ربیعی در گفتگو با مهر؛

به شرایط قبل ازبرجام برنمی گردیم، اتكابه تولید داخل افزایش می یابد

به شرایط قبل ازبرجام برنمی گردیم، اتكابه تولید داخل افزایش می یابد كاروخدمت: علی ربیعی با اشاره به اینكه خروج ترامپ از برجام نه باعث زیان سیاسی می گردد و نه در بلندمدت در اقتصاد كشور اثرگذار است، اظهار داشت: بطور قطع به شرایط پیش از برجام برنمی گردیم.علی ربیعی در گفتگو با خبرنگار مهر، با اشاره به تصمیم رئیس جمهور آمریكا برای خروج از برجام اظهار نمود: این تصمیم از دو جنبه سیاست خارجی و سیاست داخلی قابل بررسی است. در سفری كه چند روز پیش به دانمارك بعنوان یكی از كشورهای اروپایی داشتم دولت این كشور از برجام حمایت كرد.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با تاكید بر اینكه غالب كشورهای اروپایی و ۵ طرف دیگر برجام از این توافق بین المللی حمایت می كنند اضافه كرد: با خروج ترامپ از برجام دستاوردهای هسته ای ایران همچنان پابرجاست؛ ضمن اینكه به شرایط پیش از برجام هم برنمی گردیم، چون كه تحریم های شورای امنیت وجود نخواهد داشت؛ ائتلاف برای جنگ ضد ایران هم وجود ندارد و كشورهای اروپایی به هر سیاقی برای ماندن در برجام برای خود خط مشی و مرز مشخص كردند.
این عضو كابینه دولت دوازدهم ادامه داد: افكار عمومی دنیا، ایران را مقصر نمی داند؛ افكار عمومی آمریكا بخصوص طبقه نخبه و روشنفكر این كشور، ترامپ را مقصر تولید این جو روانی و خروج این دولت از برجام می دانند؛ حاكمیت آمریكا حتی حزب جمهوریخواه هم مخالفت های زیادی با این تصمیم ترامپ كردند.
اتكاء به تولید ملی افزایش می یابد
ربیعی با اشاره به اینكه با خروج ترامپ از برجام چهره زشت آمریكا بیشتر نمایان شد اظهار داشت: به جای اینكه اعلام نماییم «خروج آمریكا از برجام» باید بیان نماییم «خروج ترامپ از برجام». هر چند دولت آمریكا از برجام خارج شد اما بخش قابل توجهی از افكار عمومی آمریكا با این تصمیم مخالف است. بر مبنای یك نظر سنجی ۶۵ درصد مردم آمریكا مخالف خروج این كشور از برجام بودند.
وی با تاكید بر اینكه به هر حال از جنبه سیاست خارجی بطور قطع به شرایط پیش از برجام و منشور سازمان ملل برنمی گردیم، درباره نتایج داخلی تصمیم آمریكا برای خروج از برجام اضافه كرد: از جنبه داخلی هم ملت ایران روانشناسی خاصی دارند و امروز در مقابل تهدید همبسته تر شده اند. بخصوص وقتی مردم مشاهده می كنند رژیم صهیونیستی و عربستان سعودی در مقابل این تصمیم و در كنار تندروترین و خشن ترین جناج آمریكا بیشترین شادمانی را می كنند، تعصب ملی بیش از پیش نمایان می گردد.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با تاكید بر اینكه در شرایط جدید، اتكاء به توان داخلی بخصوص در صنایع بزرگ مانند نفت، گاز و پتروشیمی بیشتر خواهد شد، ادامه داد: قدرت ملی و اندازه تولید ملی ما وابسته به نیروی كار است و ساختارها را باید به شكلی آماده نماییم كه با كار و تلاش، قدرت ملی را افزایش دهیم تا كاستی های ناشی از جذب سرمایه خارجی را با افزایش توان داخلی جبران نماییم.
این عضو كابینه دولت اظهار نمود: همگام با ایرانی ها داخل كشور، تعصب ملی در میان ایرانی ها مقیم خارج از كشور هم افزایش پیدا كرده است و می توانیم از ظرفیت های هم میهنانمان در خارج از كشور هم استفاده نماییم.
ربیعی با تاكید بر ضرورت استفاده از ظرفیت ایرانی ها مقیم خارج از كشورنیز اظهار داشت: به همان میزان كه برای جذب سرمایه خارجی در كشور تمركز شده، می توان از ظرفیت های ایرانی ها مقیم خارج هم بهره برد.
مردم نگران نباشند؛ جو روانی در حوزه اقتصاد كوتاه مدت است
وی در بخش دیگری از اظهاراتش درباره نگرانی فعالان اقتصادی و مردم در مورد آثار احتمالی این اقدام بر اقتصاد ایران اظهار داشت: مردم نباید نگران باشند؛ ایران در ارتباط با تصمیم اخیر ترامپ زیان نخواهد كرد. نه زیان سیاسی كردیم و نه در بلندمدت زیان اقتصادی خواهیم كرد. البته ممكن است در كوتاه مدت این تصمیم به لحاظ روانی، آثاری مقطعی در اقتصاد داشته باشد اما در بلندمدت هیچ تاثیر منفی بر اقتصاد ما ندارد.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی با اشاره به اینكه مردم ایران شرایط خیلی سخت تر از این را در ادوار گذشته تجربه كرده اند، اظهار داشت: به اعتقاد من آن چیزی كه تحریم كنندگان ایران می خواهند این است كه فضای رعب و وحشت در بین مردم تولید كنند.
این عضو كابینه دولت ادامه داد: این نكته نباید فراموش شود زمانی كه آمریكا در برجام بود بی تعهدی می كرد و از جانب این كشور تصمیمات موثر و تسهیل كننده ای در جهت اجرای مفاد مورد توافق برجام مشاهده نمی شد؛ ازاین رو با خروج این كشور از برجام، نگران بابت سرنوشت اجرای برجام وجود ندارد.
باید صبور باشیم و انسجام داخلی را افزایش دهیم
ربیعی اضافه كرد: ما باید صبور باشیم و در داخل انسجام خویش را افزایش دهیم. در دنیای سیاست این تصمیمات عمری ندارند؛ ضمن اینكه ایران در منطقه مزیت و برتری دارد و تحولات بزرگ منطقه به نفع ایران است. اتفاقا شكنندگی های داخلی تحولات به ظاهر خوب منطقه بویژه كشورهای حاشیه خلیج فارس بسیار زیاد است. از طرفی این كشورها از نظر دموكراسی و حقوق مردم دچار نقطه ضعف های بنیادینی هستند كه به زیان خودشان خواهد بود.
تصمیم ترامپ، فضای بین المللی را به نفع ایران تغییر داده است
وی اظهار نمود: تصمیم اخیر رئیس جمهور آمریكا از طرفی تحولات منطقه و از سوی دیگر رابطه بین جامعه روشنفكری آمریكا با دولت این كشور و همینطور رابطه اروپا با دولت آمریكا، وجوه سیاست خارجی و فضای بین المللی را به نفع ایران تغییر داده است.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی اظهار داشت: در داخل هم من بعنوان وزیر كار برای انسجام نیروی كار ایرانی و استفاده از همه ظرفیت ها برای افزایش رفاه اجتماعی تكالیف سنگین تری دارم.
نباید با سختگیری در تابعیت، ایرانی ها مقیم خارج را بترسانیم/سیاست معكوس را دنبال كنیم
ربیعی در پاسخ به سوالی درباره سیاست های حمایتی دولت در برابر تاثیرات منفی و احتمالی تصمیم دولت آمریكا بر نیروی كار ایرانی مقیم كشورهای خارجی اظهار داشت: این مورد از دو جنبه قابل بررسی است؛ یك جنبه آن ممكن است به مشكلات نقل و انتقال پول برگردد اما یك جنبه دیگر آن اتخاذ سیاست های حمایتی درباره این افراد در داخل است.
وی با اشاره به اینكه متاسفانه گاها در داخل كشور با طرح مسائلی در ارتباط با تابعیت، یك نگرانی برای ایرانی ها خارج از كشور تولید می نماییم، اضافه كرد: در این شرایط باید آغوش خویش را برای ایرانی ها بیشتر باز نماییم. وقتی ترامپ می خواهد فضای بین المللی را ضد ایران كند ما آغوش خویش را برای ایرانی ها بیشتر باز می نماییم.
عضو كابینه دولت دوازدهم با تاكید بر اینكه باید از ایرانی ها خارج از كشور و نیروی كار ایرانی حمایت نماییم، تصریح كرد: اتفاقا در شرایط خروج ترامپ از برجام باید سیاست هایی در داخل اعمال شود تا از ایرانی ها مقیم خارج حمایت بیشتری صورت گیرد.
وزیر تعاون، كار و رفاه اجتماعی در انتها اضافه كرد: معتقدم در زمینه پشتیبانی از ایرانی ها خارج كشور باید سیاست معكوس را دنبال نماییم تا امنیت برای این افراد فراهم گردد.

1397/02/23
15:25:08
5.0 / 5
2669
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۴

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید