معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی؛

مهم ترین عامل رشد تولید فرهنگ کار است

مهم ترین عامل رشد تولید فرهنگ کار است به گزارش کاروخدمت، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: تولید در گرو بهره وری است و مهم ترین عامل برای تحقق این رشد فرهنگ کار است.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، ایجاد اشتغال و تأمین معیشت کارگران همواره یکی از دغدغه های تمام دولت ها در دوره های اخیر بوده است. حوزه کار در کشور احتیاج به تغییر و تحولاتی در جنبه های مختلف اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی دارد. بهداشت شامل جسمی و روحی یکی از مسائل مهم اقشار کارگر در ایران بوده چونکه اعتیاد بشدت این گروه شغلی در کشور را تهدید می کند. برای اولین بار در کشور برنامه جلوگیری از اعتیاد در قسمت کارگران تدوین و آماده تصویب است.
محمد چکشیان، معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در رابطه با چگونگی بهبود بهداشت و سلامت کارگران به مهر اظهار داشت: هر گاه در رابطه با تولید و اقتصاد سخن رانده می شود ستون فقرات این دو حوزه کارگران هستند. هنگامی که از نیروی کار و مسائل آن صحبت می شود این مسائل دارای ابعاد مختلفی از مبحث های معیشتی تا اجتماعی و بهداشتی را در بر می گیرد؛ تمام مسائلی که سبب می شود تا یک کارگر را با نشاط و با انگیزه کند.
وی اضافه کرد: همین انگیزه زمینه موفقیت حرفه ای را برای نیروی کار به وجود می آورد.
این مقام مسؤول دولتی افزود: سال جاری وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی برنامه های جدیدی در حوزه بهداشت و سلامت کارگران در نظر گرفته که برای موفقیت باید از جانب کارفرمایان مورد توجه قرار گیرد.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی تصریح کرد: از ۳ منظر لازم است تا کارفرماها توجه ویژه به نیروی کار داشته باشد؛ تکالیف قانونی، رسالت اخلاقی و لزوم های بهره وری.
وی خاطرنشان کرد: اگر ادراک در اینباره که نیرو سالم و با انگیزه چقدر می تواند مؤثر باشد به وجود آید کارفرماها حتما به سمت افزایش برنامه های فرهنگی و اجتماعی و ورزشی در کنار توجه به معیشت کارگران خود حرکت خواهند کرد.
چکشیان با اشاره به اینکه گفتمان عمومی تولید در جامعه کارفرمایان باید توجه به نیروی انسانی باشد، اظهار داشت: اگر در تحقق آن موفق شویم شاهد تحولی بزرگ در جامعه کارگری کشور رخ خواهد داد. بعنوان مثال از اتفاق های سال جاری رشد ۳۰۰ درصدی خانه های بهداشت کارگری بود و حدود یک میلیون نفر به جامعه ای که زیر پوشش برنامه های بهداشتی و درمانی به لحاظ حوزه های جسمی و روانی قرار گرفتند، اضافه گردید.
وی افزود: البته در حوزه صدمه های اجتماعی و نیازهای جامعه کارگران، کارهای انجام نشده بسیاری وجود دارد که این اقدامات کارهای کوچکی در مقابل اهداف بزرگی که باید دنبال شود به شمار می روند.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در پاسخ به این پرسش که این اقدامات را چطور می توان به رشد اقتصادی پیوند زد، اظهار داشت: هنگامی که از رشد تولید صحبت می شود این امر در گرو رشد بهره وری است؛ علاوه بر این که عملکرد بهتر و اثربخشی بیشتر در واحدهای صنعتی و غیرصنعتی لازم است.
چکشیان تصریح کرد: مهم ترین عامل رشد تولید «فرهنگ کار» است. بر مبنای تأکیدات رهبر انقلاب مهم ترین مانع تولید موانع فرهنگی است. حال باید پرسید موانع فرهنگی کجاست؟ نیروی انسانی با نشاط و انگیزه است، دوری از تنبلی، وجدان کاری و مسؤولیت پذیری، تعاون و کار گروهی و البته آموزش و پویایی در یادگیری مطالب نو و جدید است.
معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار نمود: اگر فرهنگ کار و نیروی انسانی نهادینه شود قطعا گامهای بلند در جهت رشد تولید برداشته خواهد شد و در نهایت شاهد رونق اقتصادی خواهیم بود.
فعال کردن حلقه های میانی در گفتمان فرهنگ کار
همچنین قابل ذکر است چکشیان در نشست بررسی برنامه های تحولی حوزه فرهنگی، اجتماعی و ورزشی ۱۴۰۲ و بررسی برنامه های سال قبل ادارات کل استانی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی، اظهار داشت: دغدغه این وزارت خانه در فراگیری حداکثری برنامه های حوزه فرهنگی، اجتماعی و ورزشی برای جامعه ۱۵ میلیونی کار و تولید بوده و در این خصوص باید در حوزه توجه به استفاده از ظرفیتهای اصناف و کارفرمایان بازبینی صورت گیرد.
وی تصریح کرد: درحال طراحی یک مدل بر اساس فعال کردن حلقه های میانی هستیم تا با استفاده از آن کنشگران مردمی و تشکل های فعال در حوزه فرهنگی اجتماعی را به کارفرمایان ارتباط دهیم و بعنوان حلقه میانی عمل نماییم.
وی ضمن اشاره به اقدامات ستاد نهضت ملی ارتقای فرهنگ کار اظهار داشت: بعد از دو سال فعالیت مستمر ستاد، فرهنگ کار تبدیل به گفتمان مسؤولان شده و الان تلاش این ستاد تبدیل فرهنگ کار به گفتمان عموم جامعه است. حالا علاوه بر وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی که فرهنگ کار را جز اولویت های شواری معاونت این وزارت خانه قرار داده است، با تدبیر وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، فرهنگ کار در دستور کار شورای فرهنگ عمومی قرار گرفت.
معاون وزیر کار اضافه کرد: دبیر شورایعالی انقلاب فرهنگی هم دغدغه ارتقای فرهنگ کار در جامعه را دارد و در همین راستا یک میز تخصصی را به حوزه فرهنگ کار در این شورا مختص کرده است.

وی با ارزیابی عملکرد فعالیتهای فرهنگی، اجتماعی و ورزشی یک ساله استان ها و تعیین ۵ استان برتر هر حوزه اظهار داشت: ارزیابی استان ها باید با در نظر گرفتن شاخص میزان عملکرد مبتنی بر امکانات هر استان در نظر گرفته شود تا ارزیابی دقیقی باشد ازاین رو در برنامه این معاونت است تا با نگاه به عملکرد مبتنی بر امکانات، رتبه هر استان از یک تا ۳۰ مشخص شود.منبع:

1402/04/23
16:42:06
5.0 / 5
226
تگهای خبر: اشتغال , اقتصاد , تخصص , تولید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید