افزایش 8 برابری مشارکت مردم در بخش تعاون

افزایش 8 برابری مشارکت مردم در بخش تعاون کاروخدمت: معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی از افزایش 8 برابری مشارکت مردمی در بخش تعاون طی هفت ماه گذشته آگاهی داد.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، مهدی مسکنی، معاون تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در برنامه ای تلویزیونی اظهار داشت: یکی از اقداماتی که در عرصه مردمی سازی باید انجام می شد، ارتقای باور تعاون بود برای اینکه این مدل می تواند مقوله مشارکت مردم را برای کشور رقم بزند و مردم را پای کار بیاورد. خوشبختانه طی ۶ ماه گذشته میزان مشارکت های مردمی ۸ برابر بالا رفته و در طول این مدت زمانی به ۴۴ هزار میلیارد تومان رسیده است.
وی افزود: در شهریور ۱۴۰۰ بخش تعاون حدودا ۳.۳ درصد مشارکت مردم را جلب کرد. در بهمن سال ۱۴۰۰ که دولت جدید مستقر شده این عدد به ۲.۷ همت کم شد و دلیلش این بود که دولت جدید روی کار آمده و مدیران و سازوکارها تغییر کرده بود.
مسکنی اشاره کرد: اما در شهریورماه ۱۴۰۱ عدد به ۴.۱ همت افزوده شد و در بهمن ماه سال قبل و به فاصله ۶ ماه این عدد به ۵.۲ همت رسید و مشارکت مردم افزایش پیدا کرد.
وی اظهار داشت: هم اکنون با اراده ای که در بخش تعاون شکل گرفت و با کمک تعاون گران و بازیگران وزارت تعاون از اتاق ها و اتحادیه ها تعاونی و بانک توسعه تعاون این عدد به رقم ۴۴ همت رسیده و ۸ برابر ارتقای سطح مشارکت های مردمی را در کشور شاهد بودیم.
معاون امور تعاون در توضیح دلیل افزایش مشارکت در این گفت و گوی تلویزیونی اظهار داشت: با تقویت زیرساخت های بخش تعاون به این مشارکت رسیدیم. بطورمثال بانک توسعه تعاون از سال ۱۳۸۹ هیچ افزایش سرمایه ای نداشت ولی در کمتر از دو سال افزایش بیش از ۱۴۰ درصدی سرمایه بانک را شاهد بودیم و با تسهیلاتی که به تعاونی ها پرداخت گردید زمینه تقویت بخش تعاون به وجود آمد. در دو سال قبل به اندازه ۱۰ سال پیش از سال ۱۴۰۰ تا سال ۱۴۰۲ پرداخت تسهیلات به تعاونی ها داشتیم.
به گفته مسکنی، ۳۰ همت نیز توسط ۲۴ بانک به بخش تعاون تسهیلات اختصاص یافته که برای نخستین بار در کشور انجام شده است.
وی با اشاره به پیش بینی اختصاص دو خط اعتبار ۲ هزار میلیارد تومانی و ۳ هزار میلیارد تومانی برای بخش تعاون اظهار داشت: برای نخستین بار توانستیم دو خط اعتباری بگیریم که خط اعتباری ۳ هزار میلیارد تومانی اجرائی شد و توانستیم طرح های تعاونی را توسعه بدهیم.
معاون وزیر تعاون افزود: در عرصه صندوق ضمانت سرمایه گذاری بخش تعاون معادل ۳۰ درصد کل سنوات گذشته صدور ضمانت نامه داشتیم هرچند که نتوانستیم سرمایه صندوق را افزایش بدهیم ولی امیدواریم که در سال ۱۴۰۲ خروجی کار این باشد.
مسکنی از فعالیت ۱۰ هزار تعاونی زنان در کشور آگاهی داد و اظهار داشت: هم اکنون سهم قابل توجهی از تعاونی ها را زنان می سازند که به لحاظ ثبتی حدود ۶ هزار تعاونی زنان و از نظر تعدادی حدود ۱۰ هزار تعاونی در کشور وجود دارد.
وی در آخر اضافه کرد: خوشبختانه در دولت سیزدهم توانستیم ۷ درصد آمار ثبت تعاونی های زنان را افزایش بدهیم و معتقدیم که مدل تعاونی های زنان یکی از موفق ترین مدلها است.


منبع:

1402/06/14
07:34:48
5.0 / 5
248
تگهای خبر: آمار , بازی , تعاونی , توسعه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید