صنایع بزرگترین مصرف کننده برق در تابستان 1402

صنایع بزرگترین مصرف کننده برق در تابستان 1402 به گزارش کاروخدمت، یک استاد دانشگاه اظهار داشت: صنعت فولاد ایران در نشست های مختلف از تاب آوری در این صنعت صحبت می کند، اما هیچ صنعت دیگری همچون صنعت برق، زغال سنگ و سنگ آهن به علت نداشتن تریبون این حرف را نمی زند که توسعه نامتوازن فولاد در ایران تا چه اندازه تاب آوری این صنایع را از بین برده است


به گزارش کاروخدمت به نقل از فارس، نشست تأمین برق تابستان و تاب آوری مشترکان صنعتی بامداد امروز در محل ویژه اندیشکده های تهران با حضور اساتید دانشگاه، فعالان حوزه اقتصاد و انرژی و دانشجویان برگزار شد.
در ابتدای این نشست سید دانیال آل هاشم استاد دانشگاه ضمن اشاره به رابطه انرژی و صنایع ایران اظهار داشت: صنعت کشور هیچ وقت سند توسعه قابل دفاعی نداشته و بر مبنای شرایط روز به پیش رفته است.
این استاد دانشگاه در بیان انتقاد به روند توسعه صنایع ایران اظهار داشت: یکی از پیش فرض های سالهای گذشته ما وجود و دسترسی به منابع بی نهایت انرژی نظیر نفت، گاز و برق بوده است. بر اساس این اصل صنعت ایران هم به اتکای گزاره انرژی بی نهایت توسعه پیدا کرده و امروز شکل کاریکاتوری به خود گرفته است.
وی اضافه کرد: زمانیکه از توسعه کاریکاتوری صنایع ایران صحبت می نماییم، مراد ما تمسخر بخش قابل توجهی از منابع تأمین ارز ایران نیست، بلکه از عدم تناسب توسعه در لایه های زنجیره ارزش نظیر توسعه بالا دستی، میان دستی و پایین دستی صحبت می نماییم.
*توسعه صنایع ایران بر مبنای انرژی ارزان و بی نهایت است
آل هاشم تاکید کرد: زمانیکه گزاره انرژی ارزان بی نهایت به شما انتقال داده شود، طبیعی است که هر قوه عاقله ای مساله زنجیره ارزش را نادیده گرفته و تلاش کند تنها با اتکا به توسعه بالادستی به حداکثر سود برسد.
وی افزود: در چنین شرایطی طبیعی است که در کشور توسعه زنجیره ارزش اتفاق نیفتد و هر گاه از این مساله میان سیاست گذاران صحبتی به میان بیاید تنها در حد حرف باقی می ماند.
این استاد دانشگاه ضمن اشاره به این که صحبت از توسعه صنعتی ایران و ایجاد ارزش افزوده تنها منحصر به سیاست گذاران است، عنوان کرد: این حرف ها در لایه های سیاستی بین تصمیم سازان و تصمیم گیران اثر قابل توجهی دارد، اما در میان صاحبان صنایع هیچ موقع حرف از توسعه زنجیره ارزش نیست چونکه صنعت ما انگیزه این کار را ندارد.
وی افزود: در حوزه انرژی هم باید برای این مساله تفکیک قائل شویم؛ چونکه زمانی است از تأمین گاز طبیعی صحبت می نماییم، اما زمانی حرف از تأمین برق به میان می آید.
*زیان صنعت برق را تحت تأثیر قرار داده است
آل هاشم ضمن اشاره به تفاوت هویتی بین تأمین گاز و برق اظهار داشت: زمانیکه حرف از مصرف گاز است، مساله شما، مساله عدم النفع است، یعنی ارزش افزوده صادراتی شما کم می شود، اما وقتی صحبت از برق می نماییم، مساله دقیقاً پیرامون زیان گسترش پیدا می کند؛ چونکه صاحب نیروگاه برای تولید برق هزینه می کند اما مابه التفاوت آن در اقتصاد و نه در جیب نیروگاه دار اثری ندارد.
وی اضافه کرد: صنعت برق ایران به لحاظ ظرفیتی پتانسیل تأمین انرژی معادل سه برابر تولید ناخالص داخلی ایران را داراست، اما چرا مزیت صنعت برق در اقتصاد هویدا نمی گردد، پاسخ روشن است، چونکه صنعت ایران بر اساس انرژی ارزان مجانی توسعه پیدا کرده و بیشترین انرژی برای کمترین ارزش افزوده مصرف می شود.
این استاد دانشگاه اظهار داشت: صنایع ما در فضای رسانه ای بزرگ ترین مطالبه گر برق و ناترازی هستند درحالی که مهم ترین دلیل ناترازی برق مدل توسعه صنعتی ما است.
این پژوهش گر حوزه انرژی عنوان کرد: این حرف از دو دلیل نشأت می گیرد. دلیل اول؛ مساله عدم توسعه پایین دست است و دلیل دوم؛ در رابطه با نبود بهره وری برق بشمار می رود.
*مصرف برق فولادی ها استاندارد شود، ناترازی برق نداریم
وی اضافه کرد: طبق گزارش سازمان استاندارد، در صورتیکه تنها صنعت فولاد ایران به اندازه استاندارد دنیا برای تولید محصول برق استفاده می کرد، ما با ناترازی انرژی مواجه نمی شدیم.
آل هاشم افزود: صنعت فولاد ایران در نشست های مختلف از تاب آوری در این صنعت صحبت می کند، اما هیچ صنعت دیگری همچون صنعت برق، زغال سنگ و سنگ آهن به علت نداشتن تریبون این حرف را نمی زند که توسعه نامتوازن فولاد در ایران تا چه اندازه تاب آوری این صنایع را از بین برده است.
این استاد دانشگاه با انتقاد از رویه از سرگرفته شده در صنایع فولاد اظهار داشت: مدیرعامل یک شرکت فولادی برای بیان یک تحلیل غلط، اطلاعات غلط می دهد و بازار بورس را با تلاطم مواجه می کند، اما هیچ نهاد نظارتی همچون سازمان بورس، وی را مؤاخذه نمی کند و رسانه ها هم در یک سیطره قرار گرفته و حرفی از آن نمی زنند.
*تامین برق صنایع از برق خانگی پیشی گرفت
وی ضمن اشاره به جزئیات برنامه مدیریت مصرف برق در سال 1402 عنوان کرد: روز گذشته متولیان صنعت برق اطلاع دادند که برای نخستین بار در تاریخ میزان برق تأمین شده برای صنایع کشور از برق خانگی پیشی گرفته است.
آل هاشم افزود: این حرف از دو جهت اهمیت دارد؛ مسیر اول کاهش شیب مصرف بخش داخلی و مسیر دوم افزایش تأمین برق صنعت ایران است.
این استاد دانشگاه تاکید کرد: تأمین برق صنایع با دست فرمان فعلی و در شرایط اقلیمی کنونی با عنایت به مصرف بالای بخش خانگی کار موثری است که انجام شده است.
وی بیان نمود: در راه حرکت به سمت توسعه کشور باید ضمن تصحیح روندهای گذشته، زمینه توسعه نیروگاه ها را فراهم نماییم. البته واحدهای نیروگاهی در دو سال قبل چندین برابر شده است، اما کافی نیست.
منبع:

1402/06/28
15:39:48
5.0 / 5
418
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید