سقف قیمتی دلار و سکه تا آخر سال چقدر تغییر می کند

سقف قیمتی دلار و سکه تا آخر سال چقدر تغییر می کند به گزارش کاروخدمت، کارشناسان اقتصاد ایران معتقدند قیمت دلار و سکه تا آخر سال سقف جدیدی را تجربه نخواهد کرد و قیمت دلار توسط بازارساز با نقش آفرینی درهم، در کانال فعلی مهار شده است.


به گزارش کاروخدمت به نقل از فارس، نوسان در بازارهای مالی همیشه یکی از دغدغه های مردم در زمینه تاثیر بد بر زندگی آنها بوده است؛ تغییر در قیمت دلار، طلا و سکه هم به سبب همین اثرگذاری بر زندگی افراد، همیشه مورد توجه آنها بوده است.
بازار دلار و سکه طی روزهای گذشته نوسان کمی به خود دیده اند که دلیل این مورد هم به آرامش موجود در بازارهای مالی بازمی گردد. دلالان و سوداگران در همه زمان ها به دنبال ایجاد التهاب در بازار ارز و سکه بوده اند تا از این طریق به اهداف خود برسند.
* نوسان دلار کوتاه تر شده است
در سمت رسمی بازار ارز، قیمت دلار در مرکز مبادله ارز و طلا نوسان خاصی را ثبت نکرده و در سطح ۴۱ هزار و ۳۹۴ تومان تا 41 هزار و 44 تومان نوسان کرده است.
در بازار غیررسمی ارز نیز، معامله گران می گویند حمایت و مقاومت ها به هم نزدیک شدند و این نتیجه رنج زدن بازار در یک ناحیه خاص است، در واقع از نگاه آنها بازار در این نواحی گرفتار فشردگی زیادی شدهاست. برخی معتقدند که اسکناس آمریکای در بازار این هفته تا نیمه کانال ۵۰ هزار تومان عقب نشینی خواهد نمود.
در روزهای ابتدایی هفته جاری، ارز با سیگنال درهم به کانال 51 هزار تومان برگشت و کاهش آن متوقف گردید. بنظر می رسد وابستگی دلار به اخبار جنگ کم شده و دیگر فشار دلار با اهرم اخبار جنگ بالا و پایین نمی گردد. به عبارت دیگر، اسکناس آمریکایی حدود یک هفته است که روی یک خط راست معامله می شود و نوسان خاصی را تجربه نکرده است.
نوسانات قیمت دلار از آغاز سالجاری تابحال باعث ایجاد ترازی مهم و تعیین کننده در حدود 48 هزار و 600 تومان تا 50 هزار تومان برای نرخ شده بود. اما در یک ماه گذشته و با عنایت به افزایش تنش در منطقه، کانال نرخ ارز تغییر کرده و به 50 هزار و 500 تومان تا 52 هزار تومان رسیده است. کارشناسان معتقدند این این ناحیه مرز تعیین کننده صعود و نزول بازار خواهد بود.
به عقیده معامله گران بازار، فعلاً دست فروشنده است و هرچقدر به آخر ماه نزدیک بشویم به خاطر کمبود نقدینگی در بازار، وضعیت بلوکه بیشتر خواهد شد.
* از آغاز سال تا دهه دوم آبان چقدر ارز تخصیص داده شد؟
محمد آرام، معاون ارزی بانک مرکزی در زمینه تخصیص ارز در 8 ماه ابتدایی سال اظهار داشت: از مجموع 42 میلیارد دلار ارز تأمین شده از آغاز سالجاری تا بیستم آبان ماه، سهم وزارت صمت 26.6 میلیارد دلار، سهم وزارت جهاد کشاورزی 10.4 میلیارد دلار و سهم وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی 2.7 میلیارد دلار بوده است.
وی با اشاره به رشد 3 درصدی ارز تأمین شده برای واردات طی هشت ماه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل افزود: در هشت ماهه سال قبل کل ارز تأمین شده به 40 میلیارد دلار رسید که این میزان امسال با رشدی معادل 3 درصد به 42 میلیارد دلار رسیده است.
معاون ارزی بانک مرکزی با اشاره به پرتفوی ارزی تأمین شده در این زمان اضافه کرد: در حوزه ارز ترجیحی 28500 تومانی، حدوداً 12 میلیارد دلار، در نیما 20 میلیارد دلار و در حوزه ارز اشخاص حدود 10 میلیارد دلار ارز تأمین شده است، بنابراین میتوان این گونه نتیجه گیری کرد که ترکیب مذکور، متوازن است و نیمی از ارز تأمین شده ناشی از ارز نیما و نیمی دیگر ارز ترجیحی و ناشی از ارز حاصل صادرات غیرنفتی است.
* سکه بازان محتاط تر شده اند
ربع سکه در هفته گذشته با کاهش بیشتر از سه درصدی سقوط کرد و طلای آب شده با کاهش ۱.۷ درصدی کمتر از همه در بازار طلا فروریخت. در بازار داخلی ایران قیمت هر گرم طلا در داخل ایران با ۲ میلیون و 410 هزار تومان تا 2 میلیون و 440 هزار تومان معامله شد که نسبت به هفته گذشته تقریبا افت کرده است.
سکه امامی همچنان در داخل یک مثلث گرفتار است و حمایت ۲۸ میلیون و 400 هزار تومان را پشت سر دارد، محدوده ۲۹ میلیون و 200 هزار تومان هم مقاومت مهم سکه امامی است که در صورتیکه تثبیت بالای آن صورت نگیرد هم نمی توان به رشد سکه در کوتاه مدت امید داشت.
حباب سکه همچنان در کانال ۱۷ تا ۱۹ درصدی نوسان می کند که با سقف آن فاصله بسیاری دارد و نشان میدهد که هیجان در بازار سکه غالب نشده و معامله گران محتاطانه معامله می کنند.
* 2 دلیل افت قیمت در بازار سکه
بررسی هسته مرکزی بازار سکه در ایام گذشته حکایت از آن دارد که سکه امامی در بازه ۲۹ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان تا ۲۸ میلیون و ۶۰۰ هزارتومان نوسان کرده است. فعالان بازار دو دلیل  برای کاهش قیمت سکه مطرح می کنند. به عقیده آنها عقب نشینی همزمان انس جهانی طلا و دلار کار را برای سکه بازان سخت تر کرده است.
* انس جهانی در راه نزول
روز جمعه قیمت طلای جهانی باردیگر ریزش قابل توجهی را تجربه نمود و از سطح ۱۹۵۷ دلار تا مرز ۱۹۳۳ دلار  پایین آمد. روز دوشنبه هم قیمت جهانی بدون نوسان خاصی در همین محدوده نوسان کرد تا نشان دهد قیمت فلز زرد با عنایت به ثبات در نرخ بهره آمریکا و اروپا کاهشی خواهد شد.
تحلیل گران معتقدند قیمت طلا طی این هفته با کاهش همراه خواهد شد و علت آن ادامه سیاست مالی سختگیرانه بانک مرکزی آمریکا و گسترش نیافتن درگیری ها در جنگ خاورمیانه است.
این درحالی است که هفته های گذشته قیمت اونس طلا در واکنش به اخبار جنگ حماس و اسرائیل تا بالای مرز ۲ هزار دلار پیشروی کرده بود. به عبارت دیگر، قیمت دلار در چند روز گذشته بیشتر از ۷۰ دلار ارزان شده است.
* نوسان در بازار هرات، عامل تردید در بازار تهران
قیمت دلار هرات که در میانه های هفته گذشته کانال 51 هزار تومان را از دست داده بود در پایان هفته با افزایش باردیگر وارد کانال 51 هزار تومان شد. بازار ارز هرات در این هفته بارها برای شکستن مرز حمایت 50 هزار و 800 تومان تلاش کرد، اما این اتفاق نیفتاد و در این مرز حمایت شد.
به عقیده تحلیل گران فنی قیمت دلار هرات بین حمیات 50 هزار و 800 تومان تا 51 هزار و 300 تومان نوسان داده است و از هر طرف که بیرون برود می تواند روند جدید تشکیل دهد. همین مساله سبب شده است تا نوسان در بازار هرات، تردید در معامله گران در بازار تهران را گسترش دهد. نکته بازار ارز اینست که در بازار هرات برخی مدعی بودند که بزرگ هرات نخریده است.
* حباب درهم منفی شده است
در بازار درهم هم قیمت بین دو عدد 13 هزار  و 850 تا 14 هزار و 100 تومان گیر افتاده است. اگر قیمت درهم حمایت مهم 13 هزار و 800 تومان را از دست ندهد، قیمت دلار در کانال 51 هزار تومان تثبیت می دهد.
از سوی دیگر نرخ حواله درهم با رشد ۴۰ تومانی نسبت به روزهای قبل به ۱۴ هزار و 50 تومان رسیده است. نرخ برابری درهم به دلار هم در حول وحوش ۵۱ هزار و 600 تومان محاسبه شد که نسبت به قیمت نقدی 500 تومان بالاتر بود. در واقع حباب درهم منفی شده است. حباب منفی به این معناست که قیمت بازار از ارزش ذاتی کمتر است و این امر می تواند به تدریج سطح تقاضا را افزایشی کند.
* دخالت بازارساز از راه درهم در بازار ارز
کامران رحیمی، کارشناس اقتصاد ایران در گفتگو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، در رابطه با روند بازار ارز اظهار داشت: با نزدیک شدن به انتهای سال میلادی تقاضای دلار بالا می رود و هر ساله این مورد را داشتیم.
این کارشناس اقتصادی افزود: با توجه به این که تراز تجاری سال جاری منفی تر از سنوات گذشته است، نوسان هم بیشتر داریم. البته بازار کاملا در دست های بازارساز است و هفته قبل کل بازار انتظار کاهش داشتند، ولی بازارساز نخواست. قیمت دلار در بالا رفتن هم به همین شکل است.
وی اضافه کرد: در سالجاری دلار سقف جدیدی تجربه نخواهد کرد و اسکناس آمریکایی تا انتهای سال در دستان بازارساز محبوس خواهد بود.
رحیمی در مورد کاهش قیمت در ایام دوشنبه تصریح کرد: بازارساز روزهای دوشنبه در بازار نقش آفرینی می کند، این نقش آفرینی هم از راه درهم به انجام می رسد.1402/08/23
12:15:17
5.0 / 5
109
تگهای خبر: آموزش , اقتصاد , پزشك , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید