افت شاخص بورس در معاملات امروز با ریزش بانکی ها

افت شاخص بورس در معاملات امروز با ریزش بانکی ها به گزارش کاروخدمت، در جریان معاملات امروز 24 آبان ماه، بازار سرمایه به علت ریزش نمادهای بانکی، با کاهش در شاخص کل مواجه گردید


به گزارش کاروخدمت به نقل از فارس، امروز از آغاز معاملات عرضه ها نسبت به روز گذشته افزایش پیدا کرده بود و این عرضه ها در گروه بانکی پر قدرت تر بود. جریمه بانکها به علت پرداخت نکردن تسهیلات مسکن سبب ریزش امروز بورس شد.
به نظر می رسد هنوز نمادهای کوچک با نمادهای بزرگ چالش دارند و حرکت خلاف جهت آنها امروز هم تکرار شد. سهامداران خرد به سمت سهام کوچک بورسی تمایل بیشتری دارند و همین مبحث هم منجر به رشد این نمادها و افت شاخص سازها شده است.
* در تأمین مالی از بورس دقت بیشتری شود
حمید دستجردی، کارشناس بازار سرمایه در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، اظهار داشت: یکی از محل های تأمین درآمد دولت، تأمین مالی از راه بازار سرمایه به طرق مختلف همچون انتشار اوراق و غیره است. این روش تأمین مالی به خودی خود ایرادی ندارد؛ اما مشکل اینست که به طور عمده سیاست گذاران و مدیران شرکتهای بزرگ دولتی، آشنایی کافی با ابزارها و روش های تأمین مالی از راه بازار سرمایه ندارند؛ حال آنکه ابزارهای گوناگونی به منظور تأمین مالی از راه بازار سرمایه تعریف و تایید شده که میتوان از آنها هم بهره جست.
این کارشناس بازار سرمایه اضافه کرد: به نظر می آید در حوزه تأمین مالی از راه بازار سرمایه سیاست گذاران هم باید با دقت و ظرافت بیشتری عمل کنند تا تأمین مالی دولت از این بازار، صدمه ای متوجه سرمایه گذاران و سهامداران نکند.
* حرکت خلاف جهت شاخصهای بورسی
در پایان معاملات روز چهارشنبه، شاخص کل بورس 7 هزار و 185 واحد نسبت به روز کاری گذشته پایین تر ایستاد و به سطح 2 میلیون و 38 هزار و 881 واحد رسید. یعنی شاخص کل بورس در انتها معاملات امروز با کاهش ۰.۳۵ درصدی مواجه گردید.
شاخص کل هم وزن بورس هم با ریزش 17 واحد در رقم 702 هزار و 128 واحدی ایستاد. یعنی شاخص کل هم وزن هم در انتها معاملات امروز با ثبات ماند و تغییری تجربه نکرد.
شاخص کل فرابورس با افت 63 واحدی به رقم 24 هزار و 976 واحد رسید. همینطور شاخص هم وزن فرابورس با افزایش 58 واحد به سطح 126 هزار و 200 واحد رسید.
* تداوم خروج پول حقیقی از بازار سرمایه
روز چهارشنبه خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی برای سومین روز متوالی بازار منفی شد و 138 میلیارد تومان پول حقیقی از بازار سهام خارج شد.
امروز نماد ونوین (بانک اقتصاد نوین)، وبملت (بانک ملت) و وتجارت (بانک تجارت) بیشترین خروج پول حقیقی را داشتند. در سوی دیگر، بیشترین ورود پول حقیقی به نمادهای حفاری (حفاری شمال)، فزر (پویا زرکان آق دره) و حپارسا (توسعه حمل و نقل ریلی پارسیان) تعلق داشت.
* کاهش ارزش معاملات خرد بازار سهام
امروز ارزش معاملات کل بازار سهام به 8 هزار و 160 میلیارد تومان رسید. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 67 میلیارد تومان بود که یک درصد از ارزش کل معاملات بازار را در این روز شامل می شود.
ارزش معاملات خرد هم با کاهش 2 درصدی به نسبت روز معاملاتی قبل به رقم 3 هزار و 823 میلیارد تومان رسید.
* رشد ارزش صف های خرید بورس 
در پایان معاملات امروز، تعداد نمادهای مثبت 249 نماد و تعداد نمادهای منفی 547 نماد بوده است. یعنی 68 درصد نمادها سرخ پوش بودند.
در جریان معاملات روز چهارشنبه، 61 نماد صف خرید داشتند و 45 نماد با صف فروش مواجه بودند. مجموع ارزش صف های خرید با رشد 113 درصدی نسبت به روز کاری قبل به 177 میلیارد تومان افزوده شد و مجموع ارزش صف های فروش هم با افزایش 11 درصدی به 354 میلیارد تومان رسید.
سرانه خرید اشخاص حقیقی هم در انتها معاملات به ۲۵ میلیون تومان و سرانه فروش آنها به ۲۰.۸ میلیون تومان رسید.
منبع:

1402/08/25
14:12:47
5.0 / 5
122
تگهای خبر: ابزار , اقتصاد , توسعه , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۱ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید