نفت ایران در مهر ماه نود و یک و نیم دلار در هر بشکه معامله شد

نفت ایران در مهر ماه نود و یک و نیم دلار در هر بشکه معامله شد کاروخدمت: تازه ترین گزارش اوپک نشان میدهد نفت سنگین ایران در مهر 91.55 دلار در هر بشکه معامله شده است و بیشترین کاهش قیمتی برای کشورهای عضو این سازمان در این ماه به عربستان متعلق می باشد


به گزارش خبرنگار اقتصاد بین الملل خبرگزاری فارس، تازه ترین گزارش سازمان کشورهای صادرکننده نفت خام، اوپک نشان می دهد، متوسط قیمت هر بشکه نفت سنگین ایران در ماه اکتبر ۲۰۲۳ (مهر ۱۴۰۲) نسبت به ماه قبل از آن 3 دلار و 8 سنت کم شده و بشکه ای 91.55 دلار معامله شده است.
نفت سنگین ایران در ماه سپتامبر (شهریور ۱۴۰۲) نیز 94.63 دلار فروخته شده بود.
 


در عین حال، متوسط قیمت نفت ایران در 10 ماه نخست سال ۲۰۲۳ به ازای هر بشکه 83.31 دلار بوده است که نسبت به زمان مشابه سال ۲۰۲۲ کاهش 19.78 دلاری را نشان میدهد. متوسط قیمت نفت ایران در 10 ماه نخست سال ۲۰۲۲ به ازای هر بشکه 103.09 دلار بوده است.
* کاهش قیمت تمامی نفت های اوپک
قیمت تمامی انواع نفت اوپک در ماه اکتبر کم شده که بیشترین کاهش برای نفت سبک عربستان با 3 دلار و 12 سنت و کمترین کاهش برای نفت بونی لایت نیجریه با یک دلار و 50 سنت ثبت شده است.
* نفت ایران گران تر از متوسط نفتی اوپک
متوسط قیمت سبد نفتی اوپک در ماه سپتامبر با 7 دلار و ۲۷ سنت افزایش نسبت به ماه پیش از آن به 94.60 دلار در هر بشکه رسیده است. این رقم برای سبد نفتی اوپک در ماه آگوست 87.33 دلار در هر بشکه بوده است.
نفت سبک عربستان هم به 96.51 دلار در هر بشکه رسیده است که به این ترتیب، تفاوت قیمتی نفت ایران و عربستان یک دلار و 88 سنت است.
*  نفت ایران گران تر از نفت برنت
هر بشکه نفت برنت دریای شمال نیز در این ماه بطور متوسط 91.12 دلار به فروش رفته است که 2 دلار و 84 سنت نسبت به ماه قبل از آن کم شده است.
هر بشکه نفت خام آمریکا نیز 3 دلار و 81 سنت نسبت به ماه پیش کاهش را ثبت کرده و 85.57 دلار معامله شده است.
به این ترتیب، نفت ایران در مهر ماه همانند ماه گذشته گران تر از نفت برنت معامله شده است.
* رشد ۳۰ دلاری متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۲۲
متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۲۲ به ازای هر بشکه ۹۹.۹۲ دلار بوده است که نسبت به زمان مشابه سال ۲۰۲۱ افزایش ۳۰.۱۲ دلاری را نشان میدهد. متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۲۱ به ازای هر بشکه ۶۹.۸۰ دلار بوده است.
نفت ایران در سال ۲۰۲۱ بطور متوسط ۶۹.۸ دلار فروخته شده است. این در حالیست که متوسط نفت ایران در سال ۲۰۲۰ به ازای هر بشکه ۴۰.۷۷ دلار فروخته شده بود و این بدان معناست که متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۲۱ نسبت به سال ۲۰۲۰ میلادی ۲۹ دلار و ۳ سنت بالا رفته است.
متوسط قیمت نفت ایران در سال ۲۰۱۹ برابر با ۶۱.۸۵ دلار در هر بشکه برآورد شده است.
براساس این گزارش، این رقم طی سالهای ۲۰۱۸ و ۲۰۱۷ به ترتیب ۶۷.۹۷ دلار و ۴۹.۶۰ دلار به ازای هر بشکه عنوان شده است.
قیمت نفت ایران در ماه فوریه ۲۰۲۰ (بهمن ۹۸) نزدیک به ۱۰ دلار کم شده بود. همان زمان که بیشتر جهان بعد از چین، درگیر شیوع ویروس کرونا شده بود.
منبع:

1402/08/23
13:41:48
5.0 / 5
119
تگهای خبر: اقتصاد , سازمان , فروش
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۵ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید