مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی خبر داد

پرداخت بدهی معوقه تمامی مراکز درمانی طرف قرارداد تأمین اجتماعی

پرداخت بدهی معوقه تمامی مراکز درمانی طرف قرارداد تأمین اجتماعی به گزارش کاروخدمت، مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی ضمن تاکید بر اهمیت سه جانبه گرایی در سازمان تأمین اجتماعی و مشارکت مالی کارگر و کارفرما در تأمین منابع طرح های بیمه اجتماعی، اظهار داشت: عظمت کارگر در هستی بخشی این قشر است و اگر درصورتیکه این عزیزان در کنار همه بخش های حکمرانی کشور حضور نداشته باشند، عرضه خدمات و رونق تولید مبتلا به اختلال می شود.


به گزارش کاروخدمت به نقل از ایسنا، میرهاشم موسوی در دیدار اعضای کانون عالی شورای اسلامی کار که بمناسبت هفته تأمین اجتماعی و با حضور معاونان و تعدادی از مدیران این سازمان برگزار شد، ضمن تبریک هفته تأمین اجتماعی، آنرا هفته آسایش، امنیت، کرامت و عدالت توصیف کرد و اضافه کرد: یکی از شرکای مهم ما در راه تحقق آرمان عدالت، کارگران هستند. حضرت امام (ره) تعالیم بلندی در رابطه با این عزیزان دارند. مقام معظم رهبری هم در دیداری که سال جاری در روز کارگر با کارگران داشتند، از نقش مهم آنها در چرخه تولید کشور تعابیر بسیار والایی مطرح نمودند.
موسوی ضمن اشاره به این که ما در سازمان تأمین اجتماعی باید مفتخر باشیم در سازمانی هستیم که وظیف و مأموریت آن خدمت به کارگران است، اظهار نمود: اگر امروز وضع سازمان تأمین اجتماعی نسبت به دیگر صندوق ها بهتر است، یکی از علل آن نقش راهبری، نظارتی و تعاملی است که شرکای اجتماعی خصوصاً جامعه بزرگ کارگری در سازمان تأمین اجتماعی دارند. به خاطر ندارم زمانی بوده باشد که سازمان تأمین اجتماعی در تصمیم گیری های خود به کلی نسبت به این جامعه بزرگ بی توجه باشد. شاید گاهی در عمق و شدت آن غفلت شده است اما هیچ وقت نسبت به اصل مشارکت این افراد در تصمیم گیری ها بی توجهی نشده است. چنان که امروز در توسعه خدمات درمانی و بیمه ای و همینطور در جریان نگاههای تحولی، شرکای اجتماعی ما مشارکت کامل دارند و این مشارکت هم بنا بر قرائن مختلف کاملا واقعی است.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی ضمن اشاره به این که یکی از تصمیماتی که در دوره جدید با مشارکت شرکای اجتماعی گرفته شد و از یک خسارت بزرگ در سازمان تأمین اجتماعی جلوگیری کرد، تسویه بدهی های کلان بانکی سازمان بود، اظهار داشت: در بحث توسعه پوشش های بیمه ای با حمایت و مشارکت شرکای اجتماعی، ظرفیت بزرگی برای مردم فراهم گردید و ظرف کمتر از دو سال، بالغ بر یک میلیون و ۹۲۰ هزار بیمه شده جدید به صندوق اضافه شدند و طبق آخرین برآوردها، رقمی که ماهانه از محل ورود این تعداد بیمه شده جدید منابع مالی پایدار، به منابع سازمان تأمین اجتماعی افزوده می شود، بالغ بر هزار میلیارد تومان است که نقش جدی در پایداری منابع صندوق تأمین اجتماعی دارد.
موسوی ضمن اشاره به این که امام (ره) شأن و ارزشمندی جایگاه مقام و مسئولیت را در ادای حقوق مردم می دانستند، اظهار داشت: امام (ره) می فرمودند که پست و مقام اصالت ندارد و آن چه اصالت دارد ادای حقوق مردم است. از این باب نخستین حق کارگران بر ما در سازمان تأمین اجتماعی، بیمه کردن آنها است. ما باید ریسک هایی را که امکان دارد در طول خدمت و پس از خدمت متوجه این قشر زحمتکش شود، مورد توجه قرار دهیم و از او در مقابل این خطرات حمایت نماییم. یکی از کارکردهای ما و شرکای اجتماعی ما اینست که حقوق آحاد مردم خصوصاً کارگران را ادا نماییم و هویت میز و مسئولیت ما به همین احیای حقوق مردم است.
وی ضمن اشاره به این که جایگاه تشکل های کارگری ما به عرصه داخلی محدود نیست بلکه یک جایگاه بین المللی دارد، اظهار داشت: بعد از انقلاب جایگاه تشکل های کارگری و نقش راهبردی آنها در تصمیم سازی ها و تصمیم گیری ها بشدت ارتقاء یافت. در نشست اخیر اتحادیه بین المللی تأمین اجتماعی دیدیم که گفتمان نماینده جامعه کارگری ما چطور جامعه جهانی را تحت تأثیر قرار داد و این به برکت انقلاب اسلامی به دست آمده است که توانست نگاه توأمان به بعد مادی و معنوی زندگی را به همه عرصه ها تسری بدهد.
مدیرعامل سازمان تأمین اجتماعی با تاکید بر این که ضعف ها و نقصهای تعامل میان سازمان تأمین اجتماعی و شرکای اجتماعی باید به سرعت رفع گردد، اظهار داشت: بعضی از اقداماتی که پس از انقلاب در حوزه بیمه های اجتماعی صورت گرفت، نه تنها با قبل از انقلاب قابل مقایسه نیست بلکه حتی با دستاوردهای برخی کشورهای پیشرفته دنیا هم قابل مقایسه نیست. پیش از انقلاب تنها ۲۰ درصد از جمعیت ۳۵ میلیونی کشور زیر پوشش بیمه های اجتماعی بودند درحالی که امروز بیشتر از ۷۳ درصد از جمعیت هشتاد و چند میلیونی کشور زیر پوشش بیمه های اجتماعی هستند و این از برکات انقلاب اسلامی است. در دنیا امروز کشورهایی هستند که تنها ۲۰ درصد از جمعیت ۸ میلیونی آنها زیر پوشش بیمه های اجتماعی هستند و تنها خدمتی هم که به بیمه شدگان آنها عرضه می شود، پاداش سنوات خدمتی است که به صورت مقطوع در انتها خدمت به افراد پرداخت می شود. درحالی که امروز تأمین اجتماعی ۱۸ خدمت کلان از قبل از تولد تا بعد از مرگ به بیمه شدگان عرضه می دهد؛ اما گاهی کسانی آن چنان ذهن ها را منحرف می کنند که از این دستاوردها و از جایگاه سازمان تأمین اجتماعی غافل می شویم.
وی ضمن اشاره به این که توسعه درمان مستقیم از اولویت های اساسی سازمان تأمین اجتماعی است، اظهار داشت: مطابق قانون اجبار باید با توسعه خدمات مستقیم، به آرمان خدمات درمانی مجانی برسیم که این از اهداف اساسی نظام جمهوری اسلامی است. برای حرکت به این سمت، باید نقطه تعادل درمان مستقیم و غیرمستقیم را پیدا نماییم و این با آمایش سرزمینی و نظام سطح بندی درمان ممکن و میسر می شود.
وی ادامه داد: از آغاز دوره جدید مدیریتی بودجه گسترش زیرساخت های درمان مستقیم را با رویکرد توسعه در مناطق کمتر برخوردار از ۴۵۰۰ میلیارد تومان در سال ۱۴۰۰، به ۹۵۰۰ میلیارد در سال ۱۴۰۱ و ۱۱۵۰۰ میلیارد در سال ۱۴۰۲ رساندیم.
وی ضمن اشاره به این که طی دو هفته گذشته بدهی معوقه تمام مراکز درمانی طرف قرارداد با پرداخت معادل ۱۳ هزار میلیارد تومان تسویه شده است، اظهار داشت: در ماه های اول سال ۱۴۰۰ و قبل از استقرار مدیریت جدید، برای پرداخت مستمری ها باید هر ماه چندهزار میلیارد تومان استقراض بانکی انجام می شد، اما امروز به جایی رسیدیم که طی سه ماه گذشته با وجود افزایش حقوق و دستمزدها، پرداخت مستمری ها را بدون یک ریال استقراض انجام دادیم و این به خاطر تصمیمات و اقداماتی است که با مشارکت شرکای اجتماعی سازمان رقم خورد. اگر تعامل میان ما مبتنی بر این نگاه راهبردی و با رویکرد مساله محوری صورت بگیرد، افق پیش روی سازمان تأمین اجتماعی و آتیه بیمه شدگان ما روشن خواهد بود و در مقابل، فقدان تعامل یا ضعف در سه جانبه گرایی در عملیاتی شدن راهبردها اختلال بوجود می آورد.
موسوی در مورد دستاوردهای حوزه اقتصادی و سرمایه گذاری در دو سال قبل هم اظهار داشت: فروش تجمیعی ما در شستا در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال ۱۴۰۰ حدود ۴۳ درصد افزایش داشته و از ۱۶۰ هزار میلیارد به ۲۳۰ هزار میلیارد رسیده و به تبع آن، سود تجمیعی ما هم با رشد ۵۰ درصدی از ۳۷ هزار میلیارد به ۵۷ هزار میلیارد رسیده است. همینطور پارسال ۹۰ پروژه اقتصادی بر مبنای ۱۲ راهبرد کلان در مجموعه شستا برای یک مدت ۴ ساله برنامه ریزی شده است که پارسال ۲۱ پروژه محقق شده و سال جاری هم ۲۹ پروژه از آن به سر انجام خواهد رسید. هدف گذاری ما در این عرصه باید طوری باشد که منابع ما به معادل تولید ناخالص داخلی برسد؛ چیزی که در خیلی از کشورهای موفق رقم خورده و ما هم باید با حرکت به این سمت، آتیه صندوق و بیمه شدگان خویش را تأمین نماییم.
وی ضمن اشاره به لزوم همکاری و تعامل نزدیک تر سازمان تأمین اجتماعی با شرکای اجتماعی اظهار داشت: مزیت سازمان تأمین اجتماعی نسبت به دیگر صندوق ها همین سه جانبه گرایی و حضور شرکای اجتماعی است و من بسیار امیدوارم با یک تعامل نزدیک بتوانیم ارتقای رفاه عمومی را برای همه آحاد مردم رقم بزنیم.
اولیاء علی بیگی، رئیس کانون عالی شورای اسلامی کار در این نشست ضمن قدردانی از زحمات سازمان تأمین اجتماعی خصوصاً در دوره جدید مدیریتی، دیدگاه مردم نسبت به خدمات سازمان را مثبت ارزیابی کرد و اضافه کرد: خدماتی که سازمان تأمین اجتماعی خصوصاً در مراکز درمانی عرضه می دهد، قابل انکار نیست و برپایه رصد ما، مردم نسبت به این خدمات که در مراکز ملکی به صورت مجانی عرضه می شوند، رضایت دارند.
وی ادامه داد: با این وجود به خاطر جذابیتی که این خدمات دارند، معمولا مراکز درمانی سازمان تأمین اجتماعی با ازدحام مواجهند که توسعه ظرفیت مراکز و کلینیک ها می تواند به رفع این مشکل کمک نماید.
علی بیگی همینطور در مورد انفعال برخی کارگاه ها در سالم سازی محیط کار و در نتیجه سوءاستفاده بعضی از قانون سخت و زیان آور اظهار داشت: نمی شود که عده ای برای افزایش سودآوری خود به هر علتی از سالم سازی محیط کار امتناع کنند و شائبه سو استفاده از این قانون، سبب شود کسانی که واقعاً در مشاغل سخت و زیان آور شاغل هستند، از بهره مندی از این قانون محروم شوند.
به گزارش روابط عمومی سازمان تأمین اجتماعی، علی بیگی نسبت به حفظ حقوق افرادی که واقعاً مشاغل سخت و زیان آور دارند در جریان بازبینی سازمان تأمین اجتماعی در لیست مشاغل سخت و زیان آور اظهار امیدواری کرد.
در این نشست همینطور تعدادی دیگر از نمایندگان جامعه کارگری هم به طرح و عرضه دیدگاه های خود پرداختند و بر لزوم توسعه و عمق بخشی به خدمات سازمان تأمین اجتماعی تاکید کردند.
منبع:

1402/04/22
13:55:05
5.0 / 5
239
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید