سیل لیبی با 10 هزار مفقودی و گم شدن بودجه دولتی نگهداری از سدها

سیل لیبی با 10 هزار مفقودی و گم شدن بودجه دولتی نگهداری از سدها به گزارش کاروخدمت، گزارش ها از لیبی حاکی می باشد هنوز ده هزار نفر در سیل لیبی مفقود هستند، دولت لیبی هم فاش کرده که بودجه ای که از قبل برای نگهداری سدها اختصاص داده بود، گم شده و در این محل هزینه نشده است


به گزارش گروه اقتصاد بین المل خبرگزاری فارس به نقل از الجزیره، امروز جمعه هم امدادگران و داوطلبان برای جستجوی هزاران مفقود شده در درنه در  سواحل شرق لیبی بعد از سیل عظیمی که این شهر را فرا گرفت، ادامه می دهند.
سازمان ملل با ابراز نگرانی از افزایش احتمالی تعداد کشته ها و مجروحان فاجعه سیل در لیبی در صورت عدم ارسال فوری کمک ها، اضافه کرد: تحلیل ماهواره ای نشان داده است که دو هزار و ۲۰۰ ساختمان در اثر سیل ویران شده اند.
هلال احمر لیبی هم به نوبه خود اعلام نمود بر مبنای داده های اولیه تعداد مفقودان ناشی از سیل در شهر درنه از مرز ۱۰ هزار نفر گذشت.
سازمان ملل تعداد افراد صدمه دیده از سیل لیبی را بیشتر از ۸۸۰ هزار نفر تخمین زد، در حالیکه حکومت وحدت ملی این کشور اعلام نمود که اسناد موجود حاکی از اینست که بودجه ای از جانب دولت لیبی برای نگهداری سدهای درنه اختصاص داده بود اما به این غرض به کار گرفته نشده است.
یان فردس، رئیس نمایندگی کمیته بین المللی کمیته بین المللی در لیبی می گوید که این فاجعه خشن و وحشیانه بود چون که موجی به ارتفاع 7 متر ناشی از شکست سدها در درنه ساختمان های زیادی را ویران کرد و زیرساخت ها را به دریا کشاند و الان خانواده ها زیادی از بین رفته اند و امواج، اجساد را به ساحل آورده است، اما شوک روانی این فاجعه هم سنگین تر از خسارات جانی و مالی است.
فرحان حق، جانشین سخنگوی دبیر کل سازمان ملل در گفتگو با الجزیره اظهار داشت: سازمان ملل حدود ۷۱ میلیون دلار را جمع آوری کرده است که به حدود ۲۵۰ هزار خانواده اختصاص داده شده است که این تعداد ممکن به ۸۰۰ هزار نفر در لیبی که به کمک نیاز دارند افزایش یابد.
عبدالحمید الدبیبه، رئیس دولت وحدت ملی لیبی، در قالب اظهارات دولت در ارتباط با این فاجعه اظهار داشت: اسناد نشان داده است که بودجه اختصاص یافته برای حفظ و نگهداری سدهای درنه برای این هدف، استفاده نشده است و وزارت برنامه ریزی می گوید قراردادها در مورد نگهداری از سدها هنوز تکمیل نشده است.
الدبیبه در جلسه دولت اضافه کرد: همه مسؤلان همچون نخست وزیر و وزارت آب مسئولیت مدیریت و نگهداری سدها را بر عهده دارند.
محمد المنفی، رئیس شورای ریاستی و خالد شکشک، رئیس دیوان محاسبات لیبی هم به نوبه خود بر ضرورت تهیه همه مدارک و شواهد پشتیبانی از تحقیقات دادستان عمومی در ارتباط با ریزش دو سد در شهر درنه و اختلال در تلاشهای امدادی بین المللی برای صدمه دیدگان تصریح کرد.
المنفی و شکشک همینطور بر ضرورت انجام تمام اقدامات استثنایی لازم برای غلبه بر مشکلات به منظور کاهش آلام شهروندان تاکید نمودند.
سیل در لیبی منجر به ناپدید شدن مناطق بسیار، ریزش پل ها و تخریب گسترده در شبکه جاده ای بویژه در شهر درنه و اطراف آن شد و تیم های جستجو و نجات داخلی و خارجی تلاشهای خویش را برای جستجوی بازماندگان و بیرون کشیدن اجساد پراکنده در شهر شدت بخشیده اند.
مقامات شهر همینطور نسبت به خطر شیوع بیماری و اپیدمی به سبب گسترش اجساد اخطار دادند.
در این زمینه، کمیته بین المللی صلیب سرخ روز پنجشنبه نسبت به خطرات ناشی از مهمات منفجر نشده و انبارهای مهمات رها شده در درنه اخطار داد که چالشی اضافی برای ساکنان آنجا بوجود می آورد.
مقامات لیبیایی اعلام نمودند که تیم های جستجو توانستند دست کم ۵۰۰ نفر را از زیر آوار ساختمان های فروریخته در نتیجه باران های سیل آسا که شنبه گذشته شرق این کشور را فرا گرفت، نجات دهند.
طارق الخراز، سخنگوی وزارت کشور در دولت منصوب شده از جانب پارلمان لیبی، اعلام نمود که تعداد قربانیان در درنه از مرز سه هزار نفر گذشت.
وی در مصاحبه با الجزیره افزود که گزارش ها از مفقودان در درنه شامل صدها خارجی می شود و تلاشها برای بازیافتن اجساد که در سواحل درنه غرق شده اند در حال انجام می باشد.
اسامه علی، سخنگوی اورژانس لیبی در گفت و گو با الجزیره اظهار داشت که تیم های جستجو و نجات به ضلع شرقی شهر درنه رسیدند و دو خانواده را که همگی اعضای آنها زنده بودند در یکی از این مناطق صدمه دیده از سیب پیدا کردند.
تحلیلی که الجزیره بر روی تصاویر ماهواره ای انجام داد نشان داد که حدود ۸۰۰ ساختمان در درنه به صورت کامل یا جزئی در نتیجه سیل و سیل تخریب شده است.
مارتین گریفیتس، معاون دبیرکل سازمان ملل متحد در امور بشردوستانه، از اختصاص ۱۰ میلیون دلار از صندوق اضطراری برای پشتیبانی از عملیات امدادی در لیبی اطلاع داد.
گریفیتس با اشاره به اینکه ابعاد فاجعه سیل در لیبی تکان دهنده و غم انگیز است و کل محله های درنه را از روی نقشه پاک کرده است، اظهار داشت که سازمان ملل متحد در صحنه حضور دارد و در تلاش است تا یک تیم پشتیبانی از سازمان ملل را با هماهنگی  مقامات لیبی مستقر کند.
ساکنان می گویند که صدها جسد هنوز در زیر تن ها گل و لای انباشته شده مدفون است.1402/06/24
20:12:27
5.0 / 5
295
تگهای خبر: اقتصاد , بازی , سازمان
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید