نیازمندی کشور به سرمایه گذاری در اکتشاف ذخایر جدید سنگ آهن و استحصال در صنعت مس

نیازمندی کشور به سرمایه گذاری در اکتشاف ذخایر جدید سنگ آهن و استحصال در صنعت مس به گزارش کاروخدمت، مدیرکل دفتر کانه آرایی و فرآوری موادمعدنی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی اظهار داشت: هم اکنون واحدهای فرآوری سنگ آهن در ظرفیتی پایین تر از ظرفیت اسمی خود فعالیت می نمایند و تولیدات معان سنگ آهن برای تامین خوراک آنها کافی نیست.


به گزارش کاروخدمت به نقل از ایسنا، محسن محمدخانی اظهار داشت: هم اکنون سرمایه گذاری در واحدهای فرآوری سنگ آهن بیش از نیاز فعلی صورت گرفته، اما هم اکنون در تامین خوراک این واحدها گرفتار مشکل هستیم، بدین سبب در صنعت آهن سرمایه گذاری باید روی اکتشاف ذخایر جدید متمرکز شود.
وی با اعلان اینکه برمبنای اطلاعات موجود اکتشافی ذخایر سنگ آهن ایران در حدود سه و نیم میلیارد تن است، اشاره کرد: ۱۰ درصد این ذخایر را ذخایر هماتیتی تشکیل می دهد و در افق ۱۴۰۴ کشور قرار بود ظرفیت تولید فولاد به ۵۵ میلیون تن برسد که هم اکنون ۳۳ میلیون تن آن محقق شده است.
محمدخانی با تأکید بر این که هم اکنون واحدهای فرآوری سنگ آهن در ظرفیتی پایین تر از ظرفیت اسمی خود فعالیت می نمایند و تولیدات معان سنگ آهن برای تامین خوراک آنها کافی نیست، اشاره کرد: هم اکنون سالانه حدود ۱۰۰ میلیون تن سنگ آهن استخراج می شود، در صورتیکه صنایع فرآوری ظرفیت فرآوری ۱۶۰ میلیون تن کانسنگ آهن را دارند که با همین روند استخراج ذخایر فعلی پس از ۲۰ تا ۲۵ سال به پایان خواهد رسید.
مدیرکل دفتر کانه آرایی و فرآوری موادمعدنی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور افزود: در صورتیکه ظرفیت تولید برای تامین نیاز واحدهای فرآوری افزایش یابد و ضریب دسترسی واحدهای فرآوری به ماده معدنی را نیز در نظر بگیریم، این زمان ۱۰ تا ۱۵ سال خواهد بود؛ بدین سبب نیازمند سرمایه گذاری در اکتشاف ذخایر جدید سنگ آهن هستیم.
محمدخانی با اشاره به اینکه صنعت مس نسبت به صنعت سنگ آهن متفاوت می باشد، اشاره کرد: ایران با اطلاعات اکتشافی فعلی با داشتن حدود ۶ درصد ذخایر مس دنیا، در این خصوص رتبه پنجم را به خود اختصاص داده، ولی تولید مس سالانه در ایران حدود ۳۰۰ هزار تن و حدود یک درصد مس تولیدی دنیا است که سرمایه گذاری در استخراج، فرآوری و استحصال این فلز باارزش لازم است و برمبنای میزان ذخیره در کشور سهم تولید ما باید ۶ برابر شود.
به نقل از روابط عمومی سازمان زمین شناسی و اکتشافات معدنی کشور، وی با اعلان اینکه معادن مس بزرگ در دنیا تیپ پورفیری هستند، اظهار داشت: یکی از پروژه های برنامه ریزی شده برای سال جاری پایش سامانه های مس پورفیری کشور از دیدگاه اکتشافی و فرآوری است و جمع آوری و تحلیل داده های جغرافیایی، اکتشافی، کانی شناسی و متالورژی در رابطه با این سامانه ها می تواند به مطالعات آتی اکتشافی و فرآوری جهت دهی کند.
منبع:

1403/03/20
09:32:21
5.0 / 5
93
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید