقص، به این تفسیر که حداقل ساعت کار در هفته باید ۴۴ ساعت باشد، از ارائه خدمات و مزایای قانون کار و تامین اجتماعی به نیروی کار خود سر باز می زنند. میزان اشتغال ناقص ۲ میلیون و ۲۴۲ هزار و ۴۷۵ نفر سهم مردان ۲ میلیون و ۷۶ هزار و ۹۸۲ نفر سهم زنان ۱۶۵ هزار و ۴۹۳ نفر

1402/03/13
14:03:38
5.0 / 5
356
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید