مدیریت هوشمند تعاونی ها پیگیری می شود

مدیریت هوشمند تعاونی ها پیگیری می شود به گزارش کاروخدمت، در جهت افزایش روحیه تعاون گرایی عموم جامعه و مشارکت تعاونی ها در عرضه خدمات از جزئی ترین فرآیندهای قابل عرضه تا خدمات مالی-اقتصادی گسترده، تمام فرآیندها الکترونیک شده است.به گزارش کاروخدمت به نقل از مهر، تعاونی ها با سرمایه خرد افراد مدیریت می شود اما نقش مهمی در اقتصاد دارد. شرکتهای تعاونی می تواند بستری برای تجمیع نقدینگی های سرگردان باشد و به جای نابه سامانی بازارهایی مانند طلا، خودرو، ارز و… به سمت فعالیتهای سود ده به نفع اقتصاد باشد.
در هفته تعاون چند سامانه و زیرسامانه خدمات و هوشمندسازی در این عرصه راه اندازی شد که از آن جمله میتوان به زیرسامانه نقل و انتقال الکترونیکی سهام اعضای تعاونی ها (ساعت)، آموزش و ترویج تعاون (تشکیل تعاونی های دانش آموزی و دانشجویی)، درگاه مشترک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون، زیرسامانه نظارت بر تعاونی های عمرانی، سامانه ویکی تعاون، چک الکترونیک بانک توسعه تعاون (چکاد) و سامانه رتبه بندی تعاونی ها، سامانه یکپارچه اطلاع رسانی تعاونی های کشور با هدف اشتغال زایی و مدیریت هوشمند تعاونی ها اشاره نمود.
سرمایه خرد در کشورهای درحال توسعه و سرگردانی آن در بازارهای دلالی و فعالیتهای غیراقتصادی سبب نابه سامانی تولید و تجارت در اقتصاد شده و رشد اقتصادی را تبدیل به رؤیا می کند. اما شرکتهای تعاونی می توانند با آموزش اعضا و ایجاد زمینه های سالم، سرمایه های اندک را پس انداز و ذخیره کرده و به سمت تولید و تجارت با ارزش افزوده بالا برای کشور هدایت کرد.
شرکت های تعاونی همینطور می توانند وجوه اندک پس انداز شده را در یک صندوق متمرکز کرده و با انجام عملیات بانکی و اعتباری موجبات سرمایه گذاری و به کار انداختن وجوه شامل سرمایه گذاری مستقیم توسط شرکت و یا روستاییان در تولید کنند.
بازوهای مالی بخش تعاون
مهدی مسکنی، معاون امور تعاون وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی در زمینه درگاه مشترک وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی با بانک توسعه تعاون و صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون تشریح کرد: در جهت افزایش روحیه تعاون گرایی عموم جامعه و مشارکت تعاونی های تشکیل شده در عرضه خدمات از جزئی ترین فرآیندهای قابل عرضه تا خدمات مالی-اقتصادی گسترده در کشور، عرضه تسهیلات مشوق یا پشتیبانی از تعاونی ها مطابق قانون بخش تعاون، در دستور کار معاونت امور تعاون وزارت متبوع قرار گرفته و در بستر سامانه جامع و هوشمند بخش تعاونی کشور، تمام فرآیندهای در ارتباط با آن الکترونیک سازی شده است.
سامانه خدمات تعاونی های آموزشگاهی
معاون امور تعاون، اهداف اصلی سامانه خدمات تعاونی های آموزشگاهی (دانش آموزی) را پیاده سازی فرایند تشکیل و ثبت، شناسایی و تسهیل در انتشار و بروزرسانی آمار، ایجاد پنجره واحد، وحدت رویه و شفافیت برشمرد.
سامانه تعاونی های عمرانی
وی اظهار داشت: همچون خصوصیت های زیرسامانه تعاونی های عمرانی میتوان به پنجره های ثبت گزارش های مهندس ناظر (پیشرفت فیزیکی)، ثبت و بروزرسانی wbs پروژه (مراحل اجرای پروژه)، مدیریت واحدهای قابل ارائه، تعیین متعلقات واحد، ثبت شکست های قابل عرضه (تعیین مقدار مالکیت هر واحد)، تعیین مدلهای دریافت، تعیین زمان بندی دریافت ها، قوانین مالی پروژه شامل سود و جریمه، درخواست خرید پیش خرید واحد(امکان عمومی)، درخواست انتقال واحد پیش خریداری شده و ثبت اطلاعات پرداخت اشاره نمود.
دانشنامه برخط «ویکی تعاون»
مسکنی، «ویکی تعاون» را دانشنامه مرجع اقتصاد تعاون بنیان و مردم پایه، در کشور دانست و اظهار داشت: این سکو، بستر لازم برای دسترسی به دانش و اطلاعات حوزه تعاون را برای مردم، پژوهشگران، نخبگان، کسب وکارهای تعاون بنیان و حاکمیت فراهم می آورد.
وی تصریح کرد: تفاوت این دانشنامه برخط تخصصی تعاونی با دانشنامه های مکتوب چاپی در اینست که فضای تعاملی و مباحثه ای برای نشر، اصلاح، تکمیل و روزآمدی محتواهای حوزه تعاون را برای مخاطبان آن فراهم می آورد. این پویایی ویکی تعاون، باعث یادگیری جمعی و شبکه سازی تعاون گران زیست بوم تعاون خواهد شد.
سامانه یکپارچه اطلاع رسانی تعاونی ها
معاون امور تعاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه ضمن اشاره به سامانه یکپارچه سازی اطلاع رسانی تعاونی ها اظهار داشت: این سامانه به منظور یکپارچه سازی سایت های تعاونی های کشور در جهت مدیریت و نظارت اخبار، اطلاعیه ها و تمام اطلاع رسانی های مربوط بوجود آمده است. در این سامانه امکان مدیریت کلیه ماژول های پورتال اطلاع رسانی تعاونی ها برقرار می شود.
چک الکترونیک (چکاد)
محمد شیخ حسینی، مدیرعامل بانک توسعه تعاون هم در مورد این سامانه اظهار داشت: سامانه چک دیجیتال بانک توسعه تعاون با هدف ایجاد بستر امن بین بانکی جهت عرضه چک دیجیتال و رفع مشکلات چک فیزیکی بوجود آمده است.
سامانه رتبه بندی تعاونی ها
البرز محمدی، مدیرعامل صندوق ضمانت سرمایه گذاری تعاون در ادامه در رابطه با سامانه رتبه بندی تعاونی ها، توانمندسازی آنها برای صدمه شناسی و مشاوره کارآفرینی عنوان نمود.
وی اضافه کرد: در این سامانه تعاونی ها در ابعاد بازرگانی، کارآفرینی، صلاحیت فنی و اجتماعی و فرآیندهای کسب و کار با روش های علمی مورد ارزیابی قرار گرفته و ضمن مشاوره و کارآفرینی، نقاط قوت و ضعف آنها مشخص می شود. بعد از بررسی های لازم هر کدام از کسب و کارها رتبه اعتباری دریافت می کنند.


منبع:

1402/06/22
08:11:39
5.0 / 5
364
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید