افزایش ۱۸ درصدی اشتغال تمام وقت نسبت به سال قبل

افزایش ۱۸ درصدی اشتغال تمام وقت نسبت به سال قبل کاروخدمت: افزایش اشتغال تمام وقت (44 ساعت و بیشتر) با رسیدن به عدد 71 درصد، افزایش 18 درصدی را نسبت به زمان مشابه سال قبل نشان میدهد.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، محمود کریمی بیرانوند، معاون توسعه کارآفرینی و اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در برنامه تلویزیونی درباره ی چگونگی وضعیت اشتغال کشور اظهار داشت: در ارائه توضیح کلی درباره ی وضعیت اشتغال در دولت سیزدهم باید به اطلاعات مراجع آماری در عرصه بازار کار اشاره نمود. یکی از مهم ترین مراجع رسمی اعلام فاکتورهای بازار کار «مرکز آمار ایران» است که با پیمایش های فصلی و سالانه آمارهایی همچون نرخ بیکاری، نرخ مشارکت اقتصادی در اقشار مختلف همچون زنان، مردان، فارغ التحصیلان و… به تفکیک استانها ارائه می دهد.
وی یکی دیگر از مراجع آماری برای سنجش وضع بازار کار «بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی» و مرجع سوم هم «سامانه رصد ملی اشتغال» دانست و اضافه کرد: در دولت سیزدهم بمنظور ارائه گزارش شفاف درباره ی تحقق وعده رییس جمهور مبنی ایجاد سالانه یک میلیون شغل سامانه ای تأسیس شده و بصورت شفاف درباره ی مشاغل به وجود آمده در دولت سیزدهم به مردم گزارش ارائه می دهد.
کریمی بیرانوند اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱ دولت سیزدهم موفق شد با همکاری همه نهادهای اجرائی و با همراهی بسیار عالی بخش خصوصی، کارفرمایان و همه عناصر مهم و سازنده بازار کار کمترین نرخ بیکاری در حداقل ۲ دهه اخیر را ثبت کرده و این نرخ را ۹ درصد برساند. همین طور این نرخ در بهار ۱۴۰۲ نسبت به بهار ۱۴۰۱ نرخ بیکاری کل حدود یک درصد کاهش پیدا کرد.
معاون وزیر کار همین طور افزود: نرخ بیکاری زنان و جوانان ۱۸ تا ۳۵ سال در بهار ۱۴۰۲ به عدد ۸.۱۴ تا ۵.۱۵ رسید که حدودا یک درصد کاهش را نسبت به سال قبل نشان میدهد.
وی اشاره کرد: یک آمار امیدبخش دیگر دراین زمینه افزایش اشتغال تمام وقت (۴۴ ساعت و بیشتر) است. این شاخص با رسیدن به عدد ۷۱ درصد، افزایش ۱۸ درصدی را نسبت به زمان مشابه سال قبل نشان میدهد که نشان از پایداری اشتغال به وجود آمده در دولت سیزدهم است.
کریمی بیرانوند در پاسخ به چرایی بالا بودن نرخ بیکاری زنان و فارغ التحصیلان نسبت به نرخ بیکاری کل کشور اظهار داشت: نرخ بیکاری فارغ التحصیلان و زنان به طور معمول ۴ تا ۵ درصد از متوسط نرخ بیکاری کل کشور بالاتر است. تفاوت این نرخ نسبت به نرخ بیکاری کل در دولت های گذشته به طور معمول به ۶ یا ۷ درصد و بیشتر می رسید اما این آمار در دولت مستمراً کاهشی بوده است.
وی اضافه کرد: نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ سال از ۷.۲۷ درصد در سال ۹۷ به ۶.۲۲ درصد در سال ۱۴۰۱ رسید. نرخ بیکاری جوانان ۱۸ تا ۳۵ سال از ۶.۱۹ درصد در سال ۹۳ به ۳.۱۶ درصد در سال ۱۴۰۱ رسید. نرخ بیکاری فارغ التحصیلان از ۳.۱۸ در سال ۹۷ به ۹.۱۲ درصد در سال ۱۴۰۱ و در بهار ۱۴۰۲ به ۱.۱۲ رسید. این آمارها بدین مدلول است که شاخص ها در بازار کار که نشان کیفیت و مشاغل به وجود آمده دارد رو به بهبود است.
معاون اشتغال وزیر کار یکی از چالش های سابقه دار بازار کار ایران نرخ مشارکت اقتصادی زنان عنوان و افزود: ایران نرخ مشارکت اقتصادی زنان در گزارش مرکز آمار ایران در بهار ۱۴۰۲ نیز افزایشی بوده است.
وی با اشاره به اینکه وقتی تعداد بیمه شدگان سازمان تامین اجتماعی در یک سال کاری افزایش پیدا کند اولاً نشان دهنده «رسمی شدن مشاغل غیررسمی» و ثانیاً نشان دهنده «پایداری مشاغل ایجاد شده» اظهار داشت: در سال ۱۴۰۱ سازمان تامین اجتماعی ۷۰۰ هزار نفر بیمه شده جدید داشته است که این رشد ۱۰ درصدی نسبت به سال قبل را نشان میدهد.
معاون وزیر کار همین طور اضافه کرد: یکی دیگر از شاخص هایی که جهت بررسی وضع بازار کار باید مورد مورد توجه قرار گیرد «نرخ تعدیل نیروی کار» (یا بیمه بیکاری) است که این شاخص هم در سال ۱۴۰۱ نسبت به سال قبل ۴ درصد کاهش داشته و از ۲۸۰ هزار نفر به ۲۵۰ هزار نفر رسیده است.
بیرانوند در پاسخ به این پرسش که آیا این این افزایش در مشاغل به وجود آمده برای زنان شامل مشاغل خانگی هم می شود، پاسخ داد: فقط بیمه شده های جدید حرف و مشاغل که مستقیماً صاحب شغل مستقل و خویش فرما هستند بعلاوه «بیمه شدگان اجباری» (که شامل افرادی که بوسیله کارفرما خود بیمه می شوند، خواهد شد) در این ارزیابی ها مورد محاسبه قرار می گیرند.
وی متغیر سوم بررسی وضع بازار کار را «سامانه رصد اشتغال وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی» دانست و اظهار داشت: در آغاز دولت سیزدهم بمنظور ایجاد شفافیت در اشتغال ایجاد و ارائه گزارش مستمر در این زمینه به مردم افتتاح شد.


منبع:

1402/06/04
15:15:58
5.0 / 5
189
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید