گزارش كاروخدمت به نقل از مهر؛

وعده شفافیت قراردادهای شغلی ۲۰ ماهه شد

وعده شفافیت قراردادهای شغلی ۲۰ ماهه شد به گزارش كاروخدمت سامانه جامع روابط كار كه قرار بود در فاز اول با دو خدمت ثبت قراردادهای كار و دادخواست الكترونیكی شكایات كارگران آغاز شود، بعد از ۲۰ ماه همچنان راه اندازی نشده است.به گزارش كاروخدمت به نقل از مهر، مردادماه ۱۳۹۶ در مراسمی با حضور علی ربیعی وزیر وقت كار از سامانه جامع روابط كار رونمایی گردید. سامانه ای كه از حدود ۳۲ نرم افزار و زیرسامانه تشكیل می شد و در هر زیرسامانه یك خدمت در حوزه روابط كار پیش بینی شده بود.
الزام كارفرمایان به ثبت قراردادهای كار، الكترونیكی شدن شكایت كارگر از كارفرما یا بالعكس به علت تخطی از قانون و بدون رجوع حضوری به ادارات كار، سامانه تأیید صلاحیت ایمنی امور پیمانكاری و شركت های خدماتی، سامانه بیمه بیكاری، سامانه پشتیبانی از پایداری مشاغل، سامانه جامع آموزش ایمنی كار و سامانه شناسایی واحدهای مشكل دار همچون مهمترین بخش های در رابطه با سامانه جامع روابط كار هستند كه در جهت الكترونیكی كردن فعالیت و خدمات در رابطه با جامعه كارگری و كارفرمایی در دستور كار قرار گرفت.
در مجموع این سامانه خدمات مختلفی را در حوزه روابط كار به متقاضیان (كارگر، كارفرما)، واحدهای اجرایی (كارشناسان و مدیران ادارات روابط كار، بازرسی كار و بیمه بیكاری)، دستگاه های دولتی (سازمان تأمین اجتماعی، سازمان فنی و حرفه ای و....)، بخش خصوصی، تشكل های كارگری و كارفرمایی، مراجع قضائی و مدیران ستادی و اجرایی وزارت تعاون، كار و رفاه اجتماعی عرضه می دهد.
البته در فاز نخست، راه اندازی دو سامانه «ثبت قراردادهای كار» و «ثبت الكترونیكی دادخواست» در اولویت بود كه علاوه بر ایجاد شفافیت در اطلاعات شغلی نیروی كار، امكان نظارت و پایش شرایط حاكم بر كارگاه همچون وضعیت قراردادهای شغلی به صورت دائم یا موقت را به سیاست گذاران می دهد.
با توجه به عدم وجود بانك اطلاعاتی از میزان قراردادهای موقت و دائم و همینطور ترویج قراردادهای موقت، یكی از مهمترین اهداف سامانه ثبت قراردادهای كار، پایش وضعیت قراردادهای موقت و دائم توسط سیاست گذاران بود تا در زمینه راهكارهای افزایش امنیت شغلی كارگران چاره اندیشی شود.
این سامانه با همكاری معاونت روابط كار وزارت كار و سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی (وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات) افتتاح شد و دفاتر پیشخوان بعنوان اپراتورهای ثبت نام از كارگران و كارفرمایان معرفی گشتند.
بر اساس فرایندی كه برای آغاز راه اندازی سامانه جامع روابط كار طراحی شده بود، هر كارگر و كارفرما باید با یكبار رجوع به دفاتر پیشخوان نسبت به ثبت نام و دریافت نام كاربری اقدام نماید تا هم كارگران و كاركنان مشمول قانون كار و هم كارفرمایان با سطح دسترسی متفاوت امكان استفاده از این سامانه را داشته باشند.
اما از همان ابتدا با فراخوان های متعدد آغاز ثبت نام در سامانه جامع روابط كار وعده های زیادی جهت راه اندازی این سامانه داده شد اما استقبالی برای ثبت نام كارگران و كارفرمایان نشد؛ در عین حال زیرساخت های فنی این سامانه توسط سازمان تنظیم مقررات و ارتباطات رادیویی فراهم شده بود و یكی از موانع در این راه عدم پیش بینی سیاست های انگیزشی برای كارگران و كارفرمایان به منظور ثبت نام در این سامانه است.
پس از اینكه نخستین وعده جهت راه اندازی سامانه جامع روابط كار در مرداد ۹۶ عملیاتی نشد، در مرداد ۹۷ وزارت كار در اطلاعیه ای اعلام نمود ثبت نام از كارگران و كارفرمایان استان تهران در مرحله اول به صورت آزمایشی شروع شد.


با وجود آماده بودن زیرساخت های فنی سامانه، طی بیشتر از ۲۰ ماه گذشته به رغم وعده های مكرر جهت راه اندازی سامانه جامع روابط كار همچنان این سامانه فعال نشده است در حالیكه قرار بود حدود یك ماه بعد از فعالیت آزمایشی در تهران، به تدریج در استان های مختلف فراگیر شود.
حتی در این مدت معاون روابط كار وزیر كه مسئولیت مستقیم پیگیری راه اندازی این سامانه را بر عهده داشت، مشمول قانون منع بكارگیری بازنشستگان شد و از آذرماه سال قبل معاونت جدید روابط كار و مدیر كل جبران خدمت این وزارتخانه به هیچ وجه گزارشی از وضعیت راه اندازی این سامانه عرضه نداده اند و ظاهراً تمایلی هم به راه اندازی آن ندارند.
اكنون با وجود گذشت نزدیك به دو سال از وعده وزارت كار جهت راه اندازی سامانه جامع روابط كار و ایجاد بانك اطلاعاتی از میزان قراردادهای موقت و دائم هنوز خبری از طریق اندازی رسمی و فعالیت آن در سراسر كشور نیست.

1398/02/02
22:27:33
5.0 / 5
2298
این مطلب را می پسندید؟
(1)
(0)
تازه ترین مطالب مرتبط
نظرات بینندگان در مورد این مطلب
نظر شما در مورد این مطلب
نام:
ایمیل:
نظر:
سوال:
= ۲ بعلاوه ۳

كاروخدمت

خدمت در محل شما

karokhedmat.ir - تمام حقوق سایت كاروخدمت محفوظ است
بیمه اشتغال تولید