معاون توسعه كارآفرینی و اشتغال وزارت كار خبر داد؛

۳ هزار نفر بوسیله سامانه جست و جو شغل مشغول به کار شدند

۳ هزار نفر بوسیله سامانه جست و جو شغل مشغول به کار شدند به گزارش کاروخدمت، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام نمود: در کمتر از یک ماه پس از راه اندازی سامانه جست وجو شغل حدود 3 هزار به کارگماری انجام شد.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، نشست خبری هفتمین آزمون بخش خصوصی کشور در محل وزارت صنعت، معدن و تجارت اجرا شد. محمود کریمی بیراوندی، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در آغاز نشست اظهار داشت: یکی از مسائل و چالش های بازار کار ایران که همیشه وجود داشته و با پیشرفت علم و حرکت بازار کار به سمت مشاغل جدید روز به روز نمود بیشتری پیدا کرده موضوع نیاز کار، کارجویان بوده این که بتوانند اولویت های کارفرمایان را مرتفع کنند.
وی اضافه کرد: عدم تطابق نیاز کارفرمایان و تبحر کارجویان در سالهای اخیر به چالش بزرگی تبدیل گشته برای اینکه سرعت شغل ها و درخواست شایستگی های جدید و نیز نیاز به مهارت هایی که متناسب با آموزش های سنتی نیستند هر سال خودرا بیشتر نشان میدهد.
وی افزود: ۶۰ تا ۷۰ درصد مشاغل در دو دهه آینده نیاز خواه بود که امروز نمی توان حتی نام آنها را پیش بینی نمود. به عنوان مثال ۱۵ سال پیش کسی تصور نمی کرد فردی در خانه بدون حضور فیزیکی کسب درآمد کند.
وی اشاره کرد حرکت بازار کار به سمت کارهای دیجیتالی سبب شده تا عناوین شغلی جدید زیادی ظهور کنند.
کریمی بیراوند با اعلان اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در دو سال قبل برای مساعدت با حل این معضل اقداماتی را در دستور کار قرار داده است، اظهار داشت: بتازگی ما نیز با دغدغه جامعه که بیماری مزمن بیکاری فارغ تحصیلان دانشگاهی است و آمار بالایی را به خود اختصاص داده ولی فکر منسجمی برای حل آن وجود نداشته برنامه داریم.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی افزود: آمار بیکاری در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل آن سیر نزولی داشت و از نرخ ۱۸.۳ درصد سال ۹۷ به حدود ۹ درصد در سال ۱۴۰۱ رسید. اما کافی نیست و باید این عدد به کمترین درصد برسد.
وی با اشاره به اصلاح قانون کار بعد از ۱۵ سال بیان کرد: تطابق آموزش ها متناسب با نیازهای بازار کار یکی از چالش های موجود بوده که منجر به راه اندازی سامانه جست و جو شغل با هدف به کار گماری افراد با تبحر مورد نیاز شد. بدین سان از این طریق بین کارجو و کارفرما بدون واسطه ارتباط برقرار شده است.
این مقام مسؤول تصریح کرد: تمام نهادهای بخش خصوصی از این بستر برای جذب نیروی مورد نیاز خود اقدام نمایند و در این زمینه دولت دخالتی نداشته و تصدی گری ندارد.
وی با اعلان اینکه وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی فقط نقش نظارتی دارد به آمار ثبت نام افراد در این سامانه اشاره نمود و اظهار داشت: در کمتر از یک ماه پس از راه اندازی حدود ۳ هزار به کار گماری انجام شد. جزییات این آمار در تمام مراحل کار قابل رصد است. علاوه بر این که در همین مدت زمان نزدیک به ۶۰ هزار فرصت شغلی اعلام و حدود ۲ هزار و ۶۰۰ کارفرما در سامانه ثبت نام و نیازمندی های خودرا اعلام نمودند. در این جهت ۲۹ هزار کارجو روی سامانه اعلام آمادگی برای کار کرده اند.
معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در آخر اشاره کرد: رویکرد وزارتخانه پشتیبانی از بازار کار برای جورسازی و انطباق آموزش بر نیازمندی ها است.

1402/04/18
08:59:09
5.0 / 5
344
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید