كاهش اندك نرخ بیكاری جوانان در پاییز ۹۷

كاهش اندك نرخ بیكاری جوانان در پاییز ۹۷ به گزارش كاروخدمت نتایج طرح آمارگیری نیروی كار نشان داده است كه طی پاییز سال قبل نرخ بیكاری جوانان اندكی كاهش یافته و سهم اشتغال در بخش خدمات افزایش داشته است.به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، بر مبنای نتایج طرح آمارگیری نیروی كار مركز آمار ایران، نرخ بیكاری جوانان ۲۴ - ۱۵ ساله، ۲۷ درصد و جمعیت آنها، ۷۶۰ هزار و ۵۳۴ نفر بوده است كه از این تعداد، ۲۳.۶ درصد معادل ۵۱۴ هزار و ۹۶ نفر مرد و ۳۸.۴ درصد معادل ۲۴۶ هزار و ۴۳۸ نفر زن هستند.

نرخ بیكاری جوانان ۲۴-۱۵ ساله در نقاط روستایی هم ۱۷.۶ درصد و جمعیت آنها ۱۵۲۱۳۱ نفر و نرخ بیكاری جوانان ۲۴-۱۵ ساله در نقاط شهری، ۳۱.۱ درصد با ۶۰۸ هزار و ۴۰۳ نفر است. همینطور نرخ بیكاری جوانان ۲۹ - ۱۵ ساله در پاییز سال ۹۷، ۲۴.۵ درصد و تعداد آنها یك میلیون و ۶۷۰ هزار و ۵۴۸ نفر بوده است كه از این تعداد، ۲۰.۸ درصد معادل یك میلیون و ۹۴ هزار و ۷۴۵ نفر مرد و ۳۷.۱ درصد معادل ۵۷۵ هزار و ۸۰۳ نفر زن هستند.

در حالی كه نرخ بیكاری جوانان ۲۹ - ۱۵ ساله در نقاط شهری ۲۷.۵ درصد و تعداد آنها یك میلیون و ۳۷۰ هزار و ۳۳۲ نفر بوده این نرخ در نقاط روستایی ۱۶.۴ درصد است و ۳۰۰ هزار و ۲۱۶ نفر را شامل می شود.نرخ بیكاری دانش آموختگان شهری بیشتر از روستایی

نرخ بیكاری فارغ التحصیلان دانشگاهی هم ۱۸.۳ درصد و تعداد آنها یك میلیون و ۲۸۶ هزار و ۸۳ نفر است كه ۱۳.۴ درصد معادل ۶۱۷ هزار و ۴۲۲ نفر را مردان و ۲۷.۹ درصد معادل ۶۶۸ هزار و ۶۶۱ نفر را زنان می سازند. این نرخ در نقاط روستایی ۲۲.۸ درصد معادل ۱۳۴ هزار و هشت نفر و در نقاط شهری ۲۷.۵ درصد معادل یك میلیون و ۱۵۲ هزار و ۷۵ نفر است كه نشان داده است بیكاری دانش آموختگان در نقاط شهری بیشتر است.

بررسی سهم اشتغال در بخش های عمده اقتصادی هم نشان داده است كه بخش خدمات با ۴۹.۹ درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود مختص كرده است و بخش های صنعت با ۳۲.۹ درصد و كشاورزی با ۱۷.۲ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند. از مجموع ۱۱ میلیون و ۹۳۱ هزار و ۸۱۳ نفر شاغل بخش خدمات، ۹ میلیون و ۶۳۱ هزار نفر مرد و بیشتر از دو میلیون نفر زن هستند.

سهم فارغ التحصیلان شاغل در كشور ۲۳.۹ درصد

در پاییز ۱۳۹۷ سهم جمعیت بیكار ۱۰ ساله و بیشتر فارغ التحصیل آموزش عالی از كل بیكاران، ۴۰.۵ درصد است؛ این سهم در زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی بیشتر است كه از افزایش ۰.۱ درصدی این شاخص نسبت به فصل پیش از آن خبر می دهد. از جانب دیگر سهم جمعیت شاغل فارغ التحصیل آموزش عالی از كل شاغلان هم ۲۳.۹ درصد است كه این سهم در زنان نسبت به مردان و در نقاط شهری نسبت به نقاط روستایی افزایش داشته است.

بر اساس گزارش مركز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت كار از نتایج طرح آمارگیری نیروی كار مركز آمار ایران در پاییز ۱۳۹۷، نرخ بیكاری جوانان ۲۴-۱۵ ساله كه در تابستان گذشته ۲۷.۲ درصد بوده در فصل پاییز به ۲۷ درصد رسیده است كه نشان دهنده كاهش ۰.۲ درصدی نرخ بیكاری است.

بررسی سهم اشتغال در بخش های عمده اقتصادی نشان داده است كه بخش خدمات با ۴۹.۹ درصد بیشترین سهم اشتغال را به خود مختص كرده است و بخش های صنعت با ۳۲.۹ درصد و كشاورزی با ۱۷.۲ درصد در رتبه های بعدی قرار دارند. نرخ بیكاری جوانان ۲۹-۱۵ ساله هم از آن حكایت می كند كه ۲۴.۵ درصد از جمعیت فعال این گروه بیكار بودند. بررسی روند تغییرات این شاخص نشان داده است آمار بیكاران كه در تابستان سال گذشته، ۲۴.۹ درصد بوده در پاییز همین سال به ۲۴.۵ درصد رسیده و كاهش ۰.۴ درصدی را نشان داده است.

كاهش سهم شاغلان بخش كشاورزی

اما بررسی سهم اشتغال در بخش كشاورزی نشان داده است باوجود آنكه سهم شاغلین كشاورزی در تابستان سال قبل ۱۸.۹ درصد بوده، در پاییز گذشته با ۱.۷ درصد كاهش به ۱۷.۲ درصد رسیده و كاهش شاغلان این بخش را نشان داده است.

سهم اشتغال جمعیت ۱۰ ساله و بیشتر در بخش صنعت هم از ۳۱.۶ درصد در تابستان ۹۷ به ۳۲.۹ درصد در فصل پاییز رسیده و رشد ۱.۳ درصدی را نشان داده است كه به منزله آن است كه اشتغال در بخش صنعت رشد كرده است؛ اما سهم اشتغال در بخش خدمات كه در تابستان سال گذشته، ۴۹.۵ درصد بوده با ۰.۴ درصد افزایش به ۴۹.۹ درصد در فصل پاییز رسیده كه نشان داده است اشتغال در این بخش هم افزایش پیدا كرده است.

۳۶.۵ درصد شاغلین بیش از اندازه استاندارد كار كردند

به گزارش كاروخدمت به نقل از ایسنا، بررسی سهم شاغلین ۱۰ ساله و بیشتر با ساعات كار معمول ۴۹ ساعت در هفته هم نشان داده است ۳۶.۵ درصد شاغلین در پاییز سال قبل به صورت معمول بیشتر از ۴۹ ساعت در هفته كار كرده اند در حالیكه این میزان در تابستان گذشته، ۴۱ درصد بوده و به منزله آن است كه این دسته شاغلین به علل مختلف مثل گرایش به كار آزاد، كسب درآمد بیشتر یا عدم علاقه به شغل كمتر از حد استاندارد كار كرده اند. این شاخص كه یكی از مؤلفه های كار شایسته به حساب می آید ۴.۵ درصد كاهش داشته است.
1398/01/22
23:56:52
5.0 / 5
2690
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۳ بعلاوه ۲

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید