مدیركل دفتر اقتصاد مسكن تشریح كرد

آخرین وضعیت سامانه املاك و اسكان

آخرین وضعیت سامانه املاك و اسكان كاروخدمت: مدیركل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن درباره سامانه دریافت مالیات از خانه های خالی اظهار داشت: مسوولیت تولید سامانه املاك و اسكان كه یك طرح ملی است و دستگاه ها و نهادهای بسیاری باید در آن مشاركت كنند به سازمان ملی زمین و مسكن واگذار شده و كارها در حال انجام می باشد.


علی چگنی در گفت وگو با ایسنا، اظهار نمود: كارهای تولید سامانه املاك و اسكان در حال انجام می باشد. وزیر راه و شهرسازی در ماه های اخیر طی حكمی مسوولیت تولید این سامانه را به سازمان ملی زمین و مسكن محول كرده اند. بخشهای مختلف وزارتخانه هم با آن دوستان همراهی و هماهنگی می كنند. ولی این یك اقدام ملی است و اطلاعاتش منحصر به یك وزارتخانه و دستگاه نیست. تمام دستگاه های دولتی و حتی نهادهای غیردولتی مثل سازمان ثبت درگیر این مساله هستند كه در حال پیش بردن كارها هستند.
وی همینطور قیمت مسكن در سال آینده را مقداری بالاتر از نرخ تورم پیش بینی نمود و اظهار داشت: بازار مسكن در سال آینده به لحاظ معاملات، قیمتها و رشد پروانه های ساختمانی بهتر از سال ۱۳۹۶ خواهد بود. افزایش قیمتها شاید اندكی بالاتر از تورم باشد و شدید نخواهد بود. رشد پروانه های ساختمانی هم هم اكنون بوجود آمده كه در ۹ ماهه ابتدای امسال ۵.۲ درصد رشد داشته است. ازاین رو پیش بینی می نماییم كه سال آینده تولید و سرمایه گذاری در بخش مسكن هم مقداری رونق بگیرد.
مدیركل دفتر برنامه ریزی و اقتصاد مسكن تصریح كرد: چهار سال است كه قیمت مسكن با ثبات نسبی همراه بوده است. در چند ماه اخیر به علت افزایش معاملات، طبیعتا قیمت مسكن مقداری بالا رفته است. با این حال قیمتهای معاملاتی با قیمتهای پیشنهادی متفاوت می باشد. در ۱۰ ماهه ابتدای امسال حدود ۸.۲ درصد قیمت مسكن افزایش یافته است. اگر ماه به ماه را مقایسه نماییم در دی ماه نسبت به دی ماه سال قبل حدود ۱۵ درصد افزایش را نشان داده است. این رقم افزایش وحشتناكی نیست. الان هم پیش بینی نمی نماییم كه به لحاظ قیمتهای معاملاتی اتفاق وحشتناكی بیفتد. اینكه بعضی فروشندگان رقمهای پیشنهادی را تا ۴۰-۵۰ درصد بالا برند در بازار چنین ظرفیتی نیست چون كه عرضه كافی وجود دارد.
وی ادامه داد: ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار واحد خالی در بازار مسكن وجود دارد كه پتانسیلی است كه می تواند سمت عرضه را تقویت كند. از سوی دیگر ظرفیت اقتصاد به شكلی نیست كه بتواند افزایش شدید قیمتها را تحمل كند. البته افزایش نسبی كه حدود تورم یا مقداری بالاتر باشد را بازار تجربه خواهد نمود.
چگنی همینطور محور فعالیت دولت در بخش مسكن را نوسازی بافتهای فرسوده دانست و اضافه كرد: دولت می خواهد حمایتهای مالی را در این زمینه انجام دهد. باید بتواند تسهیلات ارزان قیمت ارائه كند تا توسعه گرها رشد پیدا كنند تا نابسامانی و مشكلات بافتهای فرسوده كاهش یابد.
به گفته وی، محله های هدف بازآفرینی شهری شناسایی شده اند. این مورد پیش از این هم در برنامه ششم توسعه گنجانده شده بود كه سالیانه ۲۷۰ محله در برنامه ریزی بازآفرینی شهری قرار گیرند. تامین مالی هم به این صورت است كه املاك در اختیار اشخاص است. منابع مالی با استفاده از سیستم بانكی تامین می گردد. مقداری از اعتبارات را هم دولت از طرقی همچون صندوق توسعه ملی یا سایر منابع تامین می كند و در اختیار سیستم بانكی قرار می دهد كه بتواند وام ارزان قیمت برای متقاضیان پرداخت شود.1396/11/27
17:04:27
5.0 / 5
2278
تگهای خبر: اقتصاد , توسعه , تولید , دستگاه
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۹ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید