گزارش كاروخدمت به نقل از مهر؛

پیشنهادات برای جبران قدرت خرید كارگران روی زمین ماند

پیشنهادات برای جبران قدرت خرید كارگران روی زمین ماند كاروخدمت: با وجود گذشت سه هفته از طرح پیشنهادات نمایندگان كارگری در شورای عالی كار برای بهبود سطح معیشت كارگران، اعضای كارگری این شورا خواستار تعیین تكلیف فوری راهكارهای افزایش قدرت خرید هستند.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، سه هفته پیش نشست شورای عالی كار با دستور كار «جبران قدرت خرید از دست رفته كارگران» با حضور نمایندگان تشكل های كارگری و كارفرمایی با هدف توافق شركای اجتماعی درمورد بهبود سطح معیشت كارگران در شرایط فعلی، برگزار گردید.
بنا به ادعای نمایندگان كارگری در این نشست عنوان شد كه ارزش دستمزد كارگران بدلیل افزایش نرخ ارز، در مدت ۴ ماه ابتدای امسال ۴۸.۲ درصد كاهش پیدا كرده است.
از این رو نمایندگان تشكل های كارگری، پیشنهادات خویش را برای جبران این میزان كاهش ارزش دستمزد در شورای عالی كار كه نمایندگان تشكل های كارفرمایی و دولت هم حضور داشتند، مطرح نمودند.
نمایندگان كارگری عضو شورای عالی كار دو پیشنهاد را برای جبران قدرت خرید جامعه كارگری عرضه دادند؛ پیشنهاد نخست حمایت دولت صرفا از كارفرمایان واحدهای تولیدی همچون بخشودگی مالیات تكلیفی این واحدها است كه ناشی از التهابات ارزی و شرایط اقتصادی اخیر صدمه دیدند.
همچنین پیشنهاد شد كه منابع مالی لازم برای این پشتیبانی از محل درآمد ناشی از مابه التفاوت ارزش ۳۸۰۰ تومان پیش بینی شده در بودجه با ارز دولتی تامین گردد. البته این پیشنهاد صرفا برای كارفرمایان بخش تولید عرضه شده است.
پیشنهاد دوم اعضای كارگری شورای عالی كار نیز، تامین كالاهای اساسی كارگران از محل بن، طبق رویه سالهای قبل ازسال ۸۴ بود كه در این خصوص پیشنهاد مشخص نمایندگان كارگری احیای ستاد بن در وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی است تا با اختصاص بودجه ای از جانب دولت به همراه اعتبارات حق بن كارگری از جانب كارفرمایان به این ستاد، بخشی از كالاهای اساسی و ضروری كارگران به صورت ماهیانه به صورت مجانی با استفاده از تعاونی های اتحادیه های كارگری تامین و به صورت نظام مند و نظارت شده بین كارگران توزیع شود.
با این حال، به رغم اینكه در نشست اوایل مردادماه شورای عالی كار قرار شد حداكثر طی سه هفته، كمیته دستمزد این شورا با حضور شركای اجتماعی به منظور بررسی راهكارهای افزایش قدرت خرید كارگران، تشكیل جلسه دهد و نتیجه این بررسی ها به شورای عالی كار ارجاع شود، اما همچنان كمیته دستمزد در این خصوص برگزار نشده است.
در حال حاضر نیز، بعد از تغییر در سطح مدیریتی وزارت كار، اعضای كارگری شورای عالی كار منتظر تشكیل فوری جلسات این شورا و كمیته دستمزد برای جبران لطمات وارده بر معیشت كارگران هستند.

1397/05/28
23:53:42
5.0 / 5
2363
تگهای خبر: تولید , خرید , كارفرما , كارگر
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۴ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید