هند برای توسعه بندر چابهار در چاله فشارهای آمریكا می افتد؟

هند برای توسعه بندر چابهار در چاله فشارهای آمریكا می افتد؟ كاروخدمت: به نظر می آید كه برنامه هند برای توسعه بندر شهید بهشتی چابهار در جنوب شرقی ایران تحت تاثیر سیاست های خصمانه دولت ترامپ ضد ایران با چالش هایی مواجه شده است.


به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، به نقل از وب سایت the diplomat، حدودا یك سال پیش بود كه با تفاهم و قراردادهای همكاری كه میان ایران و هند صورت گرفت، قرار شد هند وظیفه توسعه و مدیریت بندر شهید بهشتی چابهار در جنوب شرقی ایران را بر عهده بگیرد اما حالا به نظر می آید كه این همكاری ها تحت تاثیر سیاست های خصمانه دونالد ترامپ – ریاست جمهوری ایالات متحده آمریكا – ضد ایران و تحریم های اقتصادی قرار گرفته است.

با اینكه هند باید تا آخر سال آینده ۲۰۱۹ میلادی بندر شهید بهشتی چابهار را مدیریت كرده و به توسعه زیرساخت های لازم آن بپردازد، اما به نظر می آید به شدت تحت تاثیر سفر اخیر نیكی هیلی - سفیر ایالات متحده آمریكا در سازمان ملل متحد – به هند قرار گرفته است.
تحلیلگران بر این باورند كه هند در یك وضعیت دشوار و دوراهی قرار گرفته است چراكه از طرفی تحت فشارهای اقتصادی وارده از جانب آمریكا بخاطر همكاری با ایران و خرید نفت از این كشور قرار می گیرد و از طرفی دیگر، ایران یكی از بزرگترین تامین كنندگان نفت برای هندوستان به حساب می آید و كاهش واردات نفت از آن می تواند ضربه بزرگی به اقتصاد و حوزه انرژی این كشور وارد كند.
قرارداد همكاری میان ایران و هند برای مدیریت و توسعه بندر چابهار بعد از دیدار تاریخی روسای بلندپایه دو كشور به دعوت ناندرا مودی، نخست وزیر هند از حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، در ماه مه سال ۲۰۱۶ میلادی صورت گرفت.

نخست وزیر هند در این دیدار وعده داد كه در بندر شهید بهشتی چابهار ۵۰۰ میلیون دلار سرمایه گذاری خواهد نمود. چابهار برای هندوستان اهمیتی سوق الجیشی دارد و نقطه اتصال این قدرت نوظهور اقتصادی با بازارهای هدفش در كشورهای آسیای میانه و در مراحل بعد هم با شرق اروپا و منطقه قفقاز است.

البته هند برای اتصال به بازارهایش در آسیای میانه و قفقاز، از بنادر پاكستان هم می تواند استفاده نماید اما چابهار چه به لحاظ سیاسی و چه به لحاظ اقتصادی از بنادر پاكستان برای هند باصرفه تر و مطمئن تر است. ازاین رو اهمیت ژئوپلوتیكی و جغرافیایی بندر چابهار ایران سبب شده است كه هند برای توسعه و مدیریت این منطقه آزاد تجاری سرمایه گذاری های هنگفتی كرده و با ایران در این خصوص همكاری كند.
1397/04/21
19:41:33
5.0 / 5
2322
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید