معاون اقتصادی اتاق تعاون ایران پیشنهاد كرد

بستن قرارداد تجارت ترجیحی با كشورهای همسایه

بستن قرارداد تجارت ترجیحی با كشورهای همسایه كاروخدمت: معاون اقتصادی اتاق تعاون ایران از برگزاری اجلاس بین المللی آسیا ـ اقیانوسیه در ایران اطلاع داد و امضای موافقت نامه تجارت ترجیحی با كشورهای همسایه و منطقه را پیشنهاد كرد.به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، محمدعلی ضیغمی امروز در نشست فعالان بخش تعاون و مدیران اتحادیه های تعاونی كشور با معاون اقتصادی وزارت امور خارجه اظهار نمود: امسال برای نخستین بار كشورمان میزبان برگزاری اجلاس آسیا ـ اقیانوسیه خواهد بود و این اجلاس آذرماه سال جاری با همكاری و هماهنگی وزارت امور خارجه برگزار می شود.

وی در ادامه بخش تعاون در ایران را دارای سابقه ای بالا دانست و اظهار داشت: در عرصه بین المللی هم بیش از ۱۶۰ سال است كه اتحادیه بین المللی تعاون بوجود آمده است.

به گفته معاون اقتصادی اتاق تعاون ایران، سهم تولید ناخالص داخلی كشورهای سوییس و فرانسه در بخش تعاون ۱۶ درصد است كه در سنگاپور به ۲۰ درصد می رسد.

ضیغمی تولید معاونت اقتصادی در وزارت امور خارجه را مثبت ارزیابی كرد و اظهار داشت: سفارت خانه ها می توانند در ورود و خروج تجار و هیات های تجاری و مدیریت برگزاری نمایشگاه های خارجی كمك كنند و مانع تداخل بخش های دیگر شوند.

ایجاد خطوط ارتباطی میان تجار ایرانی و خارجی

وی در عین حال تولید خطوط ارتباطی میان تجار و بازرگانان ایرانی و خارجی را باعث تسهیل انجام فعالیت های اقتصادی و حضور بیشتر در بازارهای هدف دانست.

معاون وزیر سابق بازرگانی، عدم مدیریت داخلی را یكی از اشكالات موجود برای رقابت سالم و مطلوب بازرگانان در بازارهای رقابت ذكر كرد و اظهار داشت: موافقت نامه ها الزاما به ایجاد حجم تجارت منتهی نمی شوند ولی انتظار داریم كه این بحث مورد توجه قرار گیرد.

ضیغمی تولید موافقت نامه های ترجیحی با كشورهای همسایه را پیشنهاد كرد و اظهار داشت: باید با شركای خود در منطقه و كشورهای همسایه موافقت نامه تجارت ترجیحی منعقد نماییم تا از این طریق فعالیت های تجاری خود در بازارهای هدف را با سهولت بیشتری دنبال نماییم.

در ادامه این نشست بعضی از مدیران اتحادیه ها تعاونی و فعالان بخش تعاون هم به بیان دیدگاه ها و مشكلات حوزه خود پرداختند.

خاطره استاد رضایی از اتحادیه صنایع دستی، با اشاره به ظرفیت ها و قابلیت های بالای تعاونی های صنایع دستی در حوزه صادرات اظهار نمود: صنایع دستی در كشورمان در ۴۰۰ رشته ثبت شده و هم اكنون ۲۶۹ رشته هم به ثبت یونسكو رسیده است ولی با همه ظرفیت های بالایی كه در این بخش وجود دارد، استفاده فنی و جدی از آن در حوزه اقتصادی صورت نگرفته است.

خارج شدن صنایع دستی از قالب تشریفات

او اعزام هیات های تجاری تخصصی برای گسترش روابط میان ایران و كشورهای جهان را پیشنهاد كرد و اظهار داشت: متاسفانه ما در كشورهای بزریل، چین و ایتالیا و روسیه در قالب شعاری با مبحث صنایع دستی برخورد می نماییم، در حالیكه صنایع دستی باید از حالت تشریفات خارج و به حوزه اقتصاد وارد شود.

به گفته استادرضایی، فرش، صنایع دستی و گردشگری سه بخش جداناپذیری است كه باید در كنار همدیگر دیده شوند ولی تفكیك های اتفاق افتاده در این سه بخش، باعث عدم تحرك و رونق آنها شده است.

از بین رفتن سهم ۹۶ درصدی پسته ایران در بازارهای جهانی

محمود صادقی - مدیرعامل اتحادیه تعاونی های پسته - هم با اشاره به جایگاه ویژه پسته در حوزه صادرات، اظهار نمود: پسته ایران مزیت ها و پتانسیل های بالایی دارد و ما امیدواریم با حمایت و همكاری وزارت امور خارجه بتوانیم به بازارهای اروپایی برگردیم.

وی با اشاره به از دست دادن سهم ۹۶ درصدی این محصول در بازارهای جهانی، اظهار داشت: در حالیكه مرسدس بنزهای آلمانی در خیابانهای تهران جولان می دهند، سبب تاسف است كه نمی توانیم به راحتی وارد بازارهای اروپایی و آلمانی شویم و مدام امتیاز می دهیم.

این فعال تعاونی تصریح كرد: هیاتهای تجاری آمریكایی در قالب برنامه "مپ" تلاش می كنند تا پسته ایران را فلج كنند و حتی برای خارج كردن پسته ایران از بازارهای جهانی بودجه ای در حدود ۳۰۰ میلیون دلار گرفته اند و ما امروز با یك جنگ تمام عیار اقتصادی مواجهیم.

صادقی درعین حال به مشكلاتی كه برای نقل و انتقال پول باوجود امضای برجام برای تجار و صادركنندگان به وجود آمده اشاره نمود و اظهار داشت: با همه ارتباطی كه با چین داریم، نمی توانیم كالاهای خویش را به صورت مستقیم بفروشیم و باید ابتدا به هنگ كنگ ببریم. تجار چینی هم بسیار سرسخت هستند، با بستن مرز هایشان پسته ما را نگه می دارند تا با قیمت نازل و ارزان از ما می خرند.

وی با اشاره به اینكه بازار پسته ایران باید حفظ شود، از معاونت اقتصادی وزارت امور خارجه درخواست نمود در تمام برنامه ها، نشستها و ارتباطاتی كه با كشورهای خارجی دارند، پسته ایرانی را تبلیغ و معرفی و راه ورود به بازارهای هدف را برای این محصول صادراتی تسهیل كنند.

سهم ۷۰ درصدی تعاون در جابه جایی كالا

همچنین هاشمی- مدیرعامل اتحادیه های تعاونی حمل و نقل - ۷۰ درصد جابه جایی كالا و ۹۰ درصد حمل و نقل مسافر دریایی را متعلق به بخش تعاون دانست و حضور بخش تعاون در هیات های دیپلماتیك برای هرگونه رایزنی و مشاوره را پیشنهاد كرد.

فاضلی - مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های صنعت مرغ - هم با اشاره به اینكه ۲۶ درصد مرغ ایران را این اتحادیه تامین می كند، اضافه كرد: یكی مشكلاتی كه پیش از برجام در حوزه نقل و انتقال پول داشتیم، این بود كه ۱۰ تا ۱۲ درصد هزینه جابه جایی پول می پرداختیم و سوال این است كه با خروج ترامپ از برجام باز هم این هزینه به ما تحمیل خواهد شد؟

وی اضافه كرد: ۸۰ درصد نهاده های مصرفی ما وارداتی است ولی تاوانش را تولیدكنندگان باید بدهند، مگر آنكه دولت با اتخاذ سیاستی این زیان را جبران كند.

اصلاح سیاست های واردات و صادرات در پشتیبانی از تولید داخلی

آقازاده - مدیرعامل اتحادیه سراسری تعاونی های ماهیان گرمابی - هم از صادرات ۱۸ هزار تن ماهی به كشور عراق اطلاع داد و اظهار داشت: قبلا این رقم ۲۵ هزار تن بود ولی به علت كارشكنی ها و نفوذ كشورهای خلیج فارس بخصوص عربستان این سهم كاهش پیدا كرد و امروز به كمتر از ۱۸ هزار تن هم رسیده است.

وی با اشاره به اینكه به جز چند كشور محدود برای صادرات، ارتباطی با كشورهای دیگر نداریم، اظهار داشت: متاسفانه ضربه ای كه واردات تیلاپیا از چین به اقتصاد آبزی پروری ایران زده، خشكسالی و تحریم ها نزده است بنابراین سیاستهای واردات و صادرات ما در جهت پشتیبانی از تولید و تولیدكننده داخلی باید اصلاح شود.
1397/02/25
15:03:27
5.0 / 5
2839
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید