فعالیت بیشتر از 100 هزار شرکت تعاونی در کشور

فعالیت بیشتر از 100 هزار شرکت تعاونی در کشور به گزارش کاروخدمت، رئیس اتاق تعاون ایران اظهار داشت: هم اکنون تعاونی ها با نزدیک به ۱۰۰ هزار شرکت در حوزه های مختلف اقتصادی از قبیل صنعت و معدن، کشاورزی، خدمات، بهداشتی و درمانی، مسکن و... مشغول به کار هستندبه گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، امروز یکشنبه ۱۹ شهریور اولین همایش اقتصاد تعاونی ایران با حضور ریاست جمهوری در محل سالن همایش های صدا و سیما برگزار گردید. بهمن عبداللهی، رئیس اتاق تعاون اظهار داشت: به اعتبار مبانی علمی، تجربیات کشورهای جهان و داده های آماری آن چه مسلم است، نه پیمودن مسیر اقتصاد دولتی توانسته سعادت و رفاه مردم را تأمین کند و نه اتکای بیش از اندازه به اقتصاد لیبرالیستی و آزاد توانسته است این امر مهم را محقق ساخته و عدالت اقتصادی و توزیع عادلانه ثروت و کاهش فاصله طبقاتی و برخورداری همه اقشار جوامع از امکانات کشورها را به ارمغان بیاورد.
وی با تکیه بر این که راه سومی باید جست وجو کرد، افزود: توجه به ضعف و ناکارآمدی دو مسیر ذکر شده و آثار و صدمه های جبران ناشدنی هر یک از آنهاست که در سالهای اخیر مقام معظم رهبری مبحث مردمی سازی اقتصاد را مطرح و بارها بر آن تاکید کرده اند.
رئیس اتاق تعاون ایران اضافه کرد: ما معتقدیم مردمی سازی اقتصاد که همانا ترجمان گسترش مالکیت عمومی و حضور احاد مردم در فعالیتهای اقتصادی می باشد در قالب سیاست های اصل ۴۴ قانون اساسی قابلیت تحقق دارد و یکی از مناسب ترین قالب های حقوقی و اجرایی برای انجام این مأموریت خطیر، اقتصاد تعاونی است که هم در سیاست های مذکور و هم در قانون اجرای سیاست ها تاکید ویژه ای بر آن شده است.
عبداللهی بیان نمود: در سیاست ابلاغی با اعتقاد به استفاده از ظرفیت تعاونی ها، هدف گذاری های مهمی برای این بخش مانند سهم ۲۵ درصدی از اقتصاد ملی، استفاده از ظرفیت تعاونی ها در برنامه های دولت برای فقرزدایی، تکلیف دولت در استفاده از تعاونی ها جهت اجرای برنامه های اشتغالزایی و رفع هرگونه محدودیت از ورود تعاونی ها در زمینه های مختلف اقتصادی انجام شده است.
رئیس اتاق تعاون ایران خاطرنشان کرد: هم اکنون تعاونی ها با نزدیک به ۱۰۰ هزار شرکت در حوزه های مختلف اقتصادی از قبیل صنعت و معدن، کشاورزی، خدمات، بهداشتی و درمانی، مسکن، آموزش، حمل و نقل و فعالیتهای دانش بنیان مشغول به کار هستند.
وی اضافه کرد: پس از ابلاغ سیاست ها روند تشکیل و تأسیس تعاونی ها تا سال ۹۲ با اتکا و امیدواری به افق روشن پیشبینی شده در سیاست های ابلاغی که به بعضی از احکام آن اشاره شد، رشد شتابانی را به خود گرفت به نحوی که در سال ۹۱ بیشتر از ۱۳ هزار تعاونی تشکیل شده که نشان از آن دارد که هرگاه دولت ها نسبت به بخش تعاون توجه نموده اند مردم بنا به اعتقادی که به تعاونی دارند از مشارکت در تعاونی ها و انتخاب سازوکار تعاونی برای فعالیتهای اقتصادی خود استقبال کرده اند؛ اما پس از سال ۹۲ تا سال ۱۴۰۰ روند تشکیل تعاونی کاملا نزولی بود به صورتی که در سال ۱۴۰۰، تنها ۳ هزار تعاونی تشکیل شد.
وی افزود: علت این امر عدم اجرای احکام سیاست های ابلاغی، عدم اهتمام جدی نسبت به قانون اجرای سیاست ها در مورد تعاون، بی اعتنایی به اجرای سند توسعه تعاون و بیشتر از همه عدم اعتقاد و باور مسؤلان وقت به فلسفه اقتصاد تعاون و ظرفیتهای آن بود.
عبداللهی ضمن اشاره به این که در شرایط کنونی که وضعیت موجود با اهداف تعیین شده فاصله قابل توجهی دارد، اظهار داشت: برای کم کردن این فاصله توجه به الزامات ذیل نظیر باور و اراده دولت ها به استفاده از ظرفیتهای تعاونی همراه با بهبود فضای کسب و کار و رفع تبعیض از فعالیت تعاونی ها، اصلاح شیوه های مدیریتی و آموزش و تجهیز مدیران تعاونی ها به روش های روزآمد و استفاده از تجربیات و الگوهای موفق بین المللی و ارتباط نظام مند و مستمر با مراکز علمی و پژوهشی و دانشگاهی کشور و استمرار توجه به توسعه تعاون در قوانین و مصوبات مجلس شورای اسلامی، دولت و شوراهای عالی کشور لازم است.
ضرورت بانک تخصصی
رئیس اتاق تعاون ایران در قسمت دیگر از سخنان خود اظهار داشت: یکی از دغدغه های فعالان بخش تعاون، کمرنگ شدن نقش ۳۵۲ تعاونی سهام عدالت است. شایسته است به سمتی حرکت نماییم که در مدیریت و مالکیت سهام عدالت تعاونی ها محور باشند. در این حوزه اقدام در قالب قانون در مورد ساماندهی سهام عدالت و بقای پرتفوی سهام عدالت در مالکیت شرکتهای تعاونی سهام عدالت و کمک به ماندگاری مردم در سهامداری که مورد تاکید مقام معظم رهبری بوده است، لازم است.
وی اظهار داشت: با عنایت به بانک محور بودن اقتصاد کشور و این که بیشتر از ۹۰ درصد تأمین مالی بنگاه ها توسط بانکها صورت می گیرد. دراین میان با فعالیت بانکهای دولتی و خصوصی، بخش تعاون کشور فاقد بانک تخصصی و غیردولتی با رویکرد حمایت ویژه از بخش تعاون و با ساختار تعاونی است در حالیکه شاید یکی از بهترین خصوصیت تعاونی بسیج و هدایت نقدینگی مردم به سمت امور مولد و مفید اقتصادی می باشد. بنابراین تقاضا دارد یکی از بانکهای ناتراز موجود با تغییر ساختار و تبدیل آن به تعاونی سهام عام (و با خرید سهام توسط مردم) به بخش تعاون منتقل شود.


منبع:

1402/06/21
19:32:51
5.0 / 5
310
تگهای خبر: آمار , اشتغال , اقتصاد , تخصص
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید