مروری بر مهمترین خبرهای اقتصادی امروز

خرید ارز با سیم كارت هم نام!

خرید ارز با سیم كارت هم نام! كاروخدمت: شرایط خرید و فروش ارز امسال با تغییرات بسیاری دست و پنجه نرم كرده و بانك مركزی در آخرین تصمیمات خود برای كنترل و ثبات بازار ارز مقرر كرده تا در آینده نزدیك تراكنش های موبایلی فقط با سیم كارت هم نام فرد متقاضی صورت گیرد.


به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، با نوسانات نرخ ارز امسال میزان تقاضا برای ارز بخصوص دلار از عرضه آن در بازار و صرافی ها پیشی گرفت و حتی كار را به جایی رساند كه دولت در چارچوب بانك مركزی كه مسئول تنظیم و كنترل بازار ارز شناخته می شود، شرایط زمانی برای عرضه ارز آن هم توسط صرافی های مجاز در نظر بگیرد كه در جدیدترین تصمیم بانك مركزی شاهد تغییر در شرایط خرید ارز در صرافی ها هستیم.
بانك مركزی در تصمیم اخیر خود در جهت اصلاح نظام بانكی و احداث شفافیت بیشتر، به نام بودن چك های تضمینی، خرید و فروش ارز با كارت ملی و غیره را بیان كرد و اخیراً باز خرید ارز با كارت ملی، كارت بانكی و سیم كارت هم نام با شخص خریدار را در صرافی ها اعمال كرده و در آینده نزدیك هم مقرر است تراكنش های موبایلی فقط با سیم كارت هم نام فرد متقاضی صورت گیرد.
اما یك نكته در این میان همچنان جای سوال است كه در راه اجرای قوانین بانك مركزی در زمینه خرید و فروش ارز آن هم با قوانین جدید، صرافی ها تا چه میزان بانك مركزی را همراهی خواهند برای اینكه بررسی ها از سطح بازار ارز و سكه در منطقه خیابان فردوسی و میدان سبزه میدان بازار نشان از آن دارد كه صرافی ها و دلالان بازار همكاری تنگاتنگی با یكدیگر دارند. همینطور دلالان خود نقش تأثیرگذاری در بازار ارزی كشور دارند و هنوز خیلی از افراد ارز خویش را از دلالان خریداری می كنند.
فرار مالیاتی در اقتصاد ایران چقدر است؟
مالیات جز جدانشدنی اقتصاد به حساب می آید و حتی با گذشت سال ها دولت ها از دریافت مالیات چشم پوشی نمی كنند و فرار مالیاتی در سطح جهانی به شدت پیگیری می شود كه در آخرین پرونده فرار مالیاتی پای آقای خاص فوتبال به میان آمده است.
در اقتصاد ایران كه تمام كارمندان با وجود معافیت تا سقف خاصی از حقوق، مالیات پرداخت می كنند در زمان بررسی لوایح بودجه مالیات به نقل محافل بدل می شود و بخش قابل توجهی از بودجه دولت به وسیله مالیات تأمین می شود، مالیاتی كه فرهاد دژپسند - وزیر امور اقتصاد و دارایی - از فرار مالیات ۲۵ تا ۴۰ هزار میلیارد تومانی در اقتصاد ایران اطلاع داده است.
وزیر در جهت مسدود كردن راه های فرار مالیاتی گفته است كه كشور در این زمینه نیاز به بسیج عقلانی جمعی دارد.
فعلاً! خبری از افزایش قیمت بنزین نیست
قیمت بنزین، شاید یكی از مهمترین موضوعات در چند ماه اخیر برای خانواده ها باشد برای اینكه با افزایش قیمت بنزین به صورت مستقیم و غیرمستقیم هزینه های خانواده افزایش یابد و به عبارت بهتر قدرت خرید خانواده ها آب می رود.
در جدیدترین اظهارنظر بنزینی كشور كه در نشست خبری وزیر نفت از سوی بیژن نامدار زنگنه مطرح گردیده است، "در حال حاضر در كشور روزانه ۱۰۵ میلیون بشكه بنزین تولید می شود كه با عنایت به افزایش ۹ درصدی به تعداد خودروها در كشور میزان مصرف بنزین به همین نسبت رشد می كند و فكر می كنم مجلس شورای اسلامی، در سال ۹۸ تصمیم درباره قیمت بنزین نخواهد گرفت".
این گفته وزیر در حالی انتشار یافته كه در ماه های گذشته اقدامات احیای كارت سوخت اجرایی شد و افرادی كه كارت سوخت خویش را گم كرده بودند كارت سوخت را به یك كارت بانكی متصل كردند.
كیفیت بنزین و مصرف سوخت خودروها مناسب است
اما مسئله بنزین تنها به نشست وزیر نفت ختم نشد و در نشست امروز نیره پیروزبخت - رئیس سازمان ملی استاندارد - هم پای آن به میان آمد و وی در ارتباط با كیفیت بنزین، كیفیت این محصول استراتژیك را در ایران مناسب ارزیابی كرد و اظهار داشت: در دوره گرم نمونه برداری های لازم انجام شده و مشكلی نبوده است. در دوره سرد هم از دی ماه آزمایش ها شروع شده كه هنوز نتایج حاصل نشده است.
پیروزبخت در پاسخ به سوال خبرنگاران درباره مصرف بالای سوخت در خودروها و احتمال نیاز به واردات بنزین در آینده اظهار نمود كه مصرف خودروهای داخلی كه تاییدیه دریافت كرده اند معقول و منطقی است.
مسافران هوایی چه حقوقی دارند؟
در چند وقت اخیر میزان وقوع تأخیر در پروازهای داخلی افزایش یافته و این در شرایطی است كه برای حفظ حقوق مسافران دستورالعملی وجود دارد كه كمتر فردی بعنوان مسافر از این حقوق آگاهی دارد و می توان این سوال را بیان كرد كه حقوق مسافران در صورت تأخیر یا لغو پروازها چیست؟
پرمصرف ها نقره داغ می شوند
اما پس از حقوق مسافر، افراد جامعه در مصرف از منابع كشور باید حقی را بپردازند كه حق مصرف برق در شرایط كم آبی و افزایش بی رویه برق بسیار حائز اهمیت می باشد. نكته مهم تر آنكه آیا هزینه مصرف افراد پرمصرف و افرادی كه رعایت دیگران را می كنند یكسان است؟ در پاسخ به این سوال همایون حائری - معاون وزیر نیرو - اعلام نموده كه تعرفه مشتركان پرمصرف برق پلكانی افزایش می یابد.
وی در توضیح بیشتر بیان كرده كه تعرفه مشتركان پرمصرف برق، به صورت پلكانی افزایش خواهد یافت؛ به گونه ای كه در مرحله اول، ۵۰ درصد و در مرحله دوم، ۵۰ درصد دیگر افزایش می یابد.
تابستان ۹۸ خاموشی داریم؟
در سال جاری بخصوص تابستان با رشد كم آبی و افزایش مصرف برق، بعضی از مناطق كشور با خاموشی های چند ساعته مواجه گردید كه شهر تهران از این مورد بی نصیب نماند و حتی كار به جایی رسید كه برنامه خاموشی برای تهران تهیه و به اطلاع عموم رسید حال جای سوال دارد كه در سال آینده خاموشی به سراغ ایران می آید؟
در این رابطه رضا اردكانیان - وزیر نیرو - درباره برنامه های وزارت نیرو به منظور كاهش خاموشی در تابستان ۹۸ اظهار داشت: از چند ماه قبل با برنامه ریزی افزون بر ۸۰۰۰ مگاوات كمبود برق را با تولید بیش تر در چارچوب ۲۷ نیروگاه سیكل تركیبی در نقاط مختلف جبران كرده ایم كه مدیریت مصرف در چارچوب ۱۱ برنامه تدارك دیده شده تا با اصلاح شیوه مصرف، شاهد كاهش خاموشی در تابستان باشیم.
گوشت قرمز ارزان می شود
گوشت قرمز امسال روند افزایش قیمت را به خود گرفت و هم اكنون هر كیلو از این ماده پروتئینی به قیمت تا ۱۲۰ هزار تومان هم در سطح شهر تهران عرضه می شود؛ مسئولین دلیل اصلی افزایش قیمت این محصول در سبد خانوار را كاهش عرضه دام به واسطه قاچاق آن به خارج از مرزهای كشور می دانند.
در این زمینه مرتضی رضایی- معاون وزیر جهاد كشاورزی در امور تولیدات دامی - اعلام نموده كه آغاز كاهش قاچاق دام با دستورالعمل جدید صورت گرفته است.1397/11/17
18:32:00
5.0 / 5
2787
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۵

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید