معاون وزیر كار به مهر خبر داد؛

تشكیل كارگروه رسیدگی به ۱۴۰۰ بنگاه مشكل دار

تشكیل كارگروه رسیدگی به ۱۴۰۰ بنگاه مشكل دار كاروخدمت: معاون امور روابط كار وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اشاره به تشكیل كارگروه های ملی و استانی برای رسیدگی به ۱۴۱۳ بنگاه مشكل دار، آخرین وضعیت ساماندهی قراردادهای موقت كار را شرح داد.احمد مشیریان در گفتگو با خبرنگار مهر درباره آمارهای انتشار یافته در خصوص شناسایی ۱۴۱۳ بنگاه اقتصادی مشكل دار اظهار داشت: در این خصوص كارگروه های رفع موانع تولید در سطح استانی و ملی تشكیل شده است تا مشكلات بنگاههای شناسایی شده در هر استان در سطوح ملی و استانی بررسی شود.
وی با اشاره به اینكه تمهیداتی برای پشتیبانی از این بنگاهها توسط كارگروه های استانی و ملی اندیشیده شده است اضافه كرد: بعضی از این بنگاهها كه دارای مشكلات حادتری بودند به كارگروه ملی معرفی گشتند كه همچون آن می توان به شركت های آذرآب و هپكوی اراك اشاره نمود كه به علت مشكلات عمیق، در كارگروه ملی برای رفع مشكل این بنگاهها تصمیم گیری شد.
از ریزش ۴۰۰ هزار نیروی كار در سال قبل جلوگیری كردیم
معاون وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینكه در این ۱۴۱۳ بنگاه اقتصادی مشكل دار ۱۰۰ هزار فرصت شغلی وجود دارد، ادامه داد: علاوه بر شناسایی بنگاههای دارای مشكل، بعضی از واحدهای اقتصادی هم در آستانه بروز مشكلات بودند كه در سال قبل با جلوگیری از بروز مشكل برای این بنگاههای اقتصادی، از ریزش ۴۰۰ هزار نیروی كار جلوگیری كردیم.
مشیریان اضافه كرد: این بنگاههای اقتصادی عموما با مشكلاتی همچون سرمایه در گردش، تعویق در پرداخت حقوق كارگران، مشكل در فروش محصول، تجهیزات فرسوده و عدم توانایی رقابت در بازار مواجهند.
این مقام مسئول در وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی درباره نتایج جلسات كارگروه های استانی و ملی در بررسی وضعیت این بنگاهها اظهار داشت: در كارگروه ملی در مورد پرداخت تسهیلات ارزان قیمت یا استمهال بازپرداخت تسهیلات معوق آنها مشوق هایی در نظر گرفته شده است ضمن اینكه برای بعضی از بنگاهها بخشودگی جرائم مالیات بعنوان یك سیاست حمایتی مد نظر قرار گرفت كه برای هر بنگاه به تناسب نوع مشكل تصمیم گیری می گردد.
تدوین آیین نامه قراردادهای موقت در مراحل نهایی
وی در بخش دیگری از اظهاراتش درباره تشكیل جلسات برای تدوین آیین نامه ساماندهی قراردادهای موقت مشاغل غیرمستمر اظهار داشت: پیش نویس این آیین نامه تهیه شده كه روز گذشته دستور تشكیل جلسات كارگروه مربوطه در این خصوص صادر گردیده است تا نمایندگان كارگری و كارفرمایی نظرات خویش را اعلام كنند.
بر اساس تبصره یك ماده ۷ قانون كار، حداكثر مدت موقت برای كارهایی كه طبیعت آنها جنبه غیر مستمر دارد توسط وزارت كار و امور اجتماعی تهیه و به تصویب هیات وزیران خواهد رسید.
اجرای سامانه ثبت قراردادهای كار تا ۲هفته آینده
مشیریان همینطور درباره آخرین وضعیت رونمایی از سامانه جامع روابط كار برای ثبت قراردادهای كار و عرضه دادخواست كارگران اظهار داشت: این سامانه از حدود ۳۰ نرم افزار تشكیل شده كه ثبت قراردادهای كار و ثبت دادخواست كارگران بخشی از آن است.
وی با اشاره به اینكه نرم افزارهای مربوط به راه اندازی ملی سامانه جامع روابط كار آماده شده است اظهار داشت: تمام كارگران و كارفرمایان باید برای یكبار با رجوع به دفاتر پیشخوان دولت نسبت به دریافت رمز ورود به سامانه و احراز هویت اقدام نمایند اما در این زمینه سازمان تنظیم مقررات باید زیرساخت های ارتباطی لازم را فراهم آورد كه طی جلسه ای كه روز گذشته در این خصوص برگزار شد، مقرر است تا دو هفته آینده این زیرساخت ها فراهم گردد.
معاون وزیر كار ادامه داد: بعد از انجام مقدمات مذكور، سامانه جامع روابط كار به صورت آزمایشی در پنج استان تهران، البرز، قزوین، اردبیل و سمنان اجرا می گردد تا بعد از رفع مشكلات و موانع احتمالی در سطح ملی اجرایی شود.

1397/02/19
13:25:45
5.0 / 5
2346
تگهای خبر: اقتصاد , كارفرما , كارگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۷ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید