44 هزار میلیارد تومان مشارکت مردمی در قسمت تعاون به ثبت رسید

44 هزار میلیارد تومان مشارکت مردمی در قسمت تعاون به ثبت رسید به گزارش کاروخدمت، معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: سال جاری مشارکت مردمی در حوزه تعاون ۴۴ هزار میلیارد تومان بود که برای افزایش سهم تعاون گران در قسمت درآمد ناخالص ملی به ۲۹۰ همت نیاز است.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، یک تا هفتم شهریور هفته تعاون در کشور نامگذاری شده است. بر مبنای آمار انتشار یافته در دولت سیزدهم تسهیلات زیادی به این حوزه پرداخت شده است. بر این اساس در حدود دو سال گذشته مبلغ ۳۳ میلیاردریال تسهیلات برای اشتغال پایدار روستایی و عشایری پرداخت گردید. همینطور مبلغ ۲۶ میلیاردریال تسهیلات برای حوزه ازدواج و ۸ میلیاردریال برای فرزندآوری تا کنون پرداخت شده است.
گفتنی است پرداخت تسهیلات تکلیفی و حمایتی بانک توسعه تعاون به مبلغ ۹۷ میلیاردریال بوده و تسهیلات پرداختی و امهالی این بانک به تفکیک بخش های اقتصادی هم به شرح زیر است ؛ حوزه کشاورزی ۸۶.۸۰۳ میلیاردریال، صنعت و معدن ۲۹۷.۲۷۳ میلیاردریال، خدمات ۲۱۵.۱۲۹ میلیاردریال، بازرگانی ۵۵.۷۸۷ میلیاردریال و حوزه مسکن و ساختمان ۴۷.۱۹۲ میلیاردریال بوده است.
مهدی مسکنی، معاون تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در نشست خبری بمناسبت هفته تعاون اظهار داشت: تعاون بعنوان بخش مردمی به وسیله شهید بهشتی طراحی و برنامه ریزی و در قانون اساسی در اصل ۴۳ و ۴۴ به ثبت رسید.
وی اضافه کرد: آن چه برای مدیران بخش تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی مهم می باشد هوشمندسازی برنامه تعاون و برنامه سازی است.
این مقام مسؤول افزود: در شعار حکمرانی مردمی به دنبال اقتصاد مردمی هستیم تا عدالت اجتماعی در چارچوب تعاون در جامعه محقق شود.
معاون تعاون وزارت کار ضمن اشاره به برخی برنامه های رونمایی در هفته تعاون اظهار نمود: برای اولین بار در قسمت تعاون از ۴۴ هزار میلیارد تومان مشارکت مردمی رونمایی خواهد شد. در ادامه هم از ۷ سرویس هوشمندسازی برای ارتقا خدمات به مردم از دیگر برنامه های این بخش (تعاون) است.
وی افزود: اتصال شرکتهای تعاون به سامانه بورس کالا و راه اندازی سامانه ویکی تعاون بعنوان دایره المعارف این بخش از دیگر اقدامات حوزه تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی است.
مسکنی در قسمت دیگر سخنان خود به تدوین رشته تعاون در قسمت کارشناسی ارشد و دکترا اشاره و اظهار داشت: مجوزهای لازم گرفته شده و مقرر است با تعریف سرفصل ها در دانشکده اقتصاد دانشگاه تهران راه اندازی شود.
معاون تعاون وزارت کار خاطرنشان کرد: افزایش سهم صادرات بخش تعاون گران از دیگر برنامه ها در آینده خواهد بود. سال قبل بخش تعاون ۱.۵ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی به ثبت رسید که افزایش ۲.۵ برابری داشت.
مسکنی با اشاره به اینکه سال قبل ۳۱ هزار میلیارد تومان بین تعاون گران توزیع شد، اظهار داشت: سال ۱۴۰۰، ۲۶۸ پروژه در قسمت تعاون راه اندازی شد که مشارکت آن نزدیک به ۳.۳ همت بود. این عدد در هفته دهه فجر همین سال به ۱۰۲ پروژه با مشارکت ۲.۷ همت شد.
وی افزود: در هفته تعاون ۱۴۰۱ عدد مشارکت به ۴.۱ همت رسید و در هفته دهه فجر ۵ همت به ثبت رسید. سال جاری هم در هفته تعاون عدد مشارکت مردمی با رشد بیشتر از ۸ برابری با ۴۴ همت انجام شد. البته برای افزایش سهم ۲ درصدی بخش تعاون در حوزه درآمد ناخالص ملی به ۲۹۰ همت نیاز است.منبع:

1402/06/02
21:40:37
5.0 / 5
166
تگهای خبر: آمار , اشتغال , اقتصاد , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید