سازمان كار جهانی:

نرخ جهانی بیكاری امسال بالا می ماند و پیدا كردن شغل مناسب دشوار می گردد

نرخ جهانی بیكاری امسال بالا می ماند و پیدا كردن شغل مناسب دشوار می گردد كاروخدمت: با نرخ رشد متوسط جهانی، نرخ بیكاری به احتمال زیاد بالای ۱۹۲ میلیون نفر خواهد بود.به گزارش كاروخدمت به نقل از سازمان كار جهانی، گای رایدر- دبیر كل این سازمان- اظهار داشت: هر چند كه وضعیت بیكاری در جهان به سطح متعادلی رسیده است اما جهان نتوانسته است اشتغال زایی كافی داشته باشد و كمبود شغل مناسب هنوز باقیست.

سازمان جهانی كار در گزارش خود با عنوان " اشتغال جهانی و چشم انداز اجتماعی: روندهای ۲۰۱۸" به اندازه گیری نرخ اشتغال و شاخصه های اجتماعی در سطح جهانی و منطقه ای پرداخت و تعدیلات ساختاری و نتایج كیفیت شغل های آینده را تجزیه و تحلیل كرد. طبق این گزارش، بعد از آن كه اقتصاد جهان در سال ۲۰۱۶ ركورد رشد زیر ۳. ۲ درصدی را شكست، رشد جهانی در سال ۲۰۱۷ به ۳. ۶ درصد رسید كه این گستردگی رشد با توسعه كشورهای در حال توسعه، نوظهور و توسعه یافته بدست آمد. به علت عادی شدن فعالیت های اقتصادی در خیلی از اقتصادهای بزرگ، نبودن سیاست های محرك موثر و باقی ماندن سرمایه گذاری ثابت در سطح متوسط، رشد آینده هم احیانا زیر ۴ درصد باقی خواهد ماند.

بنابر این گزارش، نرخ هدف گذاری شده بیكاری جهانی بعد از سه سال افزایش، در حال تغییر جهت است و احیانا تا سال ۲۰۱۹ بدون تغییر باقی خواهد ماند با این حال، با ورود افراد بیشتر به بازار كار به نظر می رسد تعداد بیكاران در جهان در سال ۲۰۱۸ بالای ۱۹۲ میلیون نفر باقی بماند و در سال ۲۰۱۹ احیانا ۱. ۳ میلیون نفر بیشتر شود.

تعداد مشاغل صدمه پذیر رو به افزایش است

این گزارش هم چنین اشاره نموده است تعداد كاركنان شاغل در مشاغل صدمه پذیر چون افرادی كه كار خویش را راه اندازی كرده اند و یا مشاغل خانوادگی، در سال های پیش رو افزایش خواهد یافت. دستاوردهای موثری كه در كاهش مشاغل صدمه پذیر به دست آمده بود هم از سال ۲۰۱۲ متوقف شده است. تخمین زده می گردد در سال ۲۰۱۷ حدود ۴۲ درصد كاركنان ( ۱. ۴ میلیارد نفر) در سراسر جهان در مشاغل صدمه پذیر مشغول بوده اند و انتظار می رود این نسبت بخصوص در كشورهای در حال توسعه و نوظهور بالا باقی بماند. (به ترتیب ۷۶ درصد و ۴۶ درصد) به طرز نگران كننده ای احتمال می رود تعداد افراد شاعل در مشاغل صدمه پذیر در سال های ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹، سالانه ۱۷ میلیون نفر بیشتر شود.

نرخ كند كاهش تعداد شاغلان زیر خط فقر

طبق این گزارش، بازار جهانی كار پیشرفت ضعیفی در مقابله با مساله شاغلان زیر خط فقر داشته است، در سال ۲۰۱۷ تعداد شاغلان زیر خط فقر گسترده باقی ماند و بیش از ۳۰۰ میلیون كارگر در كشورهای نوظهور و در حال توسعه، درآمد كمتر از ۱. ۹۰ دلار در روز داشته اند.

استفان كان- كارشناس اقتصادی سازمان كار جهانی و مسئول این گزارش می گوید: در كشورهای در حال توسعه، پیشرفت در كاهش شاغلان فقیر در مقایسه با توسعه نیروی كار بسیار كم بوده است. انتظار می رود در سال های پیش رو تعداد شاغلانی كه در فقر مطلق زندگی می كنند بالای ۱۱۴ میلیون نفر باشد كه ۴۰ درصد از كل شاغلان سال ۲۰۱۸ را تحت تاثیر قرار می دهد.

از سوی دیگر، كشورهای نوظهور پیشرفت های موثری در كاهش شاغلان در وضعیت فقر مطلق داشته اند و برآورد می گردد در سال ۲۰۱۷، ۱۹۰ میلیون نفر یعنی كمتر از ۸ درصد كارگران آن ها در فقر مطلق بوده اند.

شیوع فقر مطلق در میان شاغلان می تواند متوقف شود و احیانا در سال ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹، سالانه ۱۰ میلیون نفر كمتر شود، هر چند كه شاغلان فقیری كه درآمد آن ها روزانه ۱. ۹۰ تا ۳. ۱۰دلار است، هم چنان تعداد بالایی از جمعیت شاغلان را تشكیل خواهند داد و ۴۳۰ میلیون نفر از كارگران كشورهای در حال توسعه و نوظهور را شامل خواهد شد.
1396/11/09
19:41:51
5.0 / 5
2354
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید