كارشناس بازار كار اعلام كرد

بهبود دستمزدها مستلزم رونق بازار كار

بهبود دستمزدها مستلزم رونق بازار كار كاروخدمت: تحلیلگر بازار كار معتقد می باشد سازمانها و تشكل های كارگری برای آنكه بتوانند از حقوق كارگران دفاع كنند باید استقلال خویش را حفظ كنند.او تاكید دارد كه تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار كار قدرت چانه زنی كارگران برای دریافت مزد را بالا می برد.حمید حاج اسماعیلی در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: استقلال تشكلهای كارگری و كارفرمایی در ایران از اهمیت بالایی برخوردار می باشد چون هر چه این سازمانها استاندارد شوند بهتر می توانند در پشتیبانی از همكیشان خود و جامعه كارگری نقش آفرین باشند.

وی ادامه داد: هم اكنون سازمانهای كارگری استاندارد نیستند و افرادی كه تحت عنوان نمایندگان كارگری در آنها فعالیت می نمایند به شكل مستقل و توانمند قابلیت پشتیبانی از كارگران را ندارند یا توانمندی های اختصاصی آنها برای ورود به عرصه های مختلف و دفاع از حقوق كارگران ضعیف است.

به اعتقاد حاج اسماعیلی هرچه فراگیری تشكل ها و سازمانهای كارگری بیشتر باشد به همان نسبت حمایت كارگران را خواهند داشت ولی هم اكنون سازمانهای كارگری ضمن آن كه استاندارد و صنفی نیستند فراگیری لازم را هم ندارند و محدود به عرصه تشكل هایی هستند كه شكل گرفته اند.

این كارشناس بازار كار با اشاره به عدم تعادل میان عرضه و تقاضا در بازار كار، اظهار داشت: وقتی عرضه و تقاضا در بازار كار متوازن نیست یعنی نیروی كار بیش از مقدار ظرفیتهای بازار كار است و این مساله به دستمزد نیروی كار و كارگران لطمه می زند. وقتی نتوانیم تعادل بین عرضه و تقاضا در بازار كار تولید نماییم كارفرماها با دستمزدها و قیمتهای پایین تری نیروی كار جذب می كنند ولی اگر تعادل وجود داشته باشد و انباشت بیكاری نداشته باشیم، در آن صورت قدرت چانه زنی كارگران برای دریافت دستمزد بالاتر می رود.

وی در عین حال با اشاره به اینكه برای بهبود وضع معیشت كارگران باید به دنبال تغییرات دیگری در شرایط اقتصادی باشیم، اضافه كرد: تا زمانی كه بازار كار رونق نیابد وضع بنگاههای اقتصادی بهتر نمی گردد و نمی توان انتظار داشت كارگران علاوه بر دستمزد از مزایای بیشتری در كارگاهها برخوردار باشند.

این فعال كارگری متذكر شد: رونق اقتصادی باعث می گردد كارگران علاوه بر دستمزد مصوب شورای عالی كار از مزایای جانبی دیگر در كارگاهها بهره مند شوند ولی متاسفانه شرایط امروز به گونه ای است كه كارگاهها قدرت پرداخت دستمزدهای بالاتر را ندارند و چنانچه تغییر در وضعیت اقتصادی حاصل شود می تواند به بهبود وضع معیشت كارگران كمك نماید.

حاج اسماعیلی در انتها اضافه كرد: سازمان تامین اجتماعی تنها وظیفه اش این نیست كه به افراد بازنشسته مزایا و مستمری پرداخت كند. تامین اجتماعی باید بتواند سازمان قوی به لحاظ اقتصادی و تمكن مالی باشد و در مواقع خاص بخصوص در بخش بهداشت و درمان، مزایای رفاهی و سوبسیدهایی را برای بیمه شدگان در نظر بگیرد تا خانوارها هزینه كمتری را متحمل شوند.
1396/11/18
13:02:27
5.0 / 5
2460
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید