بازار مسكن چه زمانی به ثبات می رسد؟

بازار مسكن چه زمانی به ثبات می رسد؟ كاروخدمت: كاهش قیمت ارز در ایام اخیر این انتظار را بوجود آورده كه قیمت خانه هم كاهش پیدا كند، اما كارشناسان معتقدند پایین آمدن قیمت مسكن به ثبات میان مدت بازارهای رقیب و برنامه های آینده وزارت راه و شهرسازی بستگی دارد.


به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، فایل های قیمت مناسب در بازار مسكن كمیاب شده است. برآوردها از بازار مسكن پایتخت نشان داده است واحدهای ریزمتراژ نوساز از بیشترین رشد قیمت برخوردار می باشند و رشد آنها با توان متقاضیان واقعی همخوانی ندارد. با این وجود كاهش قیمت ارز در ایام اخیر این انتظار را بوجود آورده كه قیمت خانه هم كاهش پیدا كند؛ انتظاری كه كارشناسان، تحقق آنرا منوط به ثبات نسبی در اقتصاد كلان می دانند.
فروشندگان محتاط شدند
در حالیكه بازار مسكن در راه ركود معاملاتی قرار گرفته، فروشندگان راه احتیاط را در پیش گرفته اند. بررسی های میدانی كه به تایید واسطه های ملكی رسیده، از آن حكایت می كند كه عرضه كنندگان واحدهای كلیدنخورده به صورت دائم قیمت ها را به روز می كنند و این در شرایطی است كه مشتری وجود ندارد. همین مبحث سبب شده فاصله قابل توجهی بین قیمت واحدهای قدیمی و نوساز تولید شود و از جانب دیگر معاملات به طرز محسوسی كاهش پیدا كند. آن طور كه رییس اتحادیه املاك گفته از یكم تا بیست و دوم آبان ماه سال جاری در شهر تهران ۵۵۸۲ قرارداد خرید و فروش مسكن به امضا رسیده كه نسبت به ماه مشابه سال قبل كاهش ۶۰ درصدی را نشان داده است. قراردادهای اجاره هم ۷۷۱۹ مورد بوده كه نسبت به آبان ماه سال قبل ۳۳ درصد كاهش یافته است.
پیش بینی قیمت مسكن به نفع مردم نیست
قیمت ارز در ایام اخیر روند كاهشی به خود گرفته و به زیر ۱۲ هزار تومان رسیده است. همین مبحث در كنار برخی تحلیل ها به انتظار افت قیمت در بازار مسكن دامن زده است.
رییس اتحادیه مشاوران املاك تهران می گوید: به اعتقاد من هر نوع اظهارنظر درمورد كاهش یا افزایش قیمت مسكن به نفع مردم نیست. اگر قیمت مسكن كاهش پیدا كند ما آنرا به فال نیك می گیریم، اما كسانی كه چنین مطالبی را مطرح می كنند باید این مورد را هم در نظر بگیرند كه بازار مسكن تابع عرضه و تقاضا است، در عین حال از بازارهای ارز، طلا، بورس، حامل های انرژی و برنامه های وزارت راه و شهرسازی در حوزه تولید و عرضه ی مسكن تاثیر می پذیرد.
مصطفی قلی خسروی اضافه كرد: فعلا منتظر هستیم تا برنامه های وزیر جدید راه و شهرسازی ارائه شود. اگر این برنامه ها موثر بیفتد می توان انتظار داشت بازار مسكن در ریل مناسبی قرار گیرد و عرضه و تقاضا به تعادل برسد.
خسروی با انتقاد از كسانی كه در رسانه ها قیمت مسكن را پیش بینی می كنند اظهار داشت: متاسفانه بعضی افراد تمایل زیادی به مصاحبه دارند اما هر نوع اظهارنظر درمورد قیمت مسكن می تواند تبعاتی را در هر دو بخش عرضه و تقاضا تولید كند. مثلا عنوان می كنند كه قیمت مسكن در انتها سال جاری ۳۰ درصد افت می كند. نمی دانم بر چه اساسی چنین استدلالی را مطرح كرده اند اما آن چه مسلم است، كاهش قیمت مسكن به ثبات میان مدت و بلندمدت در بازارهای رقیب بستگی دارد. بحمدالله در هفته های اخیر شاهد ثبات در قیمت دلار و سكه بوده ایم كه امیدواریم این وضعیت ادامه پیدا كند و شاهد آرامش در اقتصاد كلان باشیم كه بطور قطع بخش مسكن هم در این فضا به آرامش می رسد اما فعلا برای پیش بینی آینده بازار مسكن زود است.
كاهش قیمت اوراق تسهیلات مسكن
قیمت تسه (اوراق تسهیلات مسكن) این روزها از ۵۸ هزار تا ۶۰ هزار تومان شناور است كه نسبت به ماه های قبل كاهش نشان داده است. اما آن گونه كه از قیمت آپارتمان در فایل های مشاوران املاك مشخص است، در خلال ماه های گذشته قیمت ها بسیارافزایش یافته و حتی می توان گفت بیشتر از دو برابر شده است. این مورد خانه دار شدن را برای افراد متوسط یا متوسط رو به پایین سخت و حتی غیر ممكن كرده است. به صورتی كه تهرانی ها با ۱۲۰ میلیون تومان وام مسكن به علاوه وام جعاله هم به راحتی نمی توانند صاحب خانه شوند.
مهاجرت متقاضیان از كلانشهرها
به دنبال رشد قیمت و اجاره بهای مسكن كه از اواخر سال قبل كلید خورده، روند مهاجرت از كلان شهرها شروع شده است. مشاهدات میدانی در تهران از آن حكایت می كند كه متقاضیان به سمت شهرهای اطراف همچون پردیس، پرند، هشتگرد، كرج، محمدشهر و... می روند. شهرام رحیم بخش - عضو هیئت مدیره اتحادیه مشاورین املاك همدان، هم می گوید: افزایش شدید قیمت ها در سالجاری سبب شده سهم متقاضیان در آپارتمان های با سن و قدمت بالا و حواشی شهر و شهرك هایی كه ارزان قیمت ترند، افزایش یابد. به نقل از وی حجم معاملات مسكن در همدان در مهر و آبان ۲۵.۹ درصد كاهش یافته است و از معاملات مسكن كاسته شده اما همچنان سیر صعودی قیمتی با شیب كم وجود دارد.
ركود تورمی مسكن در آستانه یك سالگی
آذرماه سال قبل بعد از گذشت دوره ركود پنج ساله، تحركات معاملاتی در بازار مسكن شروع شد. در سومین ماه از فصل پاییز ۱۳۹۶ معاملات مسكن شهر تهران ۵۰ درصد و قیمت ها ۱۴.۹ درصد افزایش یافت كه بالاترین نرخ رشد هر دو شاخص در دوره ركود محسوب می شد. بعد از آن هر ماهه شاهد افزایش قیمت ها بودیم و البته معاملات بنابراین شیب نزولی به خود گرفت. تغییرات رشد قیمت مسكن در پایتخت از آذرماه سال قبل تا مهرماه سال جاری به ترتیب ۱۴.۹، ۱۶.۷، ۲۲.۳، ۲۶.۱، ۲۹.۵، ۳۴.۸، ۴۵.۸، ۵۴.۲، ۶۲.۱، ۷۴.۱، ۸۳.۵ درصد بوده كه باتوجه به قیمتهای فعلی، خرید مسكن حدودا به صورت كامل از توان متقاضیان موثر خارج شده است؛ با این وجود بعد از رشد ۵۰ درصدی معاملات در آذرماه سال قبل، خرید و فروش در مهرماه امسال ۳۲ درصد كاهش پیدا كرد.
با عنایت به ركود تورمی بازار مسكن، قاعدتا باید در ماه های آینده رشد ماهانه قیمت ها كاهش پیدا كند، اما با عنایت به نوسان متغیرهای موثر بر بازار مسكن همچون تقاضای سفته بازانه، تقاضای مطلق، قیمت نهاده های ساختمانی، روند نرخ ارز و طلا، تحریم های اقتصادی و نرخ سود بانكی، پیش بینی وضعیت آینده بازار مسكن مقداری دشوار شده است.
رشد ۸۳.۵ درصدی قیمت مسكن شهر تهران
به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، بر مبنای اعلام بانك مركزی از تحولات بازار مسكن شهر تهران در مهرماه ۱۳۹۷ متوسط قیمت خرید و فروش یك متر مربع زیربنای واحد مسكونی شهر تهران ۸ میلیون و ۶۱۰ هزار تومان بود كه نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۶.۴ و ۸۳.۵ درصد افزایش نشان داده است. هم چنین تعداد معاملات آپارتمان های مسكونی شهر تهران در مهرماه سال ۱۳۹۷ به ۹.۴ هزار واحد مسكونی رسید كه نسبت به ماه قبل و ماه مشابه سال قبل به ترتیب ۹.۵ و ۳۲.۳ درصد كاهش نشان داده است. شرایط موجود از آن حكایت می كند كه بازار مسكن به سمت ركود تورمی پیش می رود و با عنایت به رشد ۲۵۰ درصدی دلار و ۲۳۷ درصدی سكه، خویش را با آن تطبیق می دهد. البته كارشناسان معتقدند مسكن ظرفیت رشد بیشتر از این را و هرچه قیمت آن بالاتر برود، ركودش عمیق تر می گردد. با این وجود آمار گویای آن می باشد كه به علت انتظارات تورمی، قیمت اسمی مسكن در راه صعود قرار دارد.1397/08/27
14:36:51
5.0 / 5
2254
تگهای خبر: آمار , اقتصاد , تولید , خرید
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۱

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید