چرا فرش دستباف از مصوبه تعهد ارزی معاف نشد؟

چرا فرش دستباف از مصوبه تعهد ارزی معاف نشد؟ به گزارش کاروخدمت، رئیس کمیسیون فرش دستباف، صنایع دستی و گردشگری اتاق تعاون با انتقاد از عدم معافیت فرش دستباف از مصوبه پیمان سپاری ارزی بانک مرکزی در لایحه بودجه ۱۴۰۳ اظهار داشت: این که فرش را تولید نماییم و در انبار بگذاریم و منتظر باشیم کسی فرش ما را بخرد، قابل توجیه نیست و به منزله هدر رفت سرمایه است.عبدالله بهرامی در گفتگو با ایسنا، با انتقاد از عدم معافیت فرش دستباف از مصوبه تعهد ارزی بانک مرکزی اظهار داشت: در سال ۱۴۰۲ مجلس مصوب کرد که فرش دستباف از تعهد ارزی معاف شود ولی زمانیکه این مصوبه را جهت اجرا ابلاغ کردند، بهمن ماه سال ۱۴۰۲ بود و متاسفانه یک ماه بعد در زمان بستن بودجه ۱۴۰۳ باردیگر فرش مشمول مصوبه تعهد بانک مرکزی شد و هیچ اتفاقی در مورد معافیت فرش دستباف نیفتاد.

وی افزود: در لایحه بودجه ۱۴۰۳ مجدد معافیت فرش دستباف برداشته شد در حالیکه فرش کالایی نیست که بتوان برای آن یکروزه خریدار پیدا کرد و این رابطه حالا به علت شرایط تحریمی و اقتصادی قطع شده و احتیاج به ترمیم دارد.

بهرامی خاطرنشان کرد: متاسفانه در روابط مالی با جهان مشکل وجود دارد و بحث تحریم های داخلی هم به این مسئله دامن زده است. مصوبه تعهد ارزی برای صادرکنندگان فرش مشکل ساز شده و روی صادرات فرش اثرگذاشته است.

رئیس کمیسیون فرش دستباف، صنایع دستی و گردشگری اتاق تعاون مشکل دیگر صنعت فرش را عدم ثبات نرخ ارز و قیمت مواد اولیه برشمرد و اظهار داشت: نرخ ارز و قیمت مواد اولیه مدام درحال تغییر است. ۳۵ درصد هزینه تولید فرش، مواد اولیه است. با گران شدن پشم و ابریشم و مواد اولیه، قیمت فرش افزایش خواهد یافت و به تناسب آن هزینه های جانبی و حمل و نقل هم بالا می رود؛ در حالیکه کشورهای رقیب چیزی به نام افزایش قیمت مواد اولیه، افزایش تورم یا دستمزد ندارند وتثبیت نرخ ارز به فروش و صادرات فرش آنها کمک می نماید.

بهرامی اظهار داشت: آنها قراردادی که با مشتری خارجی می بندند، هر مبلغی که باشد ظرف یکسال تغییر نمی کند ولی ما چون ثبات نرخ ارز را نداریم نمی توانیم برای سفارش قرارداد ببندیم، در حالیکه دنیای امروز دنیای سفارش است.

مدیرعامل اتحادیه تعاونی های فرش دستباف اظهار داشت: این که ما فرش را تولید نماییم و در انبار بگذاریم و منتظر باشیم کسی فرش را قبول کند و بخرد توجیهی ندارد و به منزله هدررفت سرمایه است. بعضی از تولیدکنندگان فرش از این صنعت خارج شده اند چونکه برایشان مقرون به صرفه نیست. تنها به صادرات فرش امید داریم اما مصوبه تعهد ارزی برای صادرکنندگان هم مشکل آفرین شده است.

وی در انتها ضمن اشاره به وجود بیشتر از ۱۲ هزار نفر کارشناس ارشد در صنعت فرش اظهار داشت: فرش دستباف اشتغالزایی و درآمدزایی بالایی دارد و فارغ التحصیلان جویای کار می توانند در چارچوب مشاغل خانگی از این طریق برای خود اشتغالزایی و کسب درآمد کنند.
1403/03/22
10:49:45
5.0 / 5
61
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید